Pracownicy w Belgii są najszczęśliwsi na świecie - wynika z badania Global Workforce Happiness Index. Polska - według OECD, które przygotowało raport - znajduje się w ogonie zestawienia najlepszych miejsc do pracy. Zarobki nad Wisłą są niskie, a ryzyko zwolnienia wysokie.
Badanie objęło 250 tys. pracowników w 55 krajach. W ankiecie poproszono pracujące osoby, aby oceniły poziom swojego szczęścia, a także to, jak długo zamierzają pozostać na danym stanowisku. Ankietowani odpowiadali również na pytanie, czy poleciliby komuś swoje miejsce pracy.
Gdzie najlepiej?
Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Belgia. To tam pracownicy są najszczęśliwsi i najbardziej usatysfakcjonowani z zawodowego życia. Na drugim miejscu uplasowała się Norwegia, gdzie kluczowy był wysoki poziom zarobków i bezpieczeństwo zatrudnienia. Na podium zmieściła się jeszcze Kostaryka, gdzie gospodarka oparta jest na turystyce. Najwyraźniej praca i zarabianie na przyjezdnych jest bardzo przyjemne. Na czwartym miejscu znalazła się Dania, gdzie poziom bezrobocia jest niższy, a zarobków wyższy niż średnia w krajach OECD. Ankietowani docenili również szereg programów pomocowych dla pracowników i pomagający absolwentom uczelni w znalezieniu pracy. Pierwszą piątkę zamyka Republika Południowej Afryki, o czym zdecydował wysoki poziom satysfakcji z zatrudnienia. Z badania OECD wynika, że o jakości pracy decydują wysokość wynagrodzenia i bezpieczeństwo pracy. Średnie zarobki wśród krajów OECD wynoszą 36,1 tys. dolarów rocznie, czyli blisko 140 tys. zł rocznie i 11,5 tys. zł miesięcznie.
Jakie pensje?
Średnie wynagrodzenie w Luksemburgu, czy Stanach Zjednoczonych jest ponad dwukrotnie wyższe niż w krajach Europy Wschodniej, Grecji i Portugalii. W Polsce przeciętne zarobki są niższe niż średnia OECD i wynoszą 25,9 tys. dolarów rocznie. Kluczową kwestią w ocenie jakości pracy jest również bezpieczeństwo. W krajach OECD przeciętny pracownik ma 5,4 proc. szans na to, że straci zatrudnienie. Najgorzej pod tym względem jest w Hiszpanii (17,7 proc.) i Grecji (12,1 proc.). A najmniejszą szansę na utratę pracy mają Japończycy - 2,4 proc. W Polsce pracownik ma 7,3 proc. szans na to, że zostanie pozbawiony pracy. W rankingu OECD kategoria "Praca" Polska zajęła 30. miejsce na 36 możliwych. Wyprzedziły nas m.in. Słowenia, Estonia, czy Czechy. Najlepszym miejscem do pracy okazała się Islandia, a najgorszym Grecja.
Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock