Osiem plag dla Rosji. Tania ropa, sankcje, słaby rubel...

Przyszłość Rosji jawi się w ciemnych barwach

Jeśli ceny ropy pozostaną niskie, w przyszłym roku Rosję wciąż będzie trawić recesja, a spadek inwestycji zahamuje długoterminowe perspektywy wzrostu. Kraj wejdzie w najdłuższy okres spadku dochodów i jakości życia od czasu załamania gospodarczego, które zniszczyło Związek Radziecki - pisze "The Moscow Times", który przedstawił osiem aspektów rosyjskiego kryzysu.

1. Ropa - Jeśli ceny ropy spadnie do 50 dolarów za baryłkę, to Rosja utraci 160 mld dolarów wpływów z eksportu - powiedział na początku grudnia wiceminister finansów Maxim Oreszkin. W połowie grudnia baryłka ropy kosztowała nie 50, a zaledwie 40 dolarów. Załamanie cen to wynik przewlekłej globalnej nadpodaży surowca. Rosja zareagowała na spadek cen podniesieniem produkcji ropy do najwyższego poziomu od upadku ZSRR i "rozkręceniu" eksportu gazu i metali, których ceny również gwałtownie spadły.

Ta strategia przyniosła dodatkowe pieniądze i pozwoliła zachować miejsca pracy, ale jednocześnie stała się zagrożeniem dla przyszłego rozwoju przemysłu naftowego Rosji. - Dla utrzymania wielkości produkcji, koncerny naftowe sięgają po łatwo dostępne zasoby i zaniedbują inwestycje w złoża, które są trudniej dostępne - zauważa Michaił Krituchin z RusEnergy.

W dalszej perspektywie, produkcja rosyjskiej ropy, która obecnie wynosi 10 mln baryłek dziennie, będzie gwałtownie spadać. 2. Sankcje Jednym z powodów długoterminowego spadku w produkcji ropy są sankcje nałożone przez Zachód. Restrykcje pozbawiają rosyjski przemysł naftowy nowoczesnych technologii i know-how oraz znacznie ograniczyły udzielanie kredytów przez zachodnie instytucje finansowe.

Zmusiło to rosyjskie firmy i banki bardziej do spłaty pożyczek zachodnim kredytodawcom niż do ich refinansowania. Według Centralnego Banku Rosji, do końca roku dług korporacyjny spadnie poniżej 500 mld dolarów z 660 mld dolarów w połowie 2014 roku.

- W dłuższej perspektywie, zmniejszenie zadłużenia pozostawi rosyjskie finanse w lepszej kondycji - mówi Chris Weafer z firmy konsultingowej Macro Advisory. Dodał jednak, że "ten niewielki optymizm otoczony jest bardzo ciemnymi chmurami". 3. Rubel Rosja była w stanie poradzić sobie z niższymi cenami ropy i sankcjami pozwalając rynkowi na potężną dewaluację rubla. Od momentu, gdy ceny ropy zaczęły spadać (czerwiec 2014 roku) waluta straciła połowę swojej wartości w stosunku do dolara.

Brak ingerencji w kurs rubla pozwoliły bankowi centralnemu zachować swoje rezerwy walutowe (na początku grudnia wynosiły 371 mld dolarów), zamiast wydawać je obronę waluty.

Ponieważ ropa i inne towary sprzedawane są za dolary, firmy energetyczne i rząd zarobiły więcej rubli za każdą baryłkę ropy, co zniwelowało skutki spadku cen surowca i pozwoliło rządowi na uruchomienie deficytu w wysokości ok. 3 proc., bez pożyczek lub ogromnych cięć w wydatkach.

Słaby rubel zmienił bilans handlowy Rosji, ponieważ wszytko kupione za granicą nagle stało się droższe. Według oficjalnych danych służby celnej, wartość importu spadła o 38 proc. w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku.

Był to kolejny prezent dla państwa, bowiem sytuacja stworzyła w tym roku oczekiwaną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości ponad 60 mld dolarów. Zrównoważało to odpływ kapitału i spłaty dla zagranicznych kredytodawców. Inne skutki dewaluacji rubla były jednak mniej pozytywne. 4. Inflacja Upadek rubla spowodował, że ceny poszybowały w górę w zawrotnym tempie. Inflacja utrzymuje się powyżej 15 proc. przez cały 2015 rok. Ceny żywności wzrosły jeszcze bardziej, po tym jak Moskwa, w odwecie za sankcje, nałożyła embargo na produkty z USA, Unii Europejskiej i innych krajów.

Inflacja znacznie przekroczyła wzrost płac, a realne dochody zaczęły spadać do poziomu niespotykanego od 1990 roku. Wydatki gospodarstw domowych spadły o ok. 9 proc. podkopując główny motor wzrostu gospodarczego.

W pierwszych trzech kwartałach 2015 roku, aż 2,3 mln osób popadło w ubóstwo, a stworzenie klasy średniej - cel rządów Putina - utknęło w martwym punkcie.

5. Stopy procentowe

Aby utrzymać inflację w ryzach i zapobiec załamaniu kursu rosyjskiej waluty Centralny Bank Rosji utrzymywał stopy procentowe na bardzo wysokim poziomie. W grudniu 2014 roku bank podniósł główną stopę procentową aż do 17 proc., natomiast w lipcu bieżącego roku zdecydował się na obniżenie jej do 11 proc. Wysokie stopy zwiększają koszty kredytów i duszą inwestycje, które według Rosstatu spadły o 5,5 proc. rdr w okresie styczeń-październik 2015 roku. Ponadto, Rosji nie opuściły stare problemy, takie jak korupcja, biurokracja i chciwi urzędnicy. W październikowym wywiadzie, udzielonym państwowej telewizji, minister gospodarki Aleksiej Ulukajew tłumaczył, że brak inwestycji to wynik braku zaufania do rosyjskich instytucji i obaw dotyczących przyszłości kraju. - Teraz trzeba być odważnym, szaleńczo odważnym człowiekiem, aby zdecydować się na otwarcie biznesu - powiedział.

6. Gorszy zamiennik importu Słaby rubel powinien zwiększyć lokalną produkcję, aby można było zastąpić droższe zagraniczne towary. Jedyny sektor, który zwiększył produkcję to rolnictwo. - Podczas gdy inne sektory gospodarki się skurczyły, rolnictwo wykazuje dodatnią dynamikę, z co najmniej 3 proc. wzrostem - powiedział Władimir Putin na grudniowej konferencji prasowej. Ale nagłe zmiany i brak konkurencji często odbijają się na jakości. Gwałtownie pogorszyła się przede wszystkim jakość przetworów mięsnych i mlecznych. Aż 80 proc. serów robionych jest z dodatkiem oleju palmowego. Władze przymykają na to oko, bo inaczej w sklepach zabrakłoby produktów. Według lokalnych mediów Rosjanie jedzą coraz gorzej. W ich diecie brakuje przede wszystkim ryb i nabiału. Ostatnio, do listy krajów, których produkty zostały zakazane dodano Turcję i Ukrainę. Centralny Bank Rosji ostrzegł w grudniu, że w przyszłym roku w kraju może zabraknąć owoców i warzyw.

7. Bezrobocie Pomimo recesji, bezrobocie pozostaje na stosunkowo niskim poziomie (ok. 5,5 proc.). Firmy i instytucje państwowe zachowały miejsca pracy poprzez zmniejszenie wynagrodzeń.

Pracownicy z zagranicy, którzy są łatwiejsi do wyrzucenia, i których pensje spadły przez osłabienie rubla, zmniejszali podaż pracy. Według danych Federalnej Służby Migracyjnej, od stycznia do grudnia 2015 roku liczba obywateli Tadżykistanu w Rosji spadła o ok. 100 tys., czyli 10 proc. Z kolei liczba Uzbeków zmniejszyła się o 330 tys., czyli 15 proc. Czynniki te działają jak amortyzator dla rynku pracy. - W innym kraju bezrobocie byłoby dwucyfrowe - zauważa Weafer.

8. Społeczne niezadowolenie?

Putin stara się wspierać obywateli. Telewizja państwowa przekonuje społeczeństwo, że to czynniki zewnętrzne, czyli "antyrosyjskie spiski" stoją za spowolnieniem gospodarczym. Ale ludzie coraz bardziej odczuwają kryzys. W grudniu jedna czwarta osób, przepytywanych w ankiecie instytutu VTsIOM powiedziała, że ich finanse są w złym stanie. Pod koniec 2014 roku Putin powiedział, że ceny ropy poniżej 80 dolarów za baryłkę "zniszczą globalną gospodarkę". Zarówno światowa jak i rosyjska gospodarka okazały się bardziej odporne. Ale jeśli ceny ropy pozostaną niskie, w przyszłym roku Rosję wciąż będzie trawić recesja, a spadek inwestycji zahamuje długoterminowe perspektywy wzrostu.

Kolejne problemy Rosjan
Kolejne problemy RosjanTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: The Moscow Times

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP