Projekt ustawy Rodzina 500 plus na ostatniej prostej. Jeżeli senatorowie przegłosują ustawę bez poprawek, to do wejścia programu w życie będzie potrzebny tylko podpis prezydenta. Wnioski o wsparcie będzie można składać już za półtora miesiąca. Przedstawiamy praktyczny poradnik, jak to zrobić.
1. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane w gminach, a w sprawach, w których zastosowanie będą miały unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, świadczenie będą realizować marszałkowie województw. 2. Aby otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek (trzeba go składać raz w roku). Będzie można to zrobić przez internet za pomocą platformy emp@tia.mpips.gov.pl. lub osobiście w gminie zamieszkania (urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych). Przy składaniu wniosku elektronicznego trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.
Być może wniosek będzie można złożyć przy użyciu bankowości internetowej. Jak mówił dzisiaj w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej jego resort pracuje nad tym rozwiązaniem z ministerstwem cyfryzacji.
- To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia ok. 20 mln użytkowników bankowości elektronicznej złożenie takiego wniosku bezpośrednio po zalogowaniu na koncie bankowym albo na stronie ZUS-u - wyjaśniał Marczuk. 3. Wniosek składa się z kilku części. Na początku osoba, ubiegająca się o dodatek, będzie musiała wpisać swoje dane osobowe takie jak imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo i adres. Następnie należy wpisać dane dzieci, na które chce uzyskać się świadczenie.
W kolejnej części trzeba potwierdzić m.in, że wprowadzone dane są zgodne z prawdą a dzieci, na które ma być dodatek nie są uprawnione do świadczenia wychowawczego na własne dziecko, nie pozostają w związku małżeńskim i nie są umieszczone w "pieczy zastępczej", czyli np. domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej czy młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Należy także potwierdzić, że nie przysługuje na dziecko świadczenie wychowawcze lub świadczenie o podobnym charakterze za granicą. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko będą dokumentowały swój dochód, dołączając do wniosku odpowiednie oświadczenie odochodach. Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie będzie konieczności dokumentowania sytuacji dochodowej.
4. Warto pamiętać, że taki wniosek powinno złożyć tylko jedno z uprawnionych rodziców np. ojciec. Jeżeli do urzędu wpłyną wnioski zarówno od ojca, jak i matki to pracownicy budżetówki będą musieli zweryfikować dokumenty, co może w konsekwencji wydłużyć czas, w jakim rodzina otrzyma świadczenie.
5. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia 2016 r. tj. od momentu startu programu. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia – pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat.
6. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Co do zasady, dla osób korzystających z programu okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski na kolejne okresy będą przyjmowane już od 1 sierpnia danego roku.
7. Istotne jest, że pierwszy okres na jaki będzie przyznane prawo do świadczenia będzie dłuższy, gdyż rozpocznie się 1 kwietnia 2016 roku i trwać będzie do 30 września 2017 roku. Dzięki temu rodzice nie będą musieli składać dwóch wniosków w 2016 roku, kiedy program wejdzie w życie.
8. Pieniądze trafią na konto lub będzie je można odebrać w gotówce w siedzibie gminy. Zgodnie z ustawą świadczenie będzie chronione przed egzekucją komorniczą.
Autor: tol / Źródło: TVN24, tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock