Osiem plag dla Rosji. Tania ropa, sankcje, słaby rubel...

Przyszłość Rosji jawi się w ciemnych barwach

Jeśli ceny ropy pozostaną niskie, w przyszłym roku Rosję wciąż będzie trawić recesja, a spadek inwestycji zahamuje długoterminowe perspektywy wzrostu. Kraj wejdzie w najdłuższy okres spadku dochodów i jakości życia od czasu załamania gospodarczego, które zniszczyło Związek Radziecki - pisze "The Moscow Times", który przedstawił osiem aspektów rosyjskiego kryzysu.

1. Ropa - Jeśli ceny ropy spadnie do 50 dolarów za baryłkę, to Rosja utraci 160 mld dolarów wpływów z eksportu - powiedział na początku grudnia wiceminister finansów Maxim Oreszkin. W połowie grudnia baryłka ropy kosztowała nie 50, a zaledwie 40 dolarów. Załamanie cen to wynik przewlekłej globalnej nadpodaży surowca. Rosja zareagowała na spadek cen podniesieniem produkcji ropy do najwyższego poziomu od upadku ZSRR i "rozkręceniu" eksportu gazu i metali, których ceny również gwałtownie spadły.

Ta strategia przyniosła dodatkowe pieniądze i pozwoliła zachować miejsca pracy, ale jednocześnie stała się zagrożeniem dla przyszłego rozwoju przemysłu naftowego Rosji. - Dla utrzymania wielkości produkcji, koncerny naftowe sięgają po łatwo dostępne zasoby i zaniedbują inwestycje w złoża, które są trudniej dostępne - zauważa Michaił Krituchin z RusEnergy.

W dalszej perspektywie, produkcja rosyjskiej ropy, która obecnie wynosi 10 mln baryłek dziennie, będzie gwałtownie spadać. 2. Sankcje Jednym z powodów długoterminowego spadku w produkcji ropy są sankcje nałożone przez Zachód. Restrykcje pozbawiają rosyjski przemysł naftowy nowoczesnych technologii i know-how oraz znacznie ograniczyły udzielanie kredytów przez zachodnie instytucje finansowe.

Zmusiło to rosyjskie firmy i banki bardziej do spłaty pożyczek zachodnim kredytodawcom niż do ich refinansowania. Według Centralnego Banku Rosji, do końca roku dług korporacyjny spadnie poniżej 500 mld dolarów z 660 mld dolarów w połowie 2014 roku.

- W dłuższej perspektywie, zmniejszenie zadłużenia pozostawi rosyjskie finanse w lepszej kondycji - mówi Chris Weafer z firmy konsultingowej Macro Advisory. Dodał jednak, że "ten niewielki optymizm otoczony jest bardzo ciemnymi chmurami". 3. Rubel Rosja była w stanie poradzić sobie z niższymi cenami ropy i sankcjami pozwalając rynkowi na potężną dewaluację rubla. Od momentu, gdy ceny ropy zaczęły spadać (czerwiec 2014 roku) waluta straciła połowę swojej wartości w stosunku do dolara.

Brak ingerencji w kurs rubla pozwoliły bankowi centralnemu zachować swoje rezerwy walutowe (na początku grudnia wynosiły 371 mld dolarów), zamiast wydawać je obronę waluty.

Ponieważ ropa i inne towary sprzedawane są za dolary, firmy energetyczne i rząd zarobiły więcej rubli za każdą baryłkę ropy, co zniwelowało skutki spadku cen surowca i pozwoliło rządowi na uruchomienie deficytu w wysokości ok. 3 proc., bez pożyczek lub ogromnych cięć w wydatkach.

Słaby rubel zmienił bilans handlowy Rosji, ponieważ wszytko kupione za granicą nagle stało się droższe. Według oficjalnych danych służby celnej, wartość importu spadła o 38 proc. w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku.

Był to kolejny prezent dla państwa, bowiem sytuacja stworzyła w tym roku oczekiwaną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości ponad 60 mld dolarów. Zrównoważało to odpływ kapitału i spłaty dla zagranicznych kredytodawców. Inne skutki dewaluacji rubla były jednak mniej pozytywne. 4. Inflacja Upadek rubla spowodował, że ceny poszybowały w górę w zawrotnym tempie. Inflacja utrzymuje się powyżej 15 proc. przez cały 2015 rok. Ceny żywności wzrosły jeszcze bardziej, po tym jak Moskwa, w odwecie za sankcje, nałożyła embargo na produkty z USA, Unii Europejskiej i innych krajów.

Inflacja znacznie przekroczyła wzrost płac, a realne dochody zaczęły spadać do poziomu niespotykanego od 1990 roku. Wydatki gospodarstw domowych spadły o ok. 9 proc. podkopując główny motor wzrostu gospodarczego.

