Najnowsze

Najnowsze

Prezeski gorzej opłacane niż prezesi

Mimo apeli o wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn nierówności w wynagrodzeniach zarządów i członków rad nadzorczych spółek z GPW zamiast maleć, rosną - informuje "Gazeta Wyborcza".

"Świat", 15.10

- W Europie nie ma uchodźców – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski. - Uchodźcy są w pierwszych bezpiecznych państwach, do których docierają – zaznaczył były wiceszef MSZ i dodał – „oni z nich nielegalnie wyjeżdżają i nielegalnie przyjeżdżają do Europy, i stają się nielegalnymi imigrantami”. - Tych, którzy nie potrafią udokumentować swojej przeszłości – trzeba deportować – powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Znaleźli muchę w mozzarelli, zażądali odszkodowania. Warto iść do sądu?

Małżeństwo kupiło felerny ser w sklepie należącym do ogólnopolskiej sieci. Po pokrojeniu na kawałki zauważyło ciemną plamę, a po przeprowadzeniu dokładniejszych oględzin okazało się, że jest to mucha. Mężczyzna sfotografował ją, a sam ser z owadem zamroził jako dowód. Od sklepu zażądał 80 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych – zdrowia i godności. W "Biznesie dla ludzi" sprawdzamy, jakie przysługują nam prawa w podobnych sytuacjach.

Chiny prześcignęły USA: mają więcej superbogaczy

W ChRL jest obecnie 596 miliarderów (licząc w dolarach USA) – o 242 więcej niż rok wcześniej i po raz pierwszy więcej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie takim majątkiem dysponuje „tylko” 537 superbogatych.

Tauron kupuje kopalnię Brzeszcze. Cena: 1 zł

Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za "symboliczną złotówkę" aktywów kopalni Brzeszcze – podało w czwartek biuro prasowe Tauronu. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

Oto droga, która dostarczy prąd. "Dwa parkingi wystarczą, by zasilić dom"

Określenie "nowoczesna droga" nabiera nowego znaczenia. Trasa zaprojektowana przez Francuzów służy bowiem nie tylko do jazdy, ale także do gromadzenia energii słonecznej. Jej powierzchnię tworzą specjalne fotowoltaiczne ogniwa, grubość każdego z nich nie przekracza kilku milimetrów, ale jak zapewniają projektanci odpornością dorównują asfaltowej nawierzchni. Co najważniejsze, solarna droga będzie służyła nie tylko kierowcom, ale także żyjącym w ich pobliżu mieszkańcom.

Szwajcarskie banki zamykają drzwi przed Rosjanami

Dwa banki szwajcarskie: Credit Suisse oraz UBS podjęły decyzję o zamknięciu bezpłatnych rachunków bankowych klientów z Rosji, którzy nie dysponują aktywami wyższymi niż 5 mln CHF – czytamy w artykule opublikowanym w czwartek przez rosyjski Forbes.

"Biznes dla Ludzi", 15.10

Ceny diesla pójdą w górę; weryfikacja oferty potencjalnego pracodawcy; towar niezgodny z umową; pytania na rozmowie o pracę - o tym w programie "Biznes dla Ludzi".

Glony mogą być smaczne i pożywne. I pomóc w walce z głodem na świecie

Potrzeba znalezienia nowych źródeł jedzenia nigdy nie była bardziej paląca. Jak wynika bowiem z raportu ONZ, aż 800 mln na świecie może cierpień z głodu. Z pomocą mają przyjść algi. - Wraz z przyrostem populacji potrzebujemy zwiększenia zasobów dostępnego białka. Możemy zacząć od pojedynczej komórki i wyhodować ich setki, więc możemy mieć nieskończoną ilość zasobów z jednej komórki - tłumaczy Peter Lecari z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Solazyme. Niskokosztowa produkcja bogatych w mikroelementy alg ma dostarczyć ludziom niezbędnych wartości odżywczych. By dotrzeć do najbardziej potrzebujących firma musi zmierzyć się jednak z dwoma wyzwaniami. Budową zbiorników fermentacyjnych w odległych regionach świata i przekonaniem ludzi, że glony mogą być apetyczne.

Ziszcza się plan Tuska. "Pierwszy ważny krok ku unii energetycznej"

- To pierwszy bardzo poważny krok w realizacji unii energetycznej. Bardzo się cieszę, że ta umowa powstała - powiedział o porozumieniu ws. interkonektora przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Trochę się obawiałem, kiedy ruszałem w Europę z ideą unii energetycznej, że wszyscy się zgodzą, a później nikt niczego nie zrobi - dodał. Według Tuska kwestia gazowego interkonektora między Polską a Litwą jak w soczewce pokazywała wszystkie kłopoty związane z ideą unii energetycznej, m.in. konieczność pogodzenia często sprzecznych interesów poszczególnych państw.

Niemieckie władze nie poszły na rękę Volkswagenowi. Musi poprawić miliony aut

Niemal 2,5 mln samochodów wezwał do warsztatów w Niemczech Volkswagen. To pokłosie skandalu spalinowego, w którym ujawniono, że producent manipulował oprogramowaniem mierzącym poziom emisji spalin w autach z silnikiem diesla. Koncern chciał dokonywać zmian na życzenie klientów, ale na to nie zgodził się regulator rynku. Z kolei w całej Europie naprawa ma dotyczyć 8,5 mln samochodów.

Kaczyński: Orlen i Lotos mają być firmami chemicznymi, a nie tylko paliwowymi

- Nasza gospodarka pod względem innowacyjności nie stoi najlepiej - mówił podczas wizyty w Płocku Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Były premier możliwości rozwoju upatruje w "szczególnej roli przemysłu chemicznego". - To jest przemysł, który ma w Polsce wielkie szanse. Przede wszystkim dlatego, że istnieją tak wielkie zakłady jak Orlen, czy Lotos. To firmy państwowe, które powinny czynnie uczestniczyć w polityce gospodarczej państwa - stwierdził Kaczyński.

CBA bada prywatyzację Ciechu. "To podważa wiarygodność państwa"

Wejście agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego do budynku GPW to skandal - uważają goście programu "Otwarcie Dnia". Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP i Seweryn Masalski, zarządzający MM PRIME TFI komentowali środową akcję CBA. Ich zdaniem takie zachowanie podważa zaufanie do państwa.