Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 18.08

- Referendum i wyborów nie może zrobić ta sama komisja – powiedziała w programie Świat w TVN24 Biznes i "Świat" Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To może odbyć się w tym samym budynku, ale w innej sali i potrzebna jest inna urna - zaznaczyła wiceprzewodnicząca PO. - Na odwołanie referendum jest zbyt późno – dodała prezydent Warszawy.

ArcelorMittal zainwestuje 500 mln zł w remonty

Huta ArcelorMittal Poland dzięki ulgom i zwolnieniom z opłat, których rząd udzielił przedsiębiorstwom wysokoenergochłonnym, zainwestuje 500 mln zł w remonty oraz rozszerzy ofertę; może także wzrosnąć zatrudnienie - mówiła we wtorek premier Ewa Kopacz.

Objęty sankcjami przyjaciel Putina idzie do rosyjskiego parlamentu. Ominie prawo?

Prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, potwierdził we wtorek, że ustąpi ze stanowiska, by zostać członkiem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Zdaniem opozycji Jakunin jest właścicielem imperium biznesowego kontrolującego sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych.

"Biznes dla ludzi", 18.08

Jak przeprowadzić w banku reklamację błędnego użycia karty płatniczej? Jakie prawa ma klient kupujący towar przez internet? Odpowiedzi na te pytania w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Słaby rubel uderza w rosyjski przemysł motoryzacyjny. Spada sprzedaż i eksport

Gwałtowny spadek wartości rubla uderzył w rosyjskich producentów samochodów, którzy części do pojazdów sprowadzają z zagranicy. W efekcie auta są droższe i brakuje na nie chętnych. Mimo nawoływań samego prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina, by część produkcji zastąpić rodzimą, przemysł jest skazany na zagraniczne, bardziej zaawansowane technologicznie komponenty.

Google walczy o Afrykę. Wprowadza tani smartfon

Amerykański koncern Google ogłosił we wtorek, że wprowadzi na rynki sześciu państw afrykańskich tani smartfon, który ma pomoc tamtejszym społecznościom w łączeniu się z internetem. Firma oferuje urządzenie w cenie 87 dolarów w ramach programu Android One.

Pierwsza prywatyzacja Ciprasa. 14 lotnisk kupią Niemcy

Grecki rząd oficjalnie zatwierdził sprzedaż 14 regionalnych lotnisk niemieckiej firmie Fraport za 1,23 mld euro - podano we wtorek w Dzienniku Ustaw. Porozumienie w tej sprawie zostało zatwierdzone jeszcze przez poprzedni rząd Grecji.

Polski system podpowie nawigatorowi, jak bezpiecznie poprowadzić statek

Polscy naukowcy opracowali system nawigacyjny, który nie tylko prowadzi statek bezpiecznymi trasami, ale też sugeruje jaki manewr należy wykonać w sytuacji zagrożenia kolizją. Navdec został już zainstalowany na kilkunastu statkach - mówi PAP dr Piotr Borkowski z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Kopacz: ustawa o frankowiczach zdestabilizuje system bankowy

Ustawa o frankowiczach w wersji uchwalonej przez Sejm, która zakłada, że koszty przewalutowania walutowych kredytów hipotecznych w 90 proc. poniosą banki, spowoduje "destabilizację systemu bankowego" - mówiła premier Ewa Kopacz po wtorkowym posiedzeniu rządu w Krakowie.

Zmiany klimatu dotykają też Polskę. "Musimy szybko działać, bo problemy powrócą"

Lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. To pierwszy znak, jaki daje nam przyroda. Za kilka lat przyjdzie kolejna fala upałów i jeśli nic nie zrobimy w sprawie bezpieczeństwa hydrologicznego oraz energetycznego, to te problemy powrócą. Zmiany systemowe powinny nastąpić, bo jak na dłoni pokazały się wszystkie słabości polskiej gospodarki wodnej i energetycznej. Mamy problem z starymi, niewydajnymi blokami w elektrowniach, które niedługo przestaną działać oraz z mostami energetycznymi - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

Furgalski: straciliśmy dobrego managera. LOT czekają lata dryfowania

- Z prezesem LOT-u rozmawiałem od ponad dwóch tygodni i prosił mnie o to, żebym tam, gdzie mogę starał się interweniować na rzecz przyspieszenia prywatyzacji - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Adrian Furgalski szef Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jego zdaniem, niechęć Skarbu Państwa wobec potencjalnego inwestora była głównym powodem odejścia Sebastiana Mikosza. Jak podkreślił Furgalski, ministerstwo skarbu straciło "naprawdę dobrego managera".

Czy grozi nam kryzys surowcowy? "Nie wyciągamy wniosków, a będzie coraz gorzej"

- W rolnictwie jest klęska żywiołowa. Plantacje są zniszczone w 70-80 proc. a rolnicy są pozostawieni samym sobie. Nikogo nie interesuje, że mają takie straty, że mogą nie przeżyć - stwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat Sławomir Izdebski. - Już kilka lat temu, przy okazji powodzi postulowaliśmy, aby tworzyć antykryzysowe systemy, w tym również funduszy zapasowych. Ciągle tego nie mamy - przypomniał Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Minister skarbu: decyzję prezesa Mikosza przyjąłem z zaskoczeniem. Byłem pod jego wrażeniem

- Decyzję pana prezesa Mikosza przyjąłem z zaskoczeniem - przyznał w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat minister skarbu Andrzej Czerwiński. - Analizowałem to, co robił prezes i naprawdę byłem pod wrażeniem jego osobistego zaangażowania [w rozwój LOT-u]. Także premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Krakowie przyznała, że nie wie, "jaki jest szczególny powód, dla którego prezes LOT-u zrezygnował".

Spółka stała na krawędzi bankructwa, ale wreszcie pokazał zyski. Jak zmienił się LOT pod rządami Mikosza?

Jeszcze w 2012 roku LOT stał na krawędzi bankructwa. Rok później w spółce pojawił się Sebastian Mikosz i stał się prezesem, który dużo zmienił w liniach lotniczych. W sumie od tamtego czasu spółka otrzymała aż 527 mln pomocy publicznej. To oznaczało 2 lata restrukturyzacji w spółce. Przez ten czas trzeba było ciąć siatkę połączeń, a także zatrudnienie w firmie. To jednak spowodowało, że firma po raz pierwszy od siedmiu lat pokazała zysk za 2014 rok.

Zaskakująca rezygnacja. Prezes LOT-u odchodzi ze stanowiska

Sebastian Mikosz, prezes Polskich linii Lotniczych LOT, zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska. Jego dymisja została przyjęta. Powodem rezygnacji ma być niechęć Skarbu Państwa wobec potencjalnego inwestora - funduszu Indigo - podała "Rzeczpospolita". Tymczasem, zaskoczenia taką decyzją nie ukrywa ministerstwo skarbu, które zapewniło, że będzie "kontynuowało rozmowy z inwestorem zmierzające do zawarcia porozumienia inwestycyjnego".

Ulga dla Greków. Rząd łagodzi restrykcje bankowe

Greckie ministerstwo finansów nieznacznie złagodziło restrykcje obowiązujące w transakcjach bankowych. Po około dwumiesięcznej przerwie Grecy będą mogli przesyłać za granicę niewielkie kwoty.

Susza nie odpuszcza. Ile będzie nas kosztowała?

Susza w Polsce nie ustępuje. Jak informował minister rolnictwa Marek Sawicki z tego powodu mogą wzrosnąć ceny żywności. Zdaniem ekspertów, najmocniej w naszych portfelach możemy odczuć wzrost cen owoców i warzyw.

UOKiK: Ulotki PKO BP wprowadzały w błąd klientów

UOKiK zakwestionował ulotki reklamowe banku PKO BP. Jak czytamy w komunikacie, "kredytodawca musi rzetelnie informować o kosztach związanych z udzieleniem pożyczki oraz o wysokości kwoty kredytu". Bank już zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Resort kontra energetyczni giganci. Sporu o ratowanie kopalń ciąg dalszy

W czwartek może dojść do zmian w zarządzie Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - donosi "Rzeczpospolita". Powodem ma być spór dotyczący inwestycji w tzw. Nową Kompanię Węglową. PGE nie pali się do ratowania węglowej spółki, na czym z kolei bardzo zależy Skarbowi Państwa, który kontroluje energetycznego giganta. Opory mają też inne spółki z branży.

Więcej pracy na rynku. Czas na jednocyfrowe bezrobocie?

Coraz więcej pracy na rynku, maleje także liczba osób długotrwale bezrobotnych. Pracodawcy poszukują przede wszystkim speców w konkretnych dziedzinach. Ostatni raz tak dobra sytuacja na rynku pracy miała miejsce w 2008 roku, kiedy bezrobocie było jednocyfrowe. Gośćmi "Otwarcia dnia" w tym temacie byli Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Justyna Ścigler z Manpower.