Najnowsze

Najnowsze

Młodzi na rynku pracy. Dramatyczna sytuacja na południu

Stopa bezrobocia wśród młodych w Polsce sięga 21,7 proc. - informuje Eurostat. Najgorzej sytuacja przedstawia się w województwach lubelskim i podkarpackim. W Niemczech wskaźnik jest wyraźnie niższy i wynosi 7,2 proc. Dramatycznie przedstawia się natomiast sytuacja w Europie Południowej, we Włoszech bezrobocie wśród młodych sięga 40,9 proc., w Hiszpanii 49,6 proc., zaś w Grecji aż 50,1 proc. Eksperci wskazują jednak na niektóre branże, gdzie młodzi mogą liczyć na pracę, są to mianowicie handel i sprzedaż, bankowość i finanse, budownictwo i nieruchomości.

Rusza strategiczna inwestycja energetyczna dla północy Polski

Pod koniec czerwca rozpocznie się budowa pierwszego odcinka dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV z Ostrołęki do Mątek. Zakończenie budowy inwestycji wartej ok. 400 mln zł, realizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zaplanowane jest na 2016 r.

Eksperci: umowa między Unią a USA będzie korzystna dla wielkich korporacji

Negocjowana umowa o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym Unii Europejskiej i USA (TTIP) będzie korzystna dla wielkich korporacji. Dla Polski korzyści te mogą być minimalne - ocenili uczestnicy czwartkowej konferencji "Polska i TTIP - szansa na wzrost czy zagrożenie dla demokracji i rynku pracy".

Złoty umocnił się. Zmiany w rządzie bez wpływu

Wyraźne umocnienie złotego wobec euro, które zobaczyliśmy w czwartek po południu, może dziwić, szczególnie w obliczu coraz większych niepokojów na scenie politycznej - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski.

Świat potrzebuje samolotów: 40 tys. przez 20 lat

W ciągu najbliższych 20 lat linie lotnicze będą potrzebowały 38050 nowych samolotów pasażerskich - przewiduje Boeing w opublikowanej w czwartek rynkowej prognozie. Zeszłoroczna prognoza tego producenta była o 3,5 proc. niższa.

Samochód szuka dziur. Nowy system uchroni przed uszkodzeniami

Konstruktorzy pracujący dla brytyjskiej marki samochodowej Jaguar Land Rover testują nowoczesne rozwiązanie wspomagające jazdę. To elektroniczny system, który skanuje przestrzeń przed poruszającym się autem w poszukiwaniu dziur w drodze. Kiedy uda mu się zlokalizować nierówność nie tylko zaalarmuje kierowcę o niebezpieczeństwie, ale także prześle informację do innych pojazdów oraz służb drogowych.

PKP zaczynają wakacje. Sprawdź nowy rozkład jazdy

28 dodatkowych pociągów uruchomi PKP Intercity od 14 czerwca do miejscowości turystycznych, w tym m.in. do Świnoujścia, Międzyzdrojów, Szklarskiej Poręby, Wisły czy Zakopanego. W związku z tym od niedzieli zmieni się rozkład jazdy pociągów.

Tusk: grecki rząd musi być "trochę bardziej realistyczny"

W negocjacjach w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji nie ma już miejsca na grę; potrzebne są decyzje, a nie negocjacje, a grecki rząd powinien być "nieco bardziej realistyczny" - ocenił w czwartek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Spada energochłonność polskiej gospodarki

W Polsce poprawia się efektywność energetyczna. W latach 1996 - 2013 energochłonność polskiej gospodarki zmniejszyła się o 51 proc. - wyliczył Główny Urząd Statystyczny.

Belka będzie dalej szefem NBP. "Bankowi centralnemu potrzebna jest stabilność"

Eksperci pytani przez TVN24 Biznes i Świat są zgodni, że Marek Belka postąpił słusznie decydując się pozostać na stanowisku prezesa NBP do końca kadencji. - Bank centralny powinien być niezależny i nie powinien reagować na cykle polityczne - powiedział prof. Krzysztof Rybiński. Były wiceprezes NBP ostro skrytykował Hannę Gronkiewicz Waltz, która sugerowała, że Belka powinien podać się do dymisji. - To polityczny bełkot partii, która ostatkiem sił próbuje dopchać się jeszcze do koryta - podkreślił.

Odwołanie Belki? "Byłoby decyzją polityczną"

- Zmuszenie prezesa NBP, Marka Belki do odejścia ze stanowiska, byłoby decyzją stricte polityczną - uważają goście programu Otwarcie Dnia. Podkreślają, że szefowa rządu nie ma konstytucyjnych narządzi do zdymisjonowania prezesa banku centralnego.

Gospodarczy krajobraz Polski po dymisjach w rządzie. Co ze spółkami Skarbu Państwa?

W jakim kierunku potoczą się negocjacje z Gazpromem w sprawie obniżek cen gazu? Co dalej z LOT-em i rozmowami z KE w sprawie jego restrukturyzacji oraz jaka przyszłość czeka spółki chemiczne i inne nadzorowane przez Skarb Państwa? Na antenie TVN24 BiŚ zastanawialiśmy się, jak wczorajsze trzęsienie ziemi w rządzie Ewy Kopacz wpłynie na gospodarczy krajobraz Polski.

Marek Belka zostaje. „NBP jest instytucją wolną od nacisków"

Prof. Marek Belka nie zrezygnuje ze funkcji szefa Narodowego Banku Polskiego. "NBP jest instytucją niezależną, wolną od wpływów i nacisków natury politycznej. Prezes Belka kontynuuje swoją misję, jego kadencja wygasa w czerwcu 2016 roku" - cytuje na Twitterze słowa Marcina Kaszuby z NBP dziennikarz PAP Biznes Jacek Barszczewski.

"Dość krwawiliśmy, dość zapłaciliśmy". Partia Komunistyczna okupuje greckie ministerstwo finansów

Demonstranci okupują dziś greckie ministerstwo finansów. Partia Komunistyczna nie wpuściła pracowników do budynku, a na elewacji wywiesiła ogromny transparent z napisem: "Dość krwawiliśmy - dość zapłaciliśmy" i wizerunkiem trzech ostatnich premierów Grecji. Partia Komunistyczna protestuje, ponieważ obawia się, że rząd chcąc podpisać porozumienie z wierzycielami, zgodzi się na cięcia w emeryturach. Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy domagają się reform strukturalnych.

Belka poda się do dymisji? Jest jedną z najważniejszych osób w polskiej gospodarce

Po opublikowaniu ponad 20 tomów akt prokuratorskich ze śledztwa tzw. afery podsłuchowej rynek zadaje sobie pytanie, czy Marek Belka powinien podać się do dymisji. Kadencja obecnego prezesa NBP upływa dopiero za rok, ale PO może naciskać na dymisję, aby mieć wpływ na nominację nowego szefa banku centralnego. Prezes NBP jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Przewodniczy także Radzie Polityki Pieniężnej i zarządowi NBP. Reprezentuje interesy Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych i finansowych.