Najnowsze

Najnowsze

Amerykanie bombardują rafinerie dżihadystów. I publikują nagranie

Stany Zjednoczone opublikowały nagranie z nalotów na tereny rafinerii kontrolowanej przez tak zwane Państwo Islamskie w północnym Iraku. Bombardowanie miało powstrzymać pobieranie zysków z tego nielegalnego źródła. IS dzięki pieniądzom z rafinerii finansowało swoje działania terrorystyczne. Zajęty teren używany był też jako baza i miejsce składowania broni.

Piekielnie szybki samochód elektryczny. Formuła 1 według studentów

Studenci politechniki w Zurychu chcą zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają samochody elektryczne. W tym celu własnoręcznie zbudowali pojazd inspirowany bolidami znanymi z Formuły 1. Ich dzieło ustanowiło światowy rekord prędkości pojazdów elektrycznych. Rozpędzenie do setki zajęło mu niewiele ponad 1,5 sekundy. Samochód w znacznej części zbudowany jest z włókna węglowego i waży zaledwie 173 kg.

Merkel: Rosja jest solidnym dostawcą gazu

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym przesłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Merkel oceniła też, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone.

Wyciągają miliony dolarów z sieci. Najlepiej zarabiający Youtuberzy świata

PewDiePie, Smosh i Fine Brothers - to pierwsza trójka najlepiej zarabiających Youtuberów według "Forbesa". Zaraz za nimi plasuje się Stirling, z którą kilka lat temu wytwórnie płytowe nie chciały podpisać kontraktu, a dziś zabiegają o nią. Najbogatszy z Youtuberów w ostatnim roku zarobił 12 milionów dolarów, pozostali nie są daleko w tyle z liczbą zer na koncie.

Roboty sprawdzają wpisy w sieci i wypluwają sondaże przedwyborcze

Gigabajty danych sieciowych z wypowiedziami internautów i artykułami prasowymi stają się dziś bazą m.in. dla oceny preferencji wyborczych. Analiza sympatii politycznych przy użyciu Big Data może dostarczyć bardziej precyzyjnych wyników, niż klasyczne sondaże. To także źródło wiedzy dla spółek giełdowych i miejsca pracy przyszłości.

Przemytnik ludzi z Afganistanu: zdarzało się, że nasi klienci ginęli

Europa robi co może, ale wyzwań jest wiele. Chodzi nie tylko o wewnętrzne podziały i determinację imigrantów oraz uchodźców. Przemyt ludzi to po prostu ogromny biznes, a ci, którzy na nim zarabiają, pilnują by się kręcił. Nie tylko mają ofertę na każdą kieszeń, w niektórych przypadkach pobierają opłatę dopiero po wykonanej usłudze. - Zdarzało się, że nasi klienci zostawali ranni lub ginęli - mówi przemytnik z Afganistanu, kraju, który, jeśli chodzi o liczbę uciekinierów, ustępuje tylko Syrii. Materiał "Faktów z zagranicy".

"Świat", 16.10

- PiS żeruje na dziedzictwie PRL - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat profesor Leszek Balcerowicz. - U części ludzi trwa dziedzictwo PRL - nieufność wobec Obcych i można ludzi zastraszyć w celach wyborczych - dodał przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Taki element zastraszania, zdyskwalifikowałby polityka w bardziej dojrzałej demokracji – zaznaczył gość Jolanty Pieńkowskiej.

Balcerowicz: kopalnie wymagają reform i prywatyzacji

- Kopalnie z braku reform i braku prywatyzacji ponoszą straty. Słyszymy, że będziemy musieli jeszcze więcej dokładać. Propozycje PiS-u zmierzają do tego, żeby popsuć, to co jest dobre i jeszcze bardziej zepsuć, to co wymaga naprawy - powiedział prof. Leszek Balcerowicz w programie "Świat" w TVN24 BiŚ.

Będą dodatki do najniższych emerytur. "Decyzja rządu we wtorek"

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. - informuje 300polityka.pl. Taki punkt rzeczywiście jest w programie wtorkowej Rady Ministrów.