W pierwszych trzech kwartałach 2015 roku, aż 2,3 mln osób popadło w ubóstwo, a stworzenie klasy średniej - cel rządów Putina - utknęło w martwym punkcie.

5. Stopy procentowe

Aby utrzymać inflację w ryzach i zapobiec załamaniu kursu rosyjskiej waluty Centralny Bank Rosji utrzymywał stopy procentowe na bardzo wysokim poziomie. W grudniu 2014 roku bank podniósł główną stopę procentową aż do 17 proc., natomiast w lipcu bieżącego roku zdecydował się na obniżenie jej do 11 proc. Wysokie stopy zwiększają koszty kredytów i duszą inwestycje, które według Rosstatu spadły o 5,5 proc. rdr w okresie styczeń-październik 2015 roku. Ponadto, Rosji nie opuściły stare problemy, takie jak korupcja, biurokracja i chciwi urzędnicy. W październikowym wywiadzie, udzielonym państwowej telewizji, minister gospodarki Aleksiej Ulukajew tłumaczył, że brak inwestycji to wynik braku zaufania do rosyjskich instytucji i obaw dotyczących przyszłości kraju. - Teraz trzeba być odważnym, szaleńczo odważnym człowiekiem, aby zdecydować się na otwarcie biznesu - powiedział.

6. Gorszy zamiennik importu Słaby rubel powinien zwiększyć lokalną produkcję, aby można było zastąpić droższe zagraniczne towary. Jedyny sektor, który zwiększył produkcję to rolnictwo. - Podczas gdy inne sektory gospodarki się skurczyły, rolnictwo wykazuje dodatnią dynamikę, z co najmniej 3 proc. wzrostem - powiedział Władimir Putin na grudniowej konferencji prasowej. Ale nagłe zmiany i brak konkurencji często odbijają się na jakości. Gwałtownie pogorszyła się przede wszystkim jakość przetworów mięsnych i mlecznych. Aż 80 proc. serów robionych jest z dodatkiem oleju palmowego. Władze przymykają na to oko, bo inaczej w sklepach zabrakłoby produktów. Według lokalnych mediów Rosjanie jedzą coraz gorzej. W ich diecie brakuje przede wszystkim ryb i nabiału. Ostatnio, do listy krajów, których produkty zostały zakazane dodano Turcję i Ukrainę. Centralny Bank Rosji ostrzegł w grudniu, że w przyszłym roku w kraju może zabraknąć owoców i warzyw.

7. Bezrobocie Pomimo recesji, bezrobocie pozostaje na stosunkowo niskim poziomie (ok. 5,5 proc.). Firmy i instytucje państwowe zachowały miejsca pracy poprzez zmniejszenie wynagrodzeń.

Pracownicy z zagranicy, którzy są łatwiejsi do wyrzucenia, i których pensje spadły przez osłabienie rubla, zmniejszali podaż pracy. Według danych Federalnej Służby Migracyjnej, od stycznia do grudnia 2015 roku liczba obywateli Tadżykistanu w Rosji spadła o ok. 100 tys., czyli 10 proc. Z kolei liczba Uzbeków zmniejszyła się o 330 tys., czyli 15 proc. Czynniki te działają jak amortyzator dla rynku pracy. - W innym kraju bezrobocie byłoby dwucyfrowe - zauważa Weafer.

8. Społeczne niezadowolenie?

Putin stara się wspierać obywateli. Telewizja państwowa przekonuje społeczeństwo, że to czynniki zewnętrzne, czyli "antyrosyjskie spiski" stoją za spowolnieniem gospodarczym. Ale ludzie coraz bardziej odczuwają kryzys. W grudniu jedna czwarta osób, przepytywanych w ankiecie instytutu VTsIOM powiedziała, że ich finanse są w złym stanie. Pod koniec 2014 roku Putin powiedział, że ceny ropy poniżej 80 dolarów za baryłkę "zniszczą globalną gospodarkę". Zarówno światowa jak i rosyjska gospodarka okazały się bardziej odporne. Ale jeśli ceny ropy pozostaną niskie, w przyszłym roku Rosję wciąż będzie trawić recesja, a spadek inwestycji zahamuje długoterminowe perspektywy wzrostu.

Kolejne problemy Rosjan
Kolejne problemy RosjanTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: The Moscow Times

Pozostałe wiadomości

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. W tyle konkurencję pozostawiły także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Na walce z inflacją zarówno Narodowy Bank Polski jak i premier Mateusz Morawiecki polegli - powiedział Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, który był gościem programu "Jeden na jeden". Jego zdaniem proces obniżania inflacji do celu może potrwać nawet półtora roku. Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. 

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa posłów PiS zwróciła się o zbadanie zgodności z Konstytucją zapisów ustawy o Trybunale Stanu dotyczących pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP. Posłowie chcą w ten sposób obronić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, którego usunięcie ze stanowiska zapowiadała wielokrotnie obecna opozycja.

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN