Najnowsze

Najnowsze

Kraje skandynawskie pomagają najbardziej. Polska na końcu rankingu

Większość Amerykanów wierzy, że to Waszyngton wydaje najwięcej na pomoc zagraniczną. To jednak nie do końca prawda, przynajmniej jeśli jako punktu odniesienia przyjmiemy wielkość dochodu narodowego brutto - wynika z raportu OECD. USA nie są nawet w pierwszej dziesiątce rankingu. Polska w 2014 r. przeznaczyła na tzw. Oficjalną Pomoc Rozwojową 329 mln euro, czyli 0,08 proc. Produktu Narodowego Brutto. W relacji do PNB to najniższy wynik w UE.

Rafał Hirsch: partie polityczne muszą być finansowane ze środków publicznych

Mamy w Polsce okropne partie. Są źle zarządzane i zwykle nie wypełniają swojej funkcji dostarczania i wprowadzania w życie politycznych pomysłów i rozwiązań poprawiających jakość życia w kraju. Ale to na pewno nie powód, żeby pozbawiać je finansowania z budżetu państwa. Finansowanie to nie jest bowiem ani sednem problemu, ani zauważalnym ciężarem dla finansów publicznych.

"Świat", 15.05

- To nie są propozycje, to są tylko hasła. Zwłaszcza że przed nami druga tura wyborów i można operować tylko na poziomie haseł. Nie poznaliśmy natomiast żadnych szczegółów po jednej i drugiej stronie - podkreślił Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha. W programie "Świat" ekonomista ocenił niektóre obietnice wyborcze kandydatów na urząd prezydenta.

Robot odholuje źle zaparkowane auto. Potrafi unieść 2 tony

Amerykanie opracowali robota, który pomoże odpowiednim służbom robić porządki na parkingach. To AVERT, czyli Samodzielne Narzędzie do Transportu Aut w Nagłych Wypadkach. Potrafi mapować otoczenie w trójwymiarze za pomocą kamer i czujników. Został stworzony specjalnie dla służb porządkowych. Może być wykorzystywany do przenoszenia nieprawidłowo zaparkowanych samochodów oraz przy rozbrajaniu bomb. Robot potrafi unieść 2 tony. Urządzenie wchodzi do masowej produkcji w 2016 roku.

"Biznes dla Ludzi", 15.05

Zmiany w przepisach drogowych, jak rozliczyć urlop na żądanie, uszkodzenie auta w myjni samochodowej, co wliczamy do stażu pracy pracownika - o tym w programie "Biznes dla Ludzi" mówił Paweł Blajer.

Portret polskiego "frankowicza", czyli do kogo mówią kandydaci na prezydenta?

566 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, co daje łącznie 953 tys. osób - to najważniejsze liczby dotyczące posiadaczy kredytów frankowych w Polsce. Kredyty we frankach ma w Polsce niemal tyle samo kobiet, co mężczyzn (odpowiednio 470 i 483 tys.). Co ciekawe, ponad 90 proc. kredytobiorców spłaca swoje zobowiązania terminowo. Takie dane jeszcze niedawno podawało Biuro Informacji Kredytowej. Jaki jest portret polskiego "frankowicza" i do kogo bezpośrednio zwracają się kandydaci w wyborach prezydenckich - o tym w "Bilansie" mówił Robert Stanilewicz.

Aplikacja 17-letniego Polaka zainteresowała świat. "To szybsze niż napisanie SMS-a"

Mobilna aplikacja "Five", której autorem jest 17-letni licealista z Lęborka - Mateusz Mach, mimo krótkiego czasu od startu przyciągnęła dużą uwagę zagranicznych mediów. "Five" umożliwia wysyłanie wiadomości za pomocą gestów. Mach informuje, że dostał już wiele wiadomości potwierdzających, że głuchoniemi wykorzystują aplikację do szybkiej komunikacji.

Ceny paliw rosną "symbolicznie". Kierowcy mogą spać spokojnie

Zmiany cen paliw notowane w ostatnich kilkunastu dniach można określić jako symboliczne - pisze w swojej ostatniej analizie BM Reflex. Ceny benzyny i oleju napędowego chociaż wyższe od minimalnych poziomów z tego roku, to wciąż pozostają poniżej cen z maja ubiegłego roku o około 11 -12 proc. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda na rynku autogazu, gdzie za litr LPG płacimy o około 20 proc. mniej niż przed rokiem - informują analitycy.

Mniej "śmieciówek" nie oznacza więcej dzieci. "Umowy o pracę nie zwiększają skłonności do ich posiadania"

- Nieprawda, że 30 proc. Polaków pracuje na śmieciówkach, bo do jednego worka wrzucono również osoby z normalnymi umowami o pracę tyle, że na czas określony i te dziwne umowy cywilno-prawne. Nie ma związku między umową a pracę, stabilnością na rynku pracy, a skłonnością do posiadania dzieci - mówiła w programie “Bilans” prof. Joanna Tyrowicz z Narodowego Banku Polskiego.

"Frankowicze" w ogniu kampanii. Duda proponuje, Komorowski czeka, a rząd pracuje

Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta chce pomóc "frankowiczom". - Nieruchomości są wielokrotnie mniej warte niż kredyty. To sytuacja kuriozalna. Te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu po jakim były brane - powiedział Andrzej Duda. Do tej propozycji odniósł się od razu obóz Bronisława Komorowskiego. Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta podkreślał na antenie TVN24 Biznes i Świat, że prezydent czeka na rozwiązania, nad którym pracują KNF i ZBP.

Polskie truskawki są bardzo drogie. Przez pogodę

Polskie truskawki nadal nie tanieją, a powodem jest chłodna pogoda. W hurcie kosztują one od 15 do 20 zł za kilogram. W stosunku do cen z połowy maja ubiegłego roku truskawki są droższe o 60 - 70 proc. - poinformowała rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach.

Ukraina odwraca się od Rosji. Połowę gazu kupi w Europie

Połowa gazu, który Ukraina zakupi w bieżącym roku za granicą, zostanie nabyta w państwach unijnych – oświadczył w piątek premier Arsenij Jaceniuk. Szef rządu wyraził nadzieję, że zachodni operatorzy obniżą cenę tego paliwa do bardziej konkurencyjnego poziomu.