Najnowsze

Najnowsze

Rewolucja w leczeniu? PiS chce zlikwidować NFZ

PiS chce zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia. Po zmianach za leczenie ma płacić budżet państwa, czyli czeka nas powrót do tego, co było kilkanaście lat temu. Co ciekawe odwracanie reformy służby zdrowia będą przeprowadzać ludzie, którzy w tamtym czasie firmowali reformę, a obecny minister był wtedy nawet jej reklamową twarzą. Skąd ten zasadniczy zwrot? Co w praktyce oznacza on dla pacjentów? O tym Dariusz Kubik w magazynie "Czarno na Białym".

"Biznes dla ludzi", 15.12

Na co uważać podczas przedświątecznych zakupach? Jakie pokolenia spotykają się na rynku pracy? Czy przedsiębiorcy mogą spodziewać się liczniejszych kontroli? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Fed niczym "Gwiezdne Wojny". Nadszedł czas, by amerykański bank się przebudził!

Mija dekada od czasu ostatniej premiery "Gwiezdnych Wojen" i prawie tyle samo czasu, bo dokładnie dziewięć lat minęło od ostatniej podwyżki stóp procentowych przez Fed. Bezprecedensowo niskie stopy procentowe przyniosły Fed ważne gospodarcze zwycięstwa, ale Fed musi zmierzyć się jeszcze z coraz silniejszym dolarem, a to nic przy największym zagrożeniu - niskiej inflacji. Ciemne moce ekonomiczne mogą uderzyć.

"Świat", 15.12

- To jest uzurpatorska rewolucja - powiedział w programie "Świat" Kazimierz Marcinkiewicz. Zdaniem byłego premiera, "Jarosław Kaczyński jest uzurpatorem", zaś "rząd liczy na to, że jeśli sypną groszem, to społeczeństwo wybaczy im wszystkie inne rzeczy". - Trybunał Konstytucyjny jest dla Jarosława Kaczyńskiego potrzebny po to, żeby wprowadzić ustawy, które mogą być niezgodne z konstytucją - mówił gość Jolanty Pieńkowskiej.

Obietnice PiS na pierwszych 100 dni rządów. Jak idzie ich realizacja?

500 zł na dziecko, 15 proc. podatek CIT dla przedsiębiorców, darmowe leki dla seniorów po 75. roku życia, podniesienie minimalnej stawki płacy do 12 złotych brutto, obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku - takie projekty ustaw mają trafić do Sejmu w ciągu pierwszych stu dni rządów Prawa i Sprawiedliwości. Na razie posłowie zajęli się zaledwie dwoma projektami… prezydenckimi.

Jaceniuk: terminal LNG w Świnoujściu może pomóc Ukrainie

Otwarcie terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu zwiększa niezależność energetyczną Polski, ale może też pomóc w tym zakresie Ukrainie - ocenił we wtorek w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Bierzesz świąteczne pożyczki? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

O ile na żywność wydamy mniej niż w zeszłym roku, o tyle pożyczki będą droższe. Prawdopodobnie wpływ na to może mieć wizja nadchodzącego podatku bankowego. Na rynku funkcjonuje wiele wariantów kredytów, których koszt jest zróżnicowany. - Przyzwyczajmy się do tego, że tym kosztem jest oprocentowanie, ale w dużym stopniu także prowizja oraz ubezpieczenie - uprzedza Paweł Majtkowski. Ekspert ostrzega, że należy być bardzo ostrożnym przy korzystaniu z instytucji parabanków - w ich przypadku RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania może wynieść nawet 1000 proc., co powoduje, że koszt kredytu urasta do horrendalnych sum.

Sama polityka pieniężna to za mało. Przestrzega Belka

Trudno sobie wyobrazić, by za pomocą polityki pieniężnej można było trwale przyspieszyć wzrost gospodarczy - mówił we wtorek prezes NBP Marek Belka, na konferencji podsumowującej kadencję RPP. Dodał, że większe znaczenie mają zmiany strukturalne i proinnowacyjne w gospodarce.

GUS: ceny jednak nadal spadają. Najbardziej żywności

Deflacja w listopadzie wyniosła 0,6 proc. rok do roku, a ceny spadły o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Inflacja wciąż utrzymuje się na ujemnym poziomie równym -0,1 proc. Wynik ten nie odpowiada wcześniejszym, tzw. szybkim szacunkom GUS, które wskazywały na to, że ceny w tym miesiącu w porównaniu do października nie zmienią się.

Duda: sankcje wobec Rosji powinny zostać przedłużone

- Nic nie wskazuje na to, by porozumienia z Mińska miały zostać zrealizowane na czas, dlatego sankcje wobec Rosji powinny zostać odpowiednio przedłużone - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Belka krytycznie o podatku bankowym. "Lepiej, by był inaczej skonstruowany"

Lepiej, by podatek bankowy był inaczej skonstruowany i by raczej polegał na podwyżce stawki CIT - mówił we wtorek prezes NBP Marek Belka, komentując projekt podatku bankowego. Na konferencji prasowej podsumowującej kończącą się kadencję Rady Polityki Pieniężnej Belka pytany był też o komentarz do niektórych pomysłów rządu i budżetu na 2016 rok.

Twój telefon odetnie cię od internetu. Problem może dotyczyć 40 mln aparatów

1 stycznia 2016 roku może okazać się trudnym dniem dla właścicieli telefonów starszych niż pięć lat. Nagle mogą oni utracić dostęp do stron zabezpieczonych, w tym m.in. mediów społecznościowych. Stanie się tak, ponieważ na ten dzień wyznaczono plan weryfikacji zabezpieczeń i wdrażania nowej formuły w urządzeniach.

Schulz dzieli. Ostra wymiana zdań na temat "polskiego zamachu stanu"

Burza wokół wypowiedzi Martina Schulza o "polskim zamachu stanu". - To jest skandal żeby tej klasy polityk ingerował w wewnętrzne sprawy Polski. Będziemy domagali się przeprosin - mówi Małgorzata Gosiewska, posłanka PiS. Z kolei Bogdan Klich za skandal uważa zachowanie rządu ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. - Widać gołym okiem jak PiS rozmontowuje polskie państwo prawo - dodaje senator PO.

Nowy podatek uderzy w banki. Niektóre przestaną udzielać kredytów

Podatek bankowy oraz nowe regulacje uderzą w cały sektor. - W przypadku przynajmniej czterech banków możemy mieć do czynienia z sytuacją utraty całkowitej zdolności do udzielania nowych kredytów - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Piotr Bujak, szef analiz ekonomicznych PKO BP. - To mogą być 2-3 banki z pierwszej dziesiątki w Polsce - wskazuje ekspert.