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmować

- Mamy do czynienia z niewielkim wzrostem: w ostatnim roku ceny nieruchomości podskoczyły o 1 proc. - mówi Bartosz Turek z Lion's Banku. Obecnie za m2 mieszkania w Warszawie należy zapłacić ok. 7000-7500 zł. Jego zdaniem, "taniej raczej nie będzie". - Deweloperzy budują i sprzedają najwięcej w historii, kredyt jest rekordowo tani. Najem jest ok. 30-40 proc. droższy niż zakup, to znaczy, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt, bo czynsz powinien pokryć koszty kredytu z nawiązką - tłumaczy Turek. Ale trzeba pamiętać, że stopy procentowe wzrosną, a wraz z nimi raty kredytu.

To błąd, czy Facebook testuje nową funkcję?

Od niedawna część użytkowników widzi na swojej osi czasu dokładne statystyki dotyczące swoich postów. Chodzi o dane pokazujące nie tylko ilość "lajków" i udostępnień, ale też liczbę wyświetleń zamieszczonej przez siebie treści.

"Biznes dla Ludzi", 16.10

Zmiany w spadkach; piątek w pracy na luzie; ubezpieczenie telefonu; wyliczenie urlopu - o tym w programie "Biznes dla Ludzi".

"Maluch" w 43 uczelniach. Są żłobki dla dzieci studentów

W 43 publicznych i prywatnych szkołach wyższych od tego roku akademickiego działają żłobki dla dzieci studentów i pracowników – poinformował w piątek w Krakowie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Placówki dofinansowane są z ministerialnego programu "Maluch".

Zembala: mapy świadczeń zdrowotnych mają być gotowe w lutym

Pracujemy intensywnie, żeby w lutym mapy świadczeń były skończone - powiedział w piątek minister zdrowia Marian Zembala na konferencji prasowej w Katowicach. Mapy zapotrzebowania zdrowotnego mają być pomocne m.in. przy kontraktowaniu świadczeń przez oddziały NFZ.

Chiny walczą z biedą. Ma zniknąć za pięć lat

Chiny to kraj sprzeczności. Żyje tu najwięcej miliarderów, ale z drugiej strony państwo musi poradzić sobie z problemem ubóstwa. W tej chwili dotkniętych nim jest 5 proc. społeczeństwa. Prezydent Xi Jinping zapowiada jednak, że już za pięć lat ubóstwo w Chinach zniknie.

Boks białych kołnierzyków. Inwestorzy odreagowują stres po pracy

Tygodnie przygotowań, imponująca oprawa, ogromna publiczność, wygląda to jak profesjonalny pojedynek bokserski. Ale wszyscy uczestnicy to amatorzy, którzy dzień spędzają zwykle nad tabelkami i kolumnami cyfr. Pracownicy funduszy hedżingowych z Hongkongu, co roku biorą udział w imprezie pod nazwą boks białych kołnierzyków i stres z pracy przy biurku wyładowują na ringu.

Na zdrowie wydajemy coraz więcej. Ale nadal jesteśmy w ogonie Europy

75 mld złotych - tyle wyniosły publiczne wydatki na zdrowie w Polsce wg ostatnich dostępnych danych, czyli w 2013 roku. To o prawie 5 mld złotych więcej niż rok wcześniej i prawie dwukrotnie więcej niż dekadę temu. Jednak na tle innych europejskich państw wciąż na ochronę zdrowia ze środków publicznych przeznaczamy niewiele pieniędzy.

Największe koncerny energetyczne: chcemy walczyć z globalnym ociepleniem

Szefowie dziesięciu największych globalnych koncernów energetycznych twierdzą, że chcą walczyć z globalnym ociepleniem i wesprzeć państwa w tych działaniach. W przyszłym miesiącu odbędzie się decydująca konferencja klimatyczna w tej sprawie w Paryżu. Firmy wezwały m.in. do zastąpienia węgla w produkcji energii gazem ziemnym. - Słuchanie ich rad jest jak radzenie się podpalacza, jak ugasić pożar - komentuje Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greenpeace. - Transformacji musi ulec globalny sektor produkcji energii.