Kwestie energii będą głównym tematem poniedziałkowej oficjalnej wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie - zostanie otwarty "most", który uważa się za kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich. Minister rozwoju spotka się m.in. z premierem Litwy Algirdasem Butkievicziusem oraz przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.
Ważny punkt wizyty to uroczystość otwarcia polsko-litewskiego połączenia energetycznego, tzw. LitPol Link, pozwalającego na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Połączenie uważa się za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich. W planie wizyty Morawieckiego przewidziano także rozmowy z organizacjami Polaków na Litwie. Minister uda się ponadto na Cmentarz na Rossie, by złożyć wieniec w Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa urna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego. Projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.
Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi ponad 800 mln zł. Inwestorami połączenia Polska-Litwa są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały w ubiegły wtorek, że na połączeniu LitPol Link można już handlować energią. 8 grudnia 2015 roku odbyła się też pierwsza aukcja na tzw. rynku dnia następnego. Jak podały PSE, zaalokowanych zostało 1814,7 MWh w kierunku z Polski do Litwy oraz 85,8 MWh w kierunku odwrotnym.
Priorytetowa inwestycja UE
W ramach projektu mostu energetycznego Polska-Litwa, po stronie polskiej wybudowano odcinek transgranicznej linii łączącej oba kraje, 4 linie elektroenergetyczne 400 kV, 5 nowych i 2 rozbudowane stacje elektroenergetyczne najwyższych napięć. Na początku listopada 2015 r. PSE przekazały do eksploatacji linię 400 kV Ełk Bis - granica RP, która została połączona z wybudowaną przez litewskiego operatora Litgrid linią wychodzącą ze stacji Alytus w kierunku granicy z Polską. Był to finalny po stronie polskiej element połączenia. Na przełomie listopada i grudnia przeprowadzone zostały testy, podczas których sprawdzano, czy połączenie jest w pełni przygotowane do przesyłania energii elektrycznej w obu kierunkach między Polską a Litwą. Połączenie pracujących w różnych systemach sieci energetycznych Litwy i Polski było możliwe dzięki znajdującej się w stacji Alytus tzw. wstawce konwertorowej prądu stałego HVDC "back-to-back". Wicepremier w poniedziałek wieczorem wróci do Warszawy.
Autor: km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu