Najnowsze

Najnowsze

Recepta na rozwój? Nauka i biznes muszą połączyć siły

Środowiska nauki i biznesu powinny wspólnie pracować na rozwój gospodarki - to wspólna opinia ekspertów - uczestników wrocławskiej konferencji innowacyjności. Jak twierdzą Krzysztod Sachs, wicerezes zarządu EIT+ i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz biznes wspólnie z nauką jest w stanie wypracować rozwiązania, które wpływają na wzrost konkurencyjności Polski i polskiej gospodarki na globalnym rynku. Przez ostatnie 25 lat po transformacji, Polska udowodniła że zrównoważony, stabilny rozwój jest możliwy. Obecnie kluczowym celem jest utrzymanie trendu rozwojowego i pobudzenie go poprzez innowacyjność.

Frankowicze zostaną bez ustawy? Sejm może nie zdążyć jej uchwalić

Nie mamy jeszcze stuprocentowej pewności, że decyzja jest ostateczna, ale na pewno nie spodobałaby się posiadaczom frankowych kredytów. Platforma Obywatelska przywróci w Senacie zapisy dzielące po równo koszty przewalutowania kredytów między banki a klientów. Tyle, że złoży jeszcze kilka poprawek, więc ustawa trafi do komisji. I do końca kadencji Sejmu nie zostanie przyjęta. Materiał "Faktów" TVN.

"Biznes dla Ludzi", 3.09

Czy ustawa frankowa każdemu się opłaca? Czy pokój odpoczynku w miejscu pracy sprawi, że pracownik będzie bardziej wydajny? Czy pracodawca może wymagać od pracownika, że ten będzie świadczył pracę w ramach dyżuru i czy musi to uzgadniać z podwładnym? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

Drony dostarczą Rosjanom karty SIM

Rosyjski operator komórkowy Yota planuje dostarczać karty SIM swoim klientom w Moskwie przy użyciu drona - podała agencja RBC, cytując przedstawiciela Yoty oraz szefa firmy, który zapewni bezzałogowce.

Awaria w dużym banku. Klienci płacili podwójnie

Klienci banku BGŻ BNP Paribas, którzy dokonywali transakcji kartami debetowymi, zostali dwukrotnie obciążeni zapłaconą kwotą. - Problem został już rozwiązany. Wszyscy klienci otrzymali zwrot środków na konta - poinformował bank w oświadczeniu przesłanym wieczorem naszej redakcji.

Putin i Maduro dogadali się: ceny ropy mają wzrosnąć

Prezydenci Rosji i Wenezueli Władimir Putin i Nicolas Maduro podczas spotkania w Pekinie porozumieli się w czwartek w sprawie podjęcia wspólnych działań, które mają doprowadzić do podwyższenia światowych cen ropy naftowej - poinformował Kreml.

Ustawa frankowa na ostatniej prostej. Jakie propozycje leżą na stole?

Senat debatuje w czwartek nad ustawą o "frankowiczach". Proponowane przez komisję budżetu i finansów poprawki do tej ustawy przedstawił senatorom Kazimierz Kleina. Jedna z poprawek przywraca równy podział kosztów przewalutowania kredytów frankowych między banki, a kredytobiorców. Inna zakłada, że przewalutowanie będzie w inny sposób rozłożone w czasie w zależności od relacji wartości kredytu do wartości mieszkania (wskaźnika LtV).

Euro i frank tracą, złoty umacnia się

Złoty umocnił się w czwartek względem euro i franka szwajcarskiego, nieznacznie tracąc do dolara. Według analityków, wpłynęła na to zapowiedź skupu obligacji państw strefy euro w marcu.

Uchodźcy wyzwaniem dla Europy. "Budzimy się dopiero, gdy ludzie masowo toną"

Czy historia i doświadczenia z przeszłości mogą pomóc Unii Europejskiej w rozwiązaniu kryzysu związanego z napływającymi imigrantami? Jak powinna zachować się Polska? - Na świecie jest 60 mln uchodźców, mamy ich w USA, w Azji. Główne przyczyny tego kryzysu to wojna i bieda - zwraca uwagę Sylwester Szafarz, były ambasador RP w Chinach. - Jestem zdruzgotany bezradnością decydentów w tej sprawie. - Trzeba zaprzestać działań bojowych w Iraku, Syrii, na Ukrainie. Dopóki ludzi będą mieli śmierć w oczach, będą uciekać. Dyplomata był gościem Jana Niedziałka w programie "Otwarcie dnia".

