Dariusz Krzewina p.o. prezesa PZU. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza Spółki. Tymczasowy prezes będzie pełnił swoją funkcję do czasu powołania kolejnego Prezesa Zarządu PZU SA.
Decyzję o powołaniu Krzewiny podjęła w we wtorek Rada Nadzorcza Spółki, po tym jak po ośmiu latach z funkcji prezesa zrezygnował Andrzej Klesyk.
Kim jest nowy prezes?
Krzewina jest absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego oraz studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Od wielu lat jest związany z branżą ubezpieczeniową.
W latach 1993-1998 zatrudniony w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń na Życie Spółce Akcyjnej („PZU Życie SA”). Od września 1997 roku pełnił funkcję członka Zarządu PZU Życie SA. W latach 1998-2001 zatrudniony w Sopockim Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia S.A. Od kwietnia 2000 roku do sierpnia 2001 roku pełnił funkcję członka Zarządu.
W latach 2002-2004 zatrudniony w SAMPO Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A. Od października 2002 roku do czerwca 2004 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu – Dyrektora Sprzedaży. Od sierpnia 2004 roku ponownie związany z Grupą PZU, gdzie kolejno zajmował stanowiska Dyrektora Biura Ubezpieczeń Grupowych PZU Życie SA; od stycznia 2006 roku Dyrektora koordynatora ds. Klienta Korporacyjnego; następnie od marca 2007 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu PZU Życie SA. Od sierpnia 2007 roku do września 2015 roku Prezes Zarządu PZU Życie SA, a od września 2015 roku Członek Zarządu PZU Życie SA. Od 15 marca 2013 roku Członek Zarządu PZU SA, odpowiedzialny za Pion Klienta Korporacyjnego i Pion Administracji i Logistyki.
Dariusz Krzewina zasiada ponadto w radach nadzorczych następujących spółek zależnych od PZU SA: PZU Centrum Operacji SA oraz PTE PZU SA.
Inna firma
Andrzej Klesyk w oświadczeniu po rezygnacji wskazał, że przekazuje spółkę w "doskonałym stanie". "PZU jest dziś zupełnie inną firmą niż wówczas, kiedy obejmowałem funkcję prezesa w 2007 roku i rozpoczynałem zmiany mające uczynić ją zdolną do efektywnego konkurowania na polskim rynku. Moim celem, który udało się osiągnąć, było uczynienie z PZU firmy silnej, zyskownej, zdolnej do ekspansji międzynarodowej, przyjmującej rolę strażnika polskiego rynku ubezpieczeń" - zaznaczył. Jak podkreślił, za jego prezesury w spółce zakończył się konflikt akcjonariuszy, a PZU zadebiutował na giełdzie. "Kondycja finansowa Grupy pozwoliła na regularne wypłacanie dywidendy, a PZU należy do grona polskich spółek giełdowych o najwyższej kapitalizacji. Pozytywne zmiany przyniosły także efekt w postaci podniesienia ratingu spółki do poziomu A, najwyższego w Polsce. Każdy inwestor, który kupił akcje PZU w ofercie pierwotnej, na koniec ubiegłego roku podwoił wartość swojej inwestycji, wliczając wypłacone dywidendy" - czytamy w oświadczeniu. Klesyk przypomniał w nim również, że za jego prezesury rozpoczęto proces konsolidacji sektora bankowego w oparciu o polski kapitał. W maju br. PZU podpisał przedwstępną umowę zakupu 25,25 proc. akcji Alior Banku za 1,63 mld zł. Przy tej transakcji PZU informował, że chce konsolidować sektor bankowy i stworzyć bank, który byłby w piątce największych w Polsce pod względem wielkości aktywów. Na początku października br. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na zakup akcji Alior Banku przez PZU.
Osiągnięcia
Andrzej Klesyk został powołany na stanowisko prezesa PZU w grudniu 2007 roku, kiedy szefem resortu skarbu był Aleksander Grad. Nowo powołany wówczas szef PZU tak przedstawił "trzy podstawowe cele" spółki: stworzenie i ugruntowanie w PZU zasad ładu korporacyjnego, odbudowę i stworzenie "jeszcze lepszego zespołu menedżerów". Jak mówił, chce oprzeć się na grupie 100-150 osób. Trzecim celem - jak wskazywał - miało być stworzenie strategii i odpowiedź "godną lidera rynku na to, co się dzieje na rynku". Za czasów Klesyka - w 2009 r. - został rozwiązany konflikt Ministerstwa Skarbu Państwa z Eureko ws. prywatyzacji PZU, dzięki której Skarb Państwa uniknął zagrożenia płacenia miliardowego odszkodowania, a PZU miało otwartą drogę do oferty publicznej. W maju 2010 roku akcje PZU zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Kurs walorów polskiego ubezpieczyciela na otwarciu wzrósł o 11,7 proc. W listopadzie tego samego roku Eureko sprzedało na GPW ponad 11,2 mln akcji PZU, stanowiących ok. 12,9 proc. kapitału zakładowego spółki.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl