Murowane, na wsi i na kredyt. Takie domy budują sobie Polacy

Oferteo.pl już po raz czwarty zbadał preferencje budowlane Polaków

Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt - to spełnienie marzeń przeciętnego Polaka - wynika z badania Oferteo.pl. Pokazuje ono, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne.

Oferteo.pl, serwis łączący osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami, już po raz czwarty zbadał preferencje budowlane Polaków. Z zebranych danych wynika, że niektóre tendencje, takie jak preferowana powierzchnia domów czy wybór materiałów, utrzymują się na niezmiennym poziomie od kilku lat. Nowoczesne rozwiązania, w tym te ekologiczne, choć obecne na rynku, na razie są stosowane bardzo zachowawczo.

Wymarzony dom

Dane Oferteo.pl wskazują, że w 2015 Polacy najchętniej budowali domy o powierzchni od 126 do 150 m2 (29 proc.), co daje wynik niemal identyczny, jak w roku 2014. Niewiele mniej, bo aż 21 proc. domów miało nieco mniejszą powierzchnię - od 101 do 125 m2. Polacy stosunkowo rzadko decydowali się na dom większy niż 200-metrowy.

W porównaniu z rokiem 2014 nic nie zmieniło się w kwestii lokalizacji: nadal najwięcej domów powstaje na terenach wiejskich (57 proc.) oraz w średnich miastach (14 proc.). W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców domy najwyraźniej przegrywają z mieszkaniami: na inwestycję w dom w mieście zdecydowało się zaledwie 6 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, jako najczęstszy powód budowy własnego domu badani przez Oferteo.pl podają… spełnienie marzeń (28 proc.). Nie bez znaczenia są też potrzeba zwiększenia przestrzeni mieszkalnej (16 proc.) i chęć posiadania ogrodu (14 proc.), jednak powiększenie rodziny jest dopiero na piątym miejscu (8 proc.). Chęć wyprowadzenia się z miasta na wieś motywowała aż 13 proc. ankietowanych przez Oferteo.pl, choć tylko dla 6 proc. ceny mieszkań były za wysokie.

Kto buduje, gdzie i za ile?

Budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby w wieku od 30 do 40 lat (47 proc.), choć prawie jedna czwarta decyduje się na ten krok mocno po czterdziestce. Sporo jest też tych, którzy budowę własnego domu zaczynają dość wcześnie (25-30 lat - 13 proc.).

- Te dane wyraźnie pokazują, że statystyczny Polak buduje dom z myślą o zamieszkaniu w nim z rodziną. Ponadto, działa zachowawczo: decyzję o budowie domu podejmuje zazwyczaj dopiero po osiągnięciu ustabilizowanej sytuacji finansowej, która pozwala mu na realizację tego przedsięwzięcia - mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Wiek inwestorów w momencie rozpoczęcia budowyOferteo.pl

- Z kolei najmłodsze osoby, które decydują się na budowę domu, mieszkają raczej na wsi, gdzie budowa własnego domu jest naturalnym procesem usamodzielniania się po założeniu rodziny - dodaje.

Najwięcej domów powstaje niezmiennie w województwach: mazowieckim (14 proc.), śląskim (14 proc.), dolnośląskim (11 proc.) i małopolskim (10 proc.), zaś najmniej w świętokrzyskim, podlaskim i opolskim (po 2 proc.), co odzwierciedla tendencje demograficzne Polski. Tylko 1 proc. respondentów Oferteo.pl zdecydowało się na budowę domu zagranicą.

Największą popularnością cieszą się działki do 20 arów. 41 proc. respondentów wybudowało swój dom na działce od 10 do 20 arów, jednak nieomal tyle samo (38 proc.) zdecydowało się na działkę nieco mniejszą, w przedziale od 5 do 10 arów. Na większe działki zdecydowało się już mniej osób - tylko 10 proc. wybrało działkę powyżej 20 arów, a znikomy procent ponad 30-, 40- i 50-arowe (odpowiednio 3, 2 i 4 proc.). Z kolei najmniejsze działki, do 5 arów, wybrało jedynie 3 proc. ankietowanych.

Całkowity koszty budowy domu najczęściej szacowano na 300-400 tys. (29 proc.), ale dość często planowano zarówno nieco tańsze inwestycje (100-300 tys., 22 proc.), jak i nieco droższe (400-500 tys.). Co ciekawe, prawie jedna piąta inwestorów była skłonna wydać na budowę powyżej pół miliona złotych (19 proc.), jednak na wydatek ponad miliona gotowych było już tylko 3 proc. respondentów.

Ponad połowa badanych przez Oferteo.pl (60 proc.) musiała skorzystać z kredytu bankowego, by sfinansować inwestycję. Co więcej, w przeważającej liczbie inwestycji koszt ostateczny okazał się wyższy niż zakładano.

Realny koszt budowy domu do stanu końcowegoOferteo.pl

Najwięcej inwestorów, aż 31 proc., podsumowało całkowite koszty budowy na 300-400 tys., jednak spora grupa musiała wydać na własny dom więcej, aż do pół miliona (23 proc.), a nawet ponad pół miliona złotych (25 proc.).

- Dzieje się tak ponieważ, po pierwsze, niewielu inwestorów indywidualnych robi profesjonalny kosztorys przed przystąpieniem do budowy. Ich szacunki są bardzo orientacyjne, oparte na wycenach z gotowego projektu lub opinii znajomych - wskazuje Karol Grygiel. - Po drugie, większość inwestorów buduje systemem gospodarczym, zatrudniając różne ekipy, które wyceniają swoje usługi przed przystąpieniem do prac, a często nawet po. Po trzecie, ludzie raczej nie mają szczegółowych projektów wnętrz i ich kosztorysów - dopiero w trackie budowy decydują, jakie materiały zostaną zastosowane - mówi członek zarządu Oferteo.pl

Jednak choć przeciętny inwestor musiał w 2015 r. sięgnąć do kieszeni głębiej niż planował, prawie co piąty respondent Oferteo.pl (18 proc.) nie przekroczył kwoty 300 tys. zł. W czym tkwi sekret oszczędności? - Najniższy zaobserwowany przez nas pułap kosztów osiągnęli naszym zdaniem ci inwestorzy, którzy zdecydowali się na prostą konstrukcję domu i niewielki metraż. W obniżeniu kosztów ogromny udział miał też przeważający wkład pracy własnej i pomoc rodziny, a także fakt otrzymania działki, bez konieczności inwestowania w ziemię - mówi Grygiel.

Własnoręcznie, ale nie bez problemów

Najwięcej, bo aż 33 proc. ankietowanych inwestorów zamówiło wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym, a nieco mniejszej liczbie respondentów (25 proc.) zależało na stanie surowym otwartym. Stan deweloperski domu oferowanego przez wykonawcę wybrało 22 proc. procent ankietowanych, a budowę "pod klucz" 17 proc. badanych.

Powierzchnie działekOferteo.pl

Murowany i bez piwnicy

Choć z roku na rok stale wzrasta zainteresowanie inwestorów lekkimi technologiami, badania Oferteo.pl od lat potwierdzają przywiązanie Polaków do tradycyjnych rozwiązań. W roku 2015 niezmiennie najczęściej stosowaną technologią wśród ankietowanych była technologia tradycyjna, wybrało ją 80 proc. ankietowanych, w tym - 38 proc. zdecydowało się na pustak ceramiczny Porotherm, 25 proc. na bloczek komórkowy Ytong, a 17 proc. na inny materiał tradycyjny. Technologią szkieletową czy kanadyjską było zainteresowanych 11 proc. badanych.

Zazwyczaj są to domy parterowe z poddaszem użytkowym - taki typ wymarzyło sobie 69,8 proc. ankietowanych. 18,6 proc. inwestorów planuje natomiast wznosić dom parterowy, ale już bez poddasza.

Z roku na rok nie zmieniają się preferencje Polaków w zakresie podpiwniczania domów. Na budowę piwnicy w roku 2015 decydował się zaledwie co 10 inwestor.

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 16 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2015 roku przez osoby zamierzające zlecić budowę domu, jak również z analizy pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie ponad 200 respondentów budujących dom.

Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?

Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?
Kiedy nie musimy płacić podatku przy sprzedaży nieruchomości?

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

We wtorek, 25 czerwca odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zarząd spółki przedstawił projekty uchwał, które zakładają między innymi nieudzielenie absolutorium za 2023 rok wszystkim byłym członkom zarządu, w tym byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie między innymi brak premii.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Źródło:
PAP

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBCZ). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach zakupów mogło dokonać około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że w następstwie kontroli dotyczącej budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz jedno zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w sprawie dokonywania wydatków ze środków publicznych bez upoważnienia.

Przekop Mierzei Wiślanej. NIK zawiadamia prokuraturę

Przekop Mierzei Wiślanej. NIK zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 miliarda euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze zasilą obrońców Ukrainy - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Źródło:
PAP

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Chiny i Unia Europejska (UE) zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat planowanego nałożenia ceł na produkowane w Państwie Środka pojazdy elektryczne (EV) - poinformował portal stacji CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników obu stron.

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Źródło:
CNN

Według Komisji Europejskiej (KE) firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple to pierwsza platforma, której Bruksela zarzuca łamanie DMA.

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 roku spadła o 6,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy zgodnie przyznają, że wyniki budowlanki nie napawają optymizmem, a na odbicie trzeba będzie poczekać.

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że firmy pożyczkowe w maju bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 1,2 miliona pożyczek pozabankowych o łącznej wartości 1,827 miliarda złotych. Jak wskazują analitycy, wynik z zeszłego miesiąca był najwyższy w historii.

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysiąca, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP

Miastem, które najjaśniej błyszczy, jeśli chodzi o gwiazdki Michelin, jest Kioto. To tam jest największe zagęszczenie restauracji z tym kulinarnym wyróżnieniem na mieszkańca.

Kioto miastem o największym zagęszczeniu restauracji z gwiazdkami Michelin

Kioto miastem o największym zagęszczeniu restauracji z gwiazdkami Michelin

Źródło:
PAP

Parkuj, gdzie tylko chcesz, albo raczej gdzie się auto zmieści - to zasada, która przyświeca wielu kierowcom, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jasnych regulacji stawiania aut chce Stowarzyszenie Miejska Agenda Parkingowa. Wysłała w tej sprawie wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. O parkowaniu na chodnikach w materiale programu "Raport" w TVN Turbo.

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Źródło:
TVN Turbo

Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Źródło:
BBC

Pracowity jak Polak i Polka? Według danych Eurostatu jesteśmy w czołówce najbardziej zapracowanych w Unii Europejskiej. Brzmi dobrze. Gorzej, że te same dane pokazują coś jeszcze. Pracujemy więcej, bo mniej w tej naszej pracy wydajności. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Źródło:
TVN24

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 22 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Najniższa krajowa, czyli płaca minimalna, wzrośnie od 1 lipca 2024 roku. To efekt rozporządzenia przyjętego przez rząd w zeszłym roku. Minimalne wynagrodzenie jest dwukrotnie podnoszone w przypadku podwyższonej inflacji.

Najniższa krajowa wyższa od 1 lipca. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Najniższa krajowa wyższa od 1 lipca. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Najpiękniejszą nadmorską miejscowością we Włoszech jest Pollica w regionie Kampania na południu - taki werdykt ogłosiły Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) i krajowy Touring Club. Łącznie wyróżniono 33 miasteczka - 21 nad morzem i 12 nad jeziorami.

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Źródło:
PAP

W niektórych godzinach dni weekendowych: od 21 czerwca do ostatniej niedzieli przed powrotem uczniów do szkół, w całym kraju obowiązuje zakaz ruchu pojazdów powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) - przypomina resort infrastruktury.

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Źródło:
PAP

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP