Karta Dużej Rodziny rozczarowuje. "Nie stać nas na zakupy w ekskluzywnych sklepach"

Anna Zawadzka, mama trzech chłopców: nie będę jeździła do sklepu spożywczego na drugi koniec Warszawy (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock

Istniejąca od roku Karta Dużej Rodziny nie satysfakcjonuje wielu rodzin wielodzietnych. Ich zdaniem zniżki są zbyt małe, by je odczuć w domowym budżecie, a oferujące je placówki nie należą do najtańszych. Nawet jeśli gdzieś jest taniej, to wydam więcej na paliwo - mówi jedna z matek.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Wcześniej karta funkcjonowała na podstawie rządowego programu.

Jak działa?

Zgodnie z założeniem, dzięki karcie, rodziny 3+ mogą skorzystać ze zniżek m.in. w sklepach spożywczych, u operatorów telefonii komórkowej, na stacjach paliw oraz w instytucjach rekreacji i kultury. Mogą taniej jeździć pociągami i komunikacją publiczną, mają zniżki w opłatach związanych z wydaniem paszportów. Anna Zawadzka, mama trzech chłopców, ma Kartę Dużej Rodziny od około roku. Jak mówi, nalegał na nią mąż, by mieć zniżki w opłatach za paszporty. - Sprawdziliśmy, że z Kartą Dużej Rodziny wychodzi sporo taniej. Zwykłe wyrobienie paszportu kosztuje 140 zł; my zapłaciliśmy za pięć paszportów 140 zł, więc to nam się mocno opłaciło - wyjaśniła PAP. Dodała, że potem z karty korzystała kilka razy. Jak mówi, na początku problematyczne było w ogóle wyszukiwanie informacji, które sklepy kartę uznają, potem jeżdżenie specjalnie tam, by dostać niewielką ulgę. - Nie będę jeździła do sklepu spożywczego na drugi koniec Warszawy, jak potrzebuję kupić kilka rzeczy najbardziej potrzebnych do domu. Nawet jeżeli są to większe zakupy, gdy wydaję 200, 300 złotych, to biorąc pod uwagę korki i zużycie benzyny, przestaje mi się to opłacać - wyjaśniła Zawadzka.

Jest łatwiej

- Teraz pojawiła się interaktywna mapa i rzeczywiście to trochę korzystanie z karty ułatwia. Sprawdziłam, że w odległości kilometra od domu mam kilka takich miejsc, nadal niewiele. To jest właśnie główny powód, dla którego tej karty nie używam - dodała. W jej opinii, gdyby karta działała w sklepach mniej ekskluzywnych, bardziej zwykłych, lokalnych, to nawet taka niewielka zniżka jak 5 proc. robiłaby w budżecie różnicę. Mapa znajduje się na stronie rodzina.gov.pl, pozwala znaleźć miejsca oferujące usługi czy towary ze zniżkami na podstawie KDR. W wielu miejscach lista jest skromna, np. w powiecie otwockim na Mazowszu zniżki te oferuje 45 punktów - tylko dwa to sklepy z art. żywnościowymi, żadna placówka sportowo-rekreacyjna. W samej Warszawie KDR respektuje 344 placówek. Ulgi oferują głównie placówki usługowo-finansowe i 22 miejsca z żywnością, są to sieci sklepów z tzw. wyższej półki; 44 sklepy z odzieżą, jednak wśród nich jest tylko jeden z ubraniami dla dzieci; są za to sklepy z biżuterią.

Opłacalne?

Według mamy piątki dzieci Anny Borowskiej korzyści płynące z Karty Dużej Rodziny ładnie wyglądają na stronie internetowej i w materiałach promocyjnych, ale gdy chce się z niej korzystać w praktyce, okazuje się, że akurat dany obiekt nie obsługuje karty. - Zanim się na coś zdecyduję, z różnych stron staram się przeanalizować, czy jest to warte zachodu i jak do tej pory nie doświadczyliśmy takiej sytuacji, w której ta karta byłaby nam realnie potrzebna - powiedziała. Wyjaśniła, że w Warszawie - na basenie czy w teatrze - nie ma zniżek na kartę, zaś jeżeli chodzi o sklepy, to honorują ją tylko te ekskluzywne. - A przeciętnej, dużej rodziny nie stać zazwyczaj, by robić zakupy w sklepach z drogimi garniturami czy z biżuterią - powiedziała. Pytana, czy za założeniem karty nie przemawiają zniżki transportowe, Borowska powiedziała, że i bez karty jej rodzina ma darmowe przejazdy komunikacją miejską, zaś zniżki na kolej nie są atrakcyjne, bo duża rodzina częściej korzysta z samochodu, a niektóre stacje paliw mają dla regularnych klientów programy zniżkowe.

Programy zniżkowe

- Jako mama piątki dzieci staram się wykorzystywać wszelkie zniżki powszechnie dostępne i to w sklepach, w których jest mi wygodnie robić zakupy czy w których asortyment mi odpowiada. Jest mnóstwo programów zniżkowych, które są bardziej atrakcyjne niż te gwarantowane przez Kartę dużej Rodziny - powiedziała Borowska. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej twierdzi, że program wsparcia dla dużych rodzin rośnie z dnia na dzień. Podaje na swoich stronach internetowych, że karty ma ok 1,5 mln osób. W sumie ulgi honorowane są przez ponad tysiąc firm i instytucji w ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce - podaje resort.

Dla kogo?

Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów rodzinom z co najmniej trójką dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 lat, jeśli dziecko się uczy. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma ograniczeń wiekowych. Ze zniżek korzystają nie tylko dzieci, ale i rodzice.

Materiał "Faktów TVN" ze stycznia tego roki na temat Karty Dużej Rodziny:

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Dodał też, że dzisiaj rząd przyjmie decyzje, które obniżą składkę zdrowotną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Premier: zamrażamy ceny energii

Premier: zamrażamy ceny energii

Źródło:
tvn24.pl

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa o mrożeniu cen energii może być uchwalona w następną środę - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, tego samego dnia mogłoby odbyć się głosowanie w sprawie ustawy o wolnej Wigilii.

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP