Ceny dalej spadają

Deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznymShutterstock

Deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym, w stosunku do stycznia br. 0,1 proc - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Według analityków, z którymi rozmawiała PAP ceny w lutym miały spaść rdr o 0,6 proc. wobec spadku o 0,7 proc. w styczniu.

Zróżnicowana dynamika

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny w zakresie transportu (o 1,9 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,10 p. proc.

Wyższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz podwyżki opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,09 p. proc. i 0,03 p. proc.

Cukier i owoce w górę

Ceny żywności wzrosły w lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,4 proc., wobec wzrostu o 1,0 proc. w styczniu br.

Najbardziej podrożały cukier (o 4,6 proc.), owoce (o 4,3 proc.) oraz warzywa (o 1,7 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za ryby i owoce morza (o 0,6 proc.), tłuszcze roślinne (o 0,2 proc.) oraz pieczywo (o 0,1 proc.).

Tańsze niż w styczniu br. było mięso (przeciętnie o 0,7 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,6 proc., wieprzowe - o 1,0 proc., wędliny - o 0,3 proc. przy utrzymujących się na niezmienionym poziomie cenach mięsa wołowego i cielęcego). Mniej niż w styczniu br. konsumenci płacili także za artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,3 proc., w tym za mleko - o 0,8 proc., sery i twarogi – o 0,3 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w styczniu br. cenach jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych oraz jaj). Obniżyły się również ceny makaronów i produktów makaronowych (o 0,3 proc.), tłuszczów zwierzęcych i ryżu (po 0,2 proc.) oraz mąki (o 0,1 proc.). W lutym br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Więcej niż w styczniu br. płacono za soki owocowe (o 0,5 proc.), kawę (o 0,4 proc.), kakao i czekoladę w proszku (po 0,3 proc.) oraz wody mineralne lub źródlane (o 0,2 proc.). Obniżyły się natomiast ceny soków warzywnych i owocowo – warzywnych (o 0,9 proc.), a także herbaty (o 0,3 proc.). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,9 proc. więcej, a za napoje alkoholowe o 0,1 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Opłaty zdrowotne niższe

W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 2,0 proc., a odzieży - o 1,8 proc.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w styczniu br. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne oraz wywóz śmieci (po 0,3 proc.), a także zaopatrywanie w wodę (o 0,2 proc.).

Opłaty za najem mieszkania pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. Ceny nośników energii były niższe niż w styczniu br. (przeciętnie o 0,2 proc., w tym opał - o 0,5 proc., gaz – o 0,3 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz energii cieplnej). W lutym br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego nie uległy zmianie. Więcej niż w styczniu br. płacono za środki czyszczące i konserwujące (o 0,3 proc.), a także artykuły włókiennicze oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,2 proc.). Ceny urządzeń gospodarstwa domowego utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Potaniały natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,6 proc.).

Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w styczniu br. o 0,1 proc. Potaniały wyroby farmaceutyczne (o 0,3 proc.). Ceny usług sanatoryjnych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w styczniu br. należało zapłacić za usługi stomatologiczne (o 0,4 proc.), lekarskie i szpitalne (po 0,2 proc.), a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1 proc.).

Co z edukacją?

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w styczniu br. o 1,9 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 3,7 proc., w tym gazu ciekłego - o 6,9 proc., oleju napędowego - o 4,7 proc., a benzyny - o 2,7 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi transportowe i samochody osobowe (po 0,5 proc.).

Opłaty związane z łącznością podwyższono w lutym br. o 0,1 proc.. Odnotowano wzrost cen usług pocztowych (o 0,9 proc.) oraz telekomunikacyjnych (o 0,1 proc.). Sprzęt telekomunikacyjny potaniał natomiast o 1,3 proc.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lutym br. wzrosły przeciętnie o 0,5 proc. Więcej niż przed miesiącem płacono za artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 2,2 proc.). Wzrosły ceny w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 1,9 proc., w tym za granicą – o 3,4 proc., a w kraju - o 0,3 proc.). Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili także za artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,1 proc.). Mniej niż w styczniu br. płacono natomiast za gazety i czasopisma (o 2,1 proc.), książki (o 1,0 proc.), usługi związane z rekreacją i kulturą oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (po 0,1 proc.).

W lutym br. opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1 proc.

Inne towary i usługi

Spośród innych towarów i usług, w lutym br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia oraz usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (po 0,3 proc.). Wzrosły także ceny w zakresie opieki społecznej (o 0,1 proc.). Potaniały natomiast artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,2 proc.).

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,8 proc. (w tym towarów - o 1,6 proc., przy wzroście cen usług - o 1,2 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,3 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,5 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,6 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,63 p. proc., 0,24 p. proc. i 0,15 p. proc. Wzrosty cen żywności (o 0,4 proc.), wyrobów tytoniowych (o 3,1%), a także w zakresie restauracji i hoteli (o 1,2 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,07 p. proc. i 0,06 p. proc.

Oblężenie przygranicznych sklepów. Sąsiedzi ciągną do Polski:

Oblężenie przygranicznych sklepów. Sąsiedzi ciągną do Polski
Oblężenie przygranicznych sklepów. Sąsiedzi ciągną do PolskiTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Legendarny inwestor Warren Buffett doprecyzował plany dotyczące przekazania swojej fortuny po śmierci. Szef Berkshire Hathaway przekazał instrukcje dotyczące pakietu akcji, które przekaże na cele charytatywne - podała Agencja Reutera.

Warren Buffett wskazał, co dalej. "Ojciec czas zawsze wygrywa"

Warren Buffett wskazał, co dalej. "Ojciec czas zawsze wygrywa"

Źródło:
Reuters

Ok. 13 grudnia br. ma trafić do Polski 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy - poinformował w mediach społecznościowych wiceminister finansów Paweł Karbownik. Polska ma jeszcze jedną możliwość wnioskowania o środki w tym roku.

Duży przelew z Brukseli. Jest termin wypłaty

Duży przelew z Brukseli. Jest termin wypłaty

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza rozbudować autostradę A2 między Łodzią i Warszawą - poinformowali drogowcy w komunikacie. Docelowo A2 będzie miała po trzy pasy w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków i po cztery pasy od węzła Pruszków do węzła Konotopa. Do Wojewody Łódzkiego i Wojewody Mazowieckiego zostały złożone już wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Osiem pasów ruchu. Powstanie najszersza autostrada w Polsce

Osiem pasów ruchu. Powstanie najszersza autostrada w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 43 tysiące aut marki Toyota Corolla jest objętych kampanią naprawczą w Polsce, gdyż może pojawić się w nich problem z ciśnieniem płynu hamulcowego, co z kolei wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko zderzenia - przekazał producent w poniedziałek.

Wielka akcja serwisowa. Tysiące aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Tysiące aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) wniosła sprawę przeciw Chinom do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Chodzi o środki antydumpingowe nałożone na import brandy z Unii Europejskiej (UE).

Bruksela reaguje na decyzję Pekinu

Bruksela reaguje na decyzję Pekinu

Źródło:
PAP

Niemiecki producent stali Thyssenkrupp Steel Europe planuje do 2030 roku likwidację 5 tysięcy miejsc pracy oraz dodatkowych 6 tysięcy stanowisk poprzez sprzedaż działalności biznesowej lub przeniesienie do zewnętrznych dostawców - podał Reuters, powołując się na informację spółki.

Gigant zapowiada zwolnienia. 40 procent pracowników straci pracę

Gigant zapowiada zwolnienia. 40 procent pracowników straci pracę

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- To jest jedyne takie wydarzenie w Polsce na tak dużą skalę, gdzie głos młodzieży może zostać wysłuchany. Ich potrzeby, ich obawy, ale także ich plany na przyszłość. O tym jest właśnie Our Future Forum - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Kamil Tomkowicz z Our Future Foundation.

To jest "dużym wyzwaniem przed polskim systemem kształcenia"

To jest "dużym wyzwaniem przed polskim systemem kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Okolice greckich wysp Lesbos i Chios na Morzu Egejskim to nowe miejsce potajemnego przeładunku rosyjskiej ropy - informuje w poniedziałek Bloomberg. Miesięcznie przeładowywanych jest tam milion baryłek ropy, oleju opałowego i innych produktów naftowych - szacują analitycy firmy Vortexa.

Nowe miejsce potajemnego przeładunku rosyjskiej ropy

Nowe miejsce potajemnego przeładunku rosyjskiej ropy

Źródło:
PAP

Dostawy rosyjskiego gazu do Austrii zostały przerwane, po tym jak tamtejszy koncern OMV przejął część surowca jako zapłatę za wartość orzeczenia arbitrażowego przeciwko Gazpromowi - twierdzi Reuters, powołując się na pięć źródeł.

To może być koniec 50-letniej współpracy Rosji i Austrii

To może być koniec 50-letniej współpracy Rosji i Austrii

Źródło:
Reuters

Do 2026 roku umowy cywilnoprawne nie zostaną oskładkowane - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Oskładkowanie zakłada jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy, który będzie negocjowany z Komisją Europejską - dodała.

Ministra o oskładkowaniu umów cywilnoprawych. "Rozmawiałam o tym z panem premierem"

Ministra o oskładkowaniu umów cywilnoprawych. "Rozmawiałam o tym z panem premierem"

Źródło:
PAP

Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i renciści, będą mogli więcej dorobić do świadczenia. Próg przychodu wzrośnie o 86,30 złotych i wyniesie 5713,20 złotych brutto, a wyższy - powodujący zawieszenie świadczenia - o 160,20 złotych, wynosząc 10 610,20 złotych brutto.

Będzie można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Będzie można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Źródło:
PAP

Czas, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się kwestii marż deweloperów - stwierdziła w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

Włoski UniCredit chce przejąć inni włoski bank - Banco BPM. Wartość oferty to ponad 10 miliardów euro. Według nieoficjalnych doniesień decyzja ta może sygnalizować, że przejęcie niemieckiego Commerzbanku przez UniCredit staje się mniej prawdopodobne.

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków sięgnęły 16 miliardów złotych. W bazie znajduje się już ponad 290 tysięcy rodziców, którzy unikają płacenia na swoje dzieci - przekazał Krajowy Rejestr Długów. Średnie zadłużenie tak zwanego alimenciarza wynosi obecnie blisko 54 tysiące złotych.

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl