Najnowsze

Najnowsze

Globalna wojna z terrorem. John Kerry z wizytą w Paryżu

Globalna wojna z terroryzmem wchodzi w kolejną fazę. Po zamachach w Paryżu, Moskwa informuje, że katastrofa rosyjskiego samolotu w Egipcie to także wynik aktu terrorystycznego. - Jesteśmy absolutnie zdecydowani, aby zwiększyć nasze wysiłki w każdym zakresie w sposób przemyślany i ostrożny - mówił w swoim wystąpieniu John Kerry, Sekretarz Stanu USA, który przebywa teraz z wizytą w Paryżu.

Przegląd prasy. Orlen straszy Rosjan. "Prowadzimy dialog z nowymi dostawcami"

W dłuższym horyzoncie nie przesądzałbym, że wciąż dominować będą zakupy w Rosji - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. - Dywersyfikacja dostaw, możliwość posiadania realnych alternatyw to bardzo istotna dla nas sprawa - dodaje. Świadczy o tym chociażby ubiegłotygodniowa dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen, która dotarła do Gdańska.

Państwo Islamskie grozi kolejnymi atakami. Konieczna jest współpraca wywiadowcza

Państwo Islamskie grozi kolejnymi atakami w Europie. Podwyższone zagrożenie potwierdza CIA. Na celowniku terrorystów jest m.in. Wielka Brytania, która właśnie ogłosiła zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo. O specyfice współpracy wywiadowczej w studiu rozmawiał płk Aleksander Makowski, były oficer wywiadu oraz współpracownik UOP i WSI.

Francja się zadłuża po zamachach w Paryżu. "Bezpieczeństwo ważniejsze niż zasady budżetowe"

Zobowiązania budżetowe Francji "zostaną poważnie przekroczone" po zamachach z 13 listopada w Paryżu - poinformował we wtorek premier Manuel Valls. - UE musi to zrozumieć - dodał. Paryż od dawna jest na cenzurowanym z powodu zbyt wysokiego deficytu budżetowego. Francja planowała w 2017 r. wrócić do 3-procentowego deficytu finansów publicznych, czyli poziomu tolerowanego przez Komisję Europejską. Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że "inteligentnie" podejdzie do planowanego zwiększenia wydatków na środki bezpieczeństwa przez Francję.

Twórca SKOK-ów pokieruje senacką komisją finansów. "Są równi i równiejsi"

Twórca SKOK-ów, senator Grzegorz Bierecki został szefem senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, która będzie zajmowała się między innymi prawem bankowym. Senator w wyborach startował z własnego komitetu, ale z cichym poparciem Prawa i Sprawiedliwości. To dlatego, że przed wyborami zrobiło się głośno o jego interesach wokół kas spółdzielczych. I problemach finansowych niektórych kas. - To znak, że mamy problem ze standardami w życiu publicznym - ocenia prof. Ryszard Bugaj. Materiał programu "Polska i Świat".

Nowy rząd chce odbudować przemysł stoczniowy. "Do tej pory brakowało kompetencji"

Ustalenie kompetencji nowego resortu, odbudowę przemysłu stoczniowego, rozwój żeglugi śródlądowej i rybołówstwa, a także rozbudowę morskiego szkolnictwa średniego szczebla - wskazuje jako cele minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Większość ekspertów pozytywnie ocenia powołanie resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Airbus stawia na ekologię. Zobacz najnowsze dziecko koncernu

Wysoka efektywność i troska o środowisko. Te dwie rzeczy trudno ze sobą pogodzić, tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z helikopterami napędzanymi paliwem z domieszką ołowiu. Airbus w ramach projektu "Europejskie czyste niebo" stworzył jednak śmigłowiec, który działa na bazie nafty. Dla zwiększenia wydajności zamontowano nowoczesny silnik V8. Takie połączenie może być ciekawą alternatywą dla dotychczasowych napędów. Prace nad nowym silnikiem trwały 4 lata, jednak efekty są oszałamiające.

Putin o finansach Państwa Islamskiego: z kosmosu widać skalę bezprawnego handlu ropą

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję na współdziałanie z innymi krajami w walce z terroryzmem. Na konferencji prasowej po szczycie G20 w tureckiej Antalyi zaznaczył, że wymagają tego nowe wyzwania i zagrożenia. Temat walki z terroryzmem był jednym z kluczowych na szczycie G20, gdzie Rosja przytoczyła przykłady finansowania terrorystów przez osoby fizyczne z 40 państw, w tym z państw "dwudziestki". Według Putina, Kreml posiada zdjęcia na których widać skalę bezprawnego handlu ropą naftową.

Mediolan trzyma puste mieszkania. Bo są za małe

W Mediolanie stoją puste 393 mieszkania komunalne, których nie można nikomu przyznać dlatego, że są za małe. Mają powierzchnię mniejszą niż 28,8 metra kwadratowego, a zgodnie z obowiązującymi w Lombardii przepisami takie lokale nie nadają się do zamieszkania.

Nord Stream 2 pod specjalnym nadzorem. Bruksela zaprezentuje raport

Ewentualna budowa gazociągu Nord Stream 2 nie poprawi bezpieczeństwa surowcowego UE; KE będzie bardzo dokładnie oceniać zgodność projektu z europejskimi regulacjami - takie przesłanie ma płynąć z raportu o stanie unii energetycznej, który KE przyjmie w środę.

"Świat", 16.11

- To nie jest wydarzenie bezpośrednio związane z napływem uchodźców - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat prof. Dariusz Rosati. - Teraz bezpieczeństwo jest rzeczą nadrzędną i myślę, że społeczeństwa europejskie to zrozumieją - dodał eurodeputowany. - Potrzebna jest polityczna wola działania, nie można zwlekać. Trzeba dostosować prawo tak, żeby służby były skuteczne. Bezpieczeństwo nader wszystko - zaznaczył gość Jolanty Pieńkowskiej. - Podstawowy cel, to odcięcie terrorystów od finansowania, możliwości organizowania i trenowania – trzeba temu podporządkować całą politykę - dodał były szef MSZ.

Portugalczycy na bruku. Masowe zwolnienia w sektorze bankowym

W ciągu ostatniego roku z pięciu największych banków Portugalii odeszło ponad 1600 pracowników. Redukcje są konsekwencją restrukturyzacji tego sektora w efekcie umowy kredytowej, jaką Lizbona zawarła z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską w 2011 roku.