Najnowsze

Najnowsze

Holandia ma pomysł na "ministrefę Schengen". Bez Polski

Holenderski rząd rozważa pomysł utworzenia "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii - podały holenderskie media. Berlin jest sceptyczny, a Komisja Europejska oświadczyła, że nie ma formalnej propozycji w tej sprawie.

Koszty obietnic PiS to ponad 35 mld zł. "To oznacza większy deficyt"

Jak obliczył Łukasz Kozłowski z Pracodawcy RP koszt obietnic PiS wyniesie ok. 35,3 mld złotych. - To bardzo duża suma, która może znacząco zwiększyć deficyt budżetowy i wytrącić finanse publiczne z równowagi - podkreślał gość TVN24 Biznes i Świat. W ciągu pierwszych stu dni działania rząd Beaty Szydło chce zrealizować pięć najważniejszych obietnic wyborczych: w tym 500 zł dodatku na dzieci, poniesienie kwoty wolnej od podatku, obniżenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia.

Rośnie liczba mieszkań na rynku. Najwięcej oddali inwestorzy indywidualni

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem - poinformował w czwartek GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - dodaje urząd.

Bruksela współpracuje z Rosją. Ale sankcje przedłuży

Mimo nowej współpracy z Rosją po zamachach terrorystycznych w Paryżu Unia Europejska wciąż skłania się ku przedłużeniu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w związku z jej działaniami na Ukrainie - pisze "Wall Street Journal". Rozważane są trzy opcje.

Prezesi stracą "spadochrony". PiS chce wprowadzić 65 proc. podatek od odprawy

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, który wprowadzi wysoki podatek od odpraw wypłacanych menadżerom spółek należących do spółek Skarbu Państwa. Projekt noweli pojawił się na stronie Sejmu w środę wieczorem, w czwartek ma odbyć się jego pierwsze czytanie. Ustawa w takim brzmieniu miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Kryzys migracyjny w expose premier Szydło. "Będziemy aktywni i asertywni"

Solidarność europejska ws. uchodźców wisi na włosku. Rząd Beaty Szydło również przechyla się w tym kierunku. Nowa premier już zapowiedziała, że nie ugnie się naciskom innych krajów dot. odgórnych przydziałów uchodźców. W studiu TVN24 BiŚ Konrad Niklewicz z Instytutu Obywatelskiego oraz prof. Tomasz Grosse z Instytutu Europeistyki UW rozmawiali o expose Beaty Szydło.

Europa obawia się zamachów. Kolej na broń chemiczną?

Francja obawia się użycia broni chemicznej przez terrorystów. O tym zagrożeniu poinformował premier Manuel Valls. W studiu TVN24BIŚ gen. Marek Dukaczewski tłumaczy, że taki atak jest prawdopodobny, bo po Arabskiej Wiośnie służby wywiadowcze utraciły część kontroli nad tym groźnym rodzajem broni. Gen. Dukaczewski nie ma wątpliwości co do procedur przewoźników na terenie Polski, jak również technicznego przygotowania sprzętu. Nie ma jednak pewności co do przebiegu formalnych czynności na terenie innych krajów.

"W ciągu 10 lat Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe"

- Wszystkie elektrownie węglowe w Wielkiej Brytanii zostaną zamknięte do 2025 roku - proponuje Amber Rudd, brytyjska minister energii i zmian klimatycznych. Kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, rozważa odejście od tego surowca. Brytyjczycy swoje stanowisko motywują potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, koniecznością redukcji CO2 i zapewnienia czystego powietrza.

Latający odkurzacz. Niezwykły wynalazek rosyjskiego studenta

Technologia nie zna granic. Prototyp latającego odkurzacza swobodnie porusza się w przestrzeni. Powstał z połączenia drona i typowego odkurzacza. Zainstalowano w nim też czujnik ruchu, który, aby zapobiec zderzeniom, pomaga ominąć ludzi i zwierzęta. Jak zaznacza wynalazca, zaletą modelu jest jego umiejętność pokonywania takich przeszkód jak schody. Projekt powstał przy Kubańskim Uniwersytecie Rolniczym w Krasnodarze, który jest jednym z trzech największych producentem patentów w Rosji.

Wizy, rygorystyczne kontrole granic, kolejki, miliardowe straty. Co, jeśli Strefa Schengen upadnie?

- Strefa Schengen, to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji. To wielki symbol - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Po serii zamachów w Paryżu i napływającej fali uchodźców powraca jednak pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przywrócenie wewnętrznych granic Europy. Ale to oznaczałoby ogromne koszty finansowe.

Premier broni rolników. Bez powodu? "Nie są krzywdzeni"

Dopłaty bezpośrednie, jakie otrzymują polscy rolnicy, nie są dla nich krzywdzące. Postulat wyrównania tych płatności wykorzystywany jest demagogicznie - uważa prof. Jerzy Wilkin z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.