Najnowsze

Najnowsze

Rosną ceny w strefie euro, ale nieznacznie

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. rok do roku - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu. To dokładnie tyle, ile prognozowano i nieco mniej niż w minionym miesiącu. W Polsce nadal deflacja.

Szef NIK wziął pod lupę budżet państwa i "wypomni rządowi zmiany w OFE"

Krzysztof Kwiatkowski wypomni rządowi zmiany w OFE. Przypomni, 
że obniżenie długu to nie skutek reform - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". W przyszłym tygodniu szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawi w Sejmie analizę z wykonania budżetu za 2014 rok. Jednym z głównych punktów jego wystąpienia ma być zabieg rządu Donalda Tuska, dzięki któremu znacznie obniżył państwowy dług publiczny.

Grecka Syriza podzielona. "Mieli wybór między dżumą a cholerą"

Po burzliwej debacie grecki parlament poparł porozumienie z kredytodawcami i pierwszy pakiet reform gospodarczych. Był to niezbędny warunek to podjęcia negocjacji z zachodnimi partnerami na temat nowego programu pomocowego. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Stefan Skotis ze Stowarzyszenia Greków "Odysseas" oraz Michał Jaranowski z "Deutsche Welle".

Prawy Sektor kontra rząd Ukrainy. Polska ma się czegoś bać?

Po sobotniej strzelaninie w Mukaczewie Petro Poroszenko robi czystkę w administracji obwodu zakarpackiego. Prezydent Ukrainy zwolnił ze stanowisk szefa administracji obwodowej oraz miejscowych komendantów milicji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Szef państwa zapowiedział także wymianę całego personelu służb granicznych w tym regionie i ostrzegł, że władze będą bezwzględne w zwalczaniu lokalnych mafii, które zajmują się przemytem do Unii Europejskiej. Nie jest to odległa sprawa od Polski, bowiem w rosyjskich mediach pojawiają się także informacje, że bojownicy Prawego Sektora ruszą na nasz kraj i wskazują, że Słowacja już dozbroiła swoje służby na granicy z Ukrainą. Czy mamy się czego bać? Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Michał Kacewicz z "Newsweek" oraz dyplomata Wiktor Ross.

Koniec rosyjskiej utopii. Putin dusi gospodarkę regionów

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia wynosząca 74 lata, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - tak miała wyglądać rosyjska utopia, którą obiecał obywatelom Władimir Putin zaledwie trzy lata temu - pisze "The Moscow Times". Dzisiaj nikt o nich nie pamięta, bowiem regiony, na których barki spadły reformy socjalne zadłużają się w rekordowym stopniu i przestają być wypłacalne. Dodatkowo Kreml tnie im dofinansowywanie, bo sam łata rosnącą pod wpływem sankcji, embarga i niskich cen ropy, dziurę budżetową.

PKP: awaria zażegnana. Znów kupimy bilety w sieci bez problemów

Awaria systemu informatycznego została naprawiona; sprzedaż biletów przez internet odbywa się w normalnym trybie - poinformowała w czwartek rano w komunikacie spółka PKP Informatyka, która odpowiada za działania systemu sprzedaży online. Przyczyną awarii były błędy jednego z modułów sprzedaży i rezerwacji biletów.

Amerykanie przyglądają się Atenom, na Wall Street spadki

Środowa sesja na Wall Street przyniosła początkowo nieduże zmiany po wystąpieniu prezes Fed Janet Yellen, która powtórzyła, że chciałaby podnieść stopy procentowe w tym roku. W końcówce indeksy zniżkowały po informacji o starciach demonstrantów z policją w Atenach.

"Świat", 15.07

Nie tylko Grecy są winni. Bruksela doskonale zdawała sobie z jej sytuacji - podkreślał Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Grecji. Jak oceniał drugi z gości Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat", "nawet jeśli parlament przyjmie pakiet, to zobaczymy, czy utrzyma się rząd". - Może się okazać, że trzeba będzie robić rząd koalicyjny, a z tym może być trudno - ocenił Michał Klinger, który w przeszłości również pełnił funkcję ambasadora RP w Grecji.

W greckim parlamencie decydujące głosowania. Na ulicach w ruch poszły koktajle Mołotowa

Przed siedzibą greckiego parlamentu w Atenach zebrały się w środę wieczorem tłumy ludzi niezadowolone z polityki rządu Aleksisa Ciprasa. Przez pewien czas było bardzo niespokojnie, w ruch poszły koktajle Mołotowa. Dzisiaj parlament zdecyduje, czy przyjąć porozumienie z wierzycielami. Głos na "nie" może oznaczać dymisję premiera, który pełnego poparcia nie ma nawet w swojej własnej partii.

Radom zdobył drugie połączenie lotnicze

Linie lotnicze Czech Airlines są drugim przewoźnikiem po Air Baltic, z którym podpisał umowę Port Lotniczy Radom. Narodowy przewoźnik Czech uruchamia w drugiej połowie września loty z Radomia do Pragi.

"Biznes dla Ludzi", 15.07

Sytuacje w Grecji na bieżąco śledzi Paweł Blajer. W programie "Biznes dla ludzi" odpowiada na pytania telewidzów i obserwuje, jak grecki kryzys wpływa na życie w turystycznych kurortach tego kraju.

Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił minister gospodarki.

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.

Polski deficyt w połowie roku niższy od zakładanego

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł 26 mld 148,7 mln zł i był o ponad 1,2 mld zł niższy od zakładanego w tym miesiącu przez resort finansów - wynika z opublikowanych w środę szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.

Tyska fabryka Fiata rozpoczęła produkcję nowej "pięćsetki"

Tyska fabryka Fiata rozpoczęła produkcję nowej wersji Fiata 500 - głównego modelu wytwarzanego w tym zakładzie. Na razie z taśmy zjeżdżają jeszcze auta obydwu wersji - nowej i starszej, która weszła na rynek w 2007 r. Od października wytwarzana będzie już tylko nowa wersja.

Grecki rząd w rozsypce. "Aleksis, nie mogę tego robić dalej"

Grecka wiceminister finansów Nadja Walawani ustąpiła w środę ze stanowiska, deklarując, że nie może popierać żądanego przez zagranicznych kredytodawców programu oszczędnościowego, na który zgodził się premier i przewodniczący rządzącej lewicowej partii Syriza, Aleksis Cipras.