Najnowsze

Najnowsze

Gospodarka urosła wolniej, a dług był większy. GUS poprawia dane

W 2014 r. gospodarka urosła o 3,3 proc., a nie o 3,4 proc. jak szacowano wcześniej; deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 3,3 proc. PKB, a nie 3,2 proc. - poinformował w piątek w komunikacie GUS. Jednocześnie dług publiczny sięgnął 50,4 proc., a nie 50,1 proc.

Krawczyk: problemem osób na "śmieciówkach" jest dostęp do kredytów

To nie brak stałej umowy o pracę jest problemem osób zatrudnionych na tzw. śmieciówkach, ale dostęp do kredytów - uważa szef Grupy Pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Jacek Krawczyk. Przyznaje, że w Polsce udział "umów niestandardowych" jest wyższy niż w większości krajów UE.

Taksówkarska wojna w Londynie. 1:0 dla Ubera

Działanie Ubera, aplikacji pozwalającej na rezerwację przejazdów samochodowych za pomocą telefonu komórkowego, jest zgodne z prawem - orzekł w piątek sąd, rozpatrujący pozew złożony przez Transport for London (TfL), operatora londyńskiej komunikacji miejskiej.

Szczyt UE. Uchodźcy nadal czekają na pomoc

Brak rozwiązania problemu uchodźców - to jedyny wniosek, jaki nasuwa mi się po zakończeniu kolejnego, czwartego już szczytu Unii Europejskiej ws. kryzysu imigracyjnego - mówił na naszej antenie w "Otwarciu Dnia" Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych.

Rosja boi się ataków terrorystycznych

Rosja boi się ataków terrorystycznych. Wszystko w związku z ostatnimi działaniami tego kraju na terytorium Syrii. W poniedziałek przywódca związanego z Al-Kaidą syryjskiego Frontu Al-Nusra zaapelował do dżihadystów na Kaukazie, aby atakowali cywilów w Rosji w odwecie za prowadzone od dwóch tygodni naloty rosyjskiej armii na Syrię.

Rośnie sprzedaż samochodów w Europie. Volkswagen również w czołówce

Wrzesień był 25. miesiącem z rzędu, w którym rosła sprzedaż samochodów w Europie - poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA. Rejestracja nowych aut wzrosła o 9,8 proc. do 1,39 mln samochodów. Polacy kupili we wrześniu 27 tys. 255 nowych pojazdów (wzrost o 15,7 proc. rdr.)

Piłka, miłość... reprodukcja. Klub postawił na aplikację dla kibiców

Innowacyjny pomysł hiszpańskiego klubu Getafe. Choć Juan i Maria od lat kibicują tej samej drużynie, a co 2 tygodnie oglądają te same mecze na tym samym stadionie, to nigdy się nie poznali. Ale teraz do emocji związanych z piłką nożną dołączyć może też miłość. Wszystko za sprawą aplikacji "Getafinder". Materiał "Faktów z zagranicy".

Bliskie spotkanie ze sztuczną inteligencją w Moskwie

Co potrafią obecne roboty? Jak wyglądają najnowsze osiągnięcia z dziedziny robotyki? Tego można było się dowiedzieć podczas nocy robotów w Moskwie. Robonight jest technologicznym wydarzeniem roku, skierowanym do dzieci i dorosłych, przedstawicieli nauki i biznesu. Daje także możliwość zaprezentowania najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie.

Ropa drożeje. Bo Rosja chce dogadać się z OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na informacje, że Rosja jest gotowa rozmawiać z krajami OPEC na temat możliwych cięć produkcji surowca w sytuacji nadpodaży ropy na rynkach paliw - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,04 USD, po zwyżce o 66 centów.

Na rachunki wydajemy coraz mniej. A będzie jeszcze taniej?

Ceny gazu i paliwa odpowiadają głównie za nasze niższe rachunki. W konsekwencji zmian taryf gazowych niebieskie paliwo staniało nawet o 6,5 proc.. Natomiast paliwo na stacjach - zarówno benzyna, jak i diesel, i gaz - jest najtańsze od pięciu lat. W ostatnich miesiącach podrożały: łączność, restauracje i hotele, a także dobra i usługi z kategorii zdrowie.

Energetyczne spółki uratują górnictwo? "To bardzo szkodliwe"

Spółki skarbu państwa wezmą udział w ratowaniu górnictwa. - Kiedy np. PGNiG dobrze radzi sobie na giełdzie od razu pojawiają się pomysły, jak zagospodarować te nadzwyczajne zyski. Kiedy Orlen ma dobre wyniki, od razu pojawia się pomysł, aby przekształcić ten koncern w polityczne ramie rządu. To bardzo szkodliwe, bo te spółki nie należą do rządu, ale akcjonariuszy - mówi Grzegorz Cydejko, dziennikarz magazynu "Forbes". - Główną funkcją państwa w rozwiniętych gospodarkach jest funkcja regulacyjna i nadzorcza. A zmusza się spółki energetyczne do ratowania górnictwa - uważa Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Polska miliarderami nie stoi. Na liście tylko czterech

Polska znalazła się wśród krajów o najmniejszej liczbie dolarowych miliarderów - pisze "Puls Biznesu", powołując się na coroczny raport Credit Suisse. Tylko 4 Polaków dysponuje majątkiem, którego wartość przekracza 1 mld dolarów amerykańskich.

Rekordowy eksport żywności. Trwa dobra passa

W 2016 r. po raz kolejny wzrośnie sprzedaż zagraniczna polskich produktów rolno-spożywczych. Od 2 do 6 proc. może się zwiększyć wartość takiego eksport - wynika z prognozy Banku BZ WBK przygotowanej dla "Rzeczpospolitej".

Wzrosty na Wall Street. Po dobrych danych w USA

Sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem wzrostów głównych indeksów. Rynek poznał w czwartek serię danych makro, w tym lepsze od oczekiwań dane na temat inflacji konsumenckiej w USA. W centrum uwagi znalazły się również wyniki kwartalne, które podały banki Goldman Sachs oraz Citigroup.

Prezeski gorzej opłacane niż prezesi

Mimo apeli o wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn nierówności w wynagrodzeniach zarządów i członków rad nadzorczych spółek z GPW zamiast maleć, rosną - informuje "Gazeta Wyborcza".

"Świat", 15.10

- W Europie nie ma uchodźców – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski. - Uchodźcy są w pierwszych bezpiecznych państwach, do których docierają – zaznaczył były wiceszef MSZ i dodał – „oni z nich nielegalnie wyjeżdżają i nielegalnie przyjeżdżają do Europy, i stają się nielegalnymi imigrantami”. - Tych, którzy nie potrafią udokumentować swojej przeszłości – trzeba deportować – powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.