Najnowsze

Najnowsze

"Biznes dla ludzi", 28.04

W programie "Biznes dla ludzi" wyjaśniliśmy, co grozi pracownikowi, który pracuje "na czarno", podpowiedzieliśmy, jak kupić miejsce postojowe w garażu podziemnym, a także jak zwiększyć sprzedaż naszych produktów i usług.

Zarobki w Polsce rosną za wolno? "Pensja niemal stoi w miejscu, a pracy przybywa"

- Główna przyczyna emigracji zarobkowej to niskie zarobki. W ostatnim dziesięcioleciu wydajność w Polsce wzrosła o 55 proc., a płace tylko o 27 proc., czyli zarobki rosną o połowę wolniej niż wydajność. Pracownicy za tą samą pensję dostają nowe zadania - twierdzi przewodniczący OPZZ Jan Guz. - Wynagrodzenia w Polsce startują z bardzo niskiej bazy, ale startujemy też z niskiej produktywności. W Polsce produktywność na godzinę pracy wynosi 11 euro, a w Niemczech to 35 euro na godzinę - uważa Jeremi Mordasewicz, doradca PKPP Lewiatan.

Szwecja wcześniej zamyka reaktory jądrowe, bo produkują za drogo. Będą masowe zwolnienia

Dwa reaktory jądrowe w elektrowni Ringhals na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaną zamknięte w latach 2018-2020 - podał we wtorek szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall. Reaktory miały działać do 2025 roku. Jednocześnie Vattenfall zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwolni tysiąc pracowników w oddziałach w Szwecji, Holandii oraz Niemczech.

Grecja szuka pieniędzy w Rosji. Liczy na 5 mld euro zaliczki za umowę gazową

Od 3 do 5 mld euro zaliczki - tyle ma nadzieję otrzymać grecki premier Aleksis Cipras za umowę, którą jego rząd ma zawrzeć z Rosją. Kontrakt dotyczy współpracy energetycznej przy projekcie gazociągu Turecki Potok - pisze The Moscow Times. Dziennik dodaje, że Moskawa nie potwierdziła faktu przekazania jakichkolwiek funduszy.

Polacy złożyli już ponad 6,3 mln e-PIT-ów. "Nie czekajmy na ostatnią chwilę"

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. Na rozliczenie się z fiskusem zostało niecałe 35 godzin. Ale eksperci apelują - nie zostawiajmy tego na ostatni moment. - Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają, to może być problem. Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć - mówił w TVN24 Biznes i Świat Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva.

Frank zanurkował! Jest najtańszy od styczniowego skoku

We wtorek złoty kontynuuje trend umocnienia się do franka szwajcarskiego. W okolicach godz. 15:15 za szwajcarską walutę trzeba było zapłacić 3,81 zł, to najmniej od 15 stycznia. Także wobec dolara, złoty lekko się umacnia, słabnie natomiast wobec euro.

Wiceprezydent USA: sankcje wobec Rosji należy utrzymać

Zachodnie sankcje wobec Rosji powinny obowiązywać do całkowitego wypełnienia przez Moskwę zapisów porozumień pokojowych z Mińska i przywrócenia przez Ukrainę kontroli nad własną granicą – oświadczył wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Wybierasz się do Grecji? Weź gotówkę - na wszelki wypadek

Turystom wybierającym się do Grecji na wakacje zaleca się, aby zabrali ze sobą euro w gotówce - informuje "The Telegraph". Tamtejsze banki mogą bowiem wyłączyć swoje bankomaty z użytku, jeżeli negocjacje Aten z wierzycielami nie przyniosą rezultatu.

Ukraina miała ambitny plan konfiskaty majątków z korupcji. Wyszło słabo

W ciągu ostatnich trzech miesięcy do budżetu Ukrainy trafiło jedynie 5 tys. hrywien ze sprzedaży skonfiskowanego majątku pochodzącego z przestępstw korupcyjnych - wynika z raportu gazety “Ukraińska Prawda”. Tymczasm rząd planował, że w tym roku z tego źródła do państwowej kasy trafi aż 1,5 mld hrywien.

Elitarne moskiewskie dzielnice wyludniają się przez kryzys

Kryzys w Rosji opróżnia apartamenty w najdroższych dzielnicach Moskwy - pisze "The Moscow Times". W takich dzielnicach jak Arbat i Twerski pojawia się coraz więcej wolnych lokali, a zamieszkujący je dotąd bogaci cudzoziemcy wyjeżdżają z kraju - wynika z danych agencji nieruchomości Knight Frank.

Polacy dokładają do państwa coraz więcej

Rząd rozpatrzy dzisiaj projekt uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2015-2018. Zgodnie z nim, wydatki i dochody państwa w relacji do PKB mają spadać do 2018 roku, ale nie oznacza to, że odczujemy to w naszych portfelach - pisze "Rzeczpospolita".

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem. Nawet po 40 latach płacenia składek

Emerytura nie uratuje nas przed ubóstwem - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołuje się na raport przygotowany w Kancelarii Prezydenta, z którego wynika, że młodzi, którzy dziś wchodzą na rynek pracy, po 37 latach systematycznego opłacania składek będą mogli liczyć na emeryturę w wysokości 20 proc. swoich ostatnich zarobków.

Polacy nie chcą wracać do kraju

Pracować, kupić mieszkanie i sprowadzić rodzinę – taki jest cel rodaków na emigracji. Wielkich powrotów nie będzie, rosnących przelewów do kraju też - informuje wtorkowa "Puls Biznesu".