Jak osiągnąć sukces dzięki innowacjom?

Polska ma szansę stać się jednym z najważniejszych wytwórców innowacji o rynkowym zastosowaniu - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, a także współorganizator konferencji "Innowacje – transfer wiedzy", która odbyła się dzisiaj we Wrocławiu. Temat przewodni spotkania to zwiększenie roli innowacji jako potencjalnej szansy rozwojowej Polski.

Obserwujesz dziecko przez kamerę? Haker też może to robić

Kilka popularnych kamer internetowych wykorzystywanych do monitorowania dziecka jest narażonych na ataki hakerów - ostrzegają naukowcy z amerykańskiej firmy Rapid7. Włamanie do takiej kamery może dać cyberprzestępcom dostęp do innych domowych urządzeń.

Wyroki sądowe w internecie. UOKiK uruchomi własną bazę

W listopadzie ma ruszyć baza i wyszukiwarka danych o wyrokach sądowych dotyczących ochrony konsumentów i konkurencji - zapowiedział UOKiK w komunikacie. Urząd podał też podsumowujące informacje dot. wyroków z 2015 r. w związku z decyzjami prezesa UOKiK.

1300 klientów Alfa Star już w Polsce. Niewiele czasu na składanie roszczeń

Urząd marszałkowski województwa mazowieckiego sprowadził już do kraju większość turystów biura podróży Alfa Star. Wczoraj do Polski wróciło blisko 200 osób, głównie z Hurghady w Egipcie. W sumie w kraju jest już 1300 turystów. Poza granicami nadal przebywa ok. 200 osób, które będą wracały w kolejnych dniach. W większości będą to powroty planowe. Do urzędu marszałkowskiego zgłaszają się już także klienci Alfa Star, którzy chcą odzyskać pieniądze za niezrealizowane wyjazdy.

"Moskwa wydaje miliony dolarów na masową globalną propagandę"

Zachód powinien silniej przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie dotyczącej konfliktu na Ukrainie i dezinformacji, tworząc rosyjskojęzyczne kanały telewizyjne i portale. "Zachodnia propaganda" musi dotrzeć na Wschód – uważa dyrektor polskiego oddziału Rady Atlantyckiej Michał Kobosko.

EBC nie zmienia stóp. Są na rekordowo niskim poziomie

Europejski Bank Centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych w strefie euro. Nadal wynoszą 0,05 proc. - poinformował w czwartek ECB. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi prognozami analityków. To oznacza, że stopy pozostają na wyjątkowo niskim poziomie, a ostatni raz bank zmienił je prawie rok temu.

Piechociński apeluje o odwołanie referendum. Przez suszę

Wicepremier Janusz Piechociński ocenił w czwartek w Katowicach, że gospodarcze i społeczne skutki tegorocznej suszy będą odczuwalne także w przyszłym roku. Przypomniał, że wciąż trwa szacowanie strat w rolnictwie; jak dotąd ich wartość ocenia się na ponad 880 mln zł.

Losy ustawy frankowej. Co zrobi Senat?

Jakie będą losy ustawy frankowej? Czy Senat zgodzi się, aby to banki pokryły 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów frankowych? Co oznaczałoby to dla banków? W programie "Otwarcie dnia" Jan Niedziałek zapytał o to ekonomistów. Jego gośćmi byli Adam Czerniak z Polityki Insight oraz Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

"Co siódmy młody Polak korzysta z kredytów"

Z różnych form kredytowania korzysta 522,3 tys. osób w wieku 18–24 lata, a średnie zadłużenie młodego kredytobiorcy wynosi 11630 zł - wynika z zaprezentowanych w czwartek danych Biura Informacji Kredytowej.

Kryzys, który powali Europę? UE wobec uchodźców

Czy wciąż rosnąca liczba imigrantów przybywająca do państw Unii jest zagrożeniem dla idei europejskiej? Co powinna zrobić Bruksela? Na te pytania odpowiedzi szukali goście Jana Niedziałka w programie "Otwarcie dnia", którymi byli Agaton Koziński z "Polska The Times" oraz prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Ceny ropy nie wzrosną do 2017 roku"

Najbliższe kwartały nie przynoszą zmian w cenach ropy - ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg Ian Taylor, prezes Vitola, największego niezależnego pośrednika na rynku ropy. Jego zdaniem, ceny surowca utrzymają się w przedziale 40-60 dol. za baryłkę.