Najnowsze

Najnowsze

Ekspert: Polska dużo traci wizerunkowo na obecnych problemach z energią

- Bardzo fajnie jest wspierać polski sport, budować silne zespoły siatkówki, które są zasilane przez spółki energetyczne, a nie budować tych źródeł wytwórczych i później pojawia się tego typu sytuacja, jaką mamy - stwierdził dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem gościa "Otwarcia dnia", Polska dużo traci wizerunkowo na obecnych problemach z energią.

Ropa najtańsza od sześciu lat. "Konsekwencje mogą być przerażające"

Cena za baryłkę ropy na najniższym poziomie od sześciu lat. Kosztuje już poniżej 43 dolarów i jak ostrzegają eksperci, geopolityczne konsekwencje tego stanu rzeczy "mogą być przerażające". Budżety wielu krajów eksportujących surowiec równoważą się przy założeniu, że baryłka kosztuje ok. 100 dol.

Cerkiew uzdrowi Rosję: proponuje nowy system finansowy

Po 20 latach Rosja odkurza koncepcję Prawosławnego Systemu Finansowego. System wzorujący się na islamskiej bankowości miałby zmniejszyć zależność od Zachodu. Sankcje ograniczają dopływ kapitału, a utrzymujące się niskie ceny ropy pogrążają gospodarkę. Kościół prawosławny twierdzi, że znalazł antidotum, a projekt trafił już do Dumy Państwowej - pisze "The Moscow Times".

Iran odbudowuje dywanową potęgę. I tka pod amerykańskie gusta

W Iranie producenci dywanów liczą na to, że wraz ze zniesieniem zachodnich sankcji wzrośnie eksport tych słynnych wyrobów. Zaczęli przygotowywać dywany dostosowane do gustów Amerykanów i mają nadzieję, że handel ruszy w przyszłym roku - relacjonuje we wtorek AP.

"Świat", 11.08

- To jest teatr absurdu – mówi o niszczeniu przez Rosję jedzenia Adam Daniel Rotfeld. Gość programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat podkreślił, że „to jest robione w sposób spektakularny, na użytek wewnętrzny”, ale zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych, „lepszym działaniem propagandowym byłoby rozdanie tej żywności za darmo”. - To jest przejaw słabości, a nie siły i przejaw kompleksów, a nie godności – dodał gość Jolanty Pieńkowskiej.

Atom wraca do Japonii. "To niemoralne"

Do Japonii wraca energia jądrowa i wracają obawy. Japończycy protestują, bo w kraju ponownie uruchomiono reaktor atomowy, a oni ciągle mają w pamięci tragedię w Fukushimie. Władze odpowiadają, że atom w tej wersji jest tak bezpieczny, że bezpieczniej już się nie da. Obywatele w to nie wierzą. Materiał "Faktów z Zagranicy".

"Biznes dla ludzi", 11.08

Co zrobić, kiedy cena zarezerwowanej wcześniej wycieczki idzie w górę? Czy Urząd Skarbowy doliczy podatek za posiadanie konta walutowego? Komu przysługuje krótszy wymiar czasu pracy? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

Chińscy giganci wchodzą do Indii. Bo tam koszty pracy są niższe

Xiaomi i Foxconn, czyli dwaj technologiczni giganci chcą poszerzyć swoją działalność w Indiach. Koncerny ogłosiły właśnie, że otworzą nowe zakłady produkcyjne w tym kraju, bo Chiny zaczynają być dla nich za drogie. Firmy zapowiadają "agresywne" wejście na ten trzeci największy na świecie rynek usług mobilnych z jeszcze jednego powodu: jedynie co dziesiąty Hindus ma smartfona.

Gazprom twardo: ominiemy Ukrainę. Za Turecki Potok zapłaci 11,4 mld euro

Koszty budowy czterech nitek gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) wyniosą 11,4 mld euro - poinformował we wtorek dziennik "Wiedomosti", powołując się na przedstawiciela koncernu Gazprom Aleksieja Sieriebriakowa. Rosja twardo zapowiada, że rezygnuje z tranzytu gazu przez Ukrainę, ale nie podpisała jeszcze umów ani z Turcją, ani z Grecją.

Kolejne kraje nie sprzedadzą żywności w Rosji. Moskwa chce rozszerzyć embargo

- Rosja, która w sierpniu zeszłego roku zakazała importowania zachodniej żywności, chce rozszerzyć embargo na kolejne kraje, które wspierały sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Moskwy - powiedział Arkady Dworkowicz, wicepremier Rosji. Nie wymienił, które kraje miałyby trafić na listę. - Myślę, że decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie - stwierdził.

Temperatury rosną, a wraz z nimi zyski. Kto zarabia na upałach?

Hitem lata w nadmorskich miejscowościach są parawany, a wyjątkowe upalne lato nakręca ich sprzedaż. Ręce zacierają też producenci i sprzedawcy lodów czy napojów. W tych sektorach już dziś widać, że tegoroczne zyski przebiją poprzednie sezony. O ile, trzeba będzie podliczyć za kilka tygodni, gdy temperatury się obniżą, a turyści odpłyną z miejscowości wypoczynkowych. Sprawdzamy, kto dziś zyskuje najwięcej na wyjątkowo ciepłych tygodniach.

Polska przegrała wyścig o fabrykę Jaguara. Resort: Nie walczyliśmy za wszelką cenę

"W ocenie polskiego rządu skala pomocy publicznej, którą strona słowacka zaproponowała producentowi samochodów Jaguar Land Rover była nie do zaakceptowania" - tak sprawę decyzji Jaguara o ulokowaniu fabryki na Słowacji a nie w Polsce komentuje polskie ministerstwo gospodarki. Polska przez długi czas była wymieniana jako faworyt w wyścigu o inwestycję, ale ostatecznie przegrała z południowym sąsiadem.

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdza

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że negocjatorzy Grecji i instytucji reprezentujących wierzycieli osiągnęli porozumienie "na szczeblu technicznym" w sprawie nowego programu pomocy dla Aten. Wcześniej o porozumieniu poinformował dziennikarzy Euklid Cakalotos minister finansów Grecji. Ateny i wierzyciele zakończyli tym samym rozmowy ws. trzeciego pakietu pomocowego o wartości 85 mld euro.

Zarząd komisaryczny w kolejnym SKOK-u i banku spółdzielczym

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządców komisarycznych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Jowisz w Czeladzi - podała we wtorek KNF. To kolejne takie decyzje Komisji.