Najnowsze

Najnowsze

Pracownik w Polsce: przemęczony, niepewny jutra. Bo nie ma wyboru

Niemal co trzeci polski pracownik pracuje na umowie terminowej. Polska pod tym względem zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Prawie 85 proc. tych umów oraz niemal 50 proc. samozatrudnienia nie wynika z woli pracownika, lecz jest wymuszonych przez pracodawcę. To efekt słabej pozycji pracowników w naszym kraju, którzy nie mają wyboru i muszą akceptować takie warunki, jakie są im narzucane - wynika z raportu Fundacji Kaleckiego dla NBP.

Toruń i Szczecin chcą pozwać Volkswagena. Za aferę spalinową

Szykują się kolejne pozwy przeciwko Volkswagenowi. Według "Dziennika Gazety Prawnej" przedstawiciele władz lokalnych w Polsce mają dość opieszałości rządu, zarówno poprzedniego jak i obecnego. Według gazety, do pozwu zbiorowego szykują się władze Torunia i Szczecina oraz samorząd województwa podkarpackiego. Na tej liście znalazło się także województwo wielkopolskie, choć takim doniesieniom zaprzecza rzecznik marszałka.

ZBP ostrzega: Banki będą reagować na podatek bankowy

Banki będą reagować na wejście w życie podatku bankowego; skutkiem może być nie tylko podwyższanie marż, ale także zmniejszenie akcji kredytowej - mówi wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek, komentując fakt, że już dwa banki podwyższyły marże kredytów hipotecznych.

Szczyt klimatyczny. "Świat po Paryżu nie będzie taki sam"

By pogodzić interesy blisko 200 krajów, a głównie USA czy Chin, w porozumieniu klimatycznym nie znajdziemy twardych zapisów takich jak globalny procent redukcji emisji. Ale i tak świat nie będzie już taki sam; miliardy nie będą płynąć na "brudne" inwestycje.

Porozumienie klimatyczne kończy erę węgla. Co ugrała Polska, czego zabrakło?

Przełomowe, historyczne, globalne porozumienie. Takie miały być postanowienia z Paryża. Okazało się jednak, że z tekstu wykreślono wiele konkretnych zapisów dotyczących np. redukcji dwutlenku węgla. Został za to dokument, który było w stanie podpisać niemal 200 państw. Polska wróciła na tarczy. Ale czy to uchroni nas i świat przed skutkami globalnego ocieplenia?

Most energetyczny z Rosji na Krym zbudują Chińczycy. Przez zachodnie sankcje

Kreml stara się uspokoić mieszkańców Krymu, którzy od połowy listopada są częściowo odcięci od elektryczności. Moskwa chce dostarczać energię z Rosji specjalnym mostem energetycznym, który zbudują Chińczycy. Bo przez nałożone na Rosję zachodnie sankcje gospodarcze Moskwie brakuje sprzętu i potrzebnych technologii.

Zachód w tyle za dżihadystami. Walkę w sieci przegrywa z "Sekretem mudżahedina"

Zachodni świat jest w tyle za dżihadystami, bo nie umie rozszyfrować ich komunikacji w sieci - przyznaje szef FBI. Tzw. Państwo Islamskie stosuje zaawansowane metody szyfrowania wiadomości. W internecie nie tylko przekazuje informacje, ale również rekrutuje nowych bojowników. Stworzyło też specjalną aplikację na smartfony pokazującą jak nie dać się namierzyć i umożliwiającą tajną komunikację.

Wicepremier Morawiecki na Litwie. Energetyczny "pierścień bałtycki" zostanie domknięty

Kwestie energii będą głównym tematem poniedziałkowej oficjalnej wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie - zostanie otwarty "most", który uważa się za kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich. Minister rozwoju spotka się m.in. z premierem Litwy Algirdasem Butkievicziusem oraz przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.

Obama: porozumienie klimatyczne szansą, by ocalić świat

Paryskie porozumienie klimatyczne jest "największą szansą, by ocalić naszą planetę" - ocenił prezydent USA Barack Obama. Natomiast zdaniem wiceszefa polskiej delegacji na COP21 Tomasza Chruszczowa osiągnięte porozumienie jest "najlepsze na jakie mogliśmy liczyć". - To nie jest porozumienie, które eliminuje węgiel - uważa Chruszczow.

Historyczne porozumienie klimatyczne przyjęte. Ale Polska nadal obstaje przy węglu

Blisko 200 państw na szczycie klimatycznym przyjęło porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". - Polska nie może zrezygnować z energetyki węglowej do 2050 r. - twierdzi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ekspert ds. energii i klimatu WWF Polska, Tobiasz Adamczewski twierdzi jednak, że nasz kraj musi wypracować politykę dekarbonizacji. - Nie ma już wytłumaczenia, że Chiny czy Stany Zjednoczone czegoś nie robią, więc my też nie musimy - podkreśla.

Unia coraz dalej od "podatku Robin Hooda"

W UE jak na razie nie udało się wprowadzić podatku od transakcji finansowych, a grupa państw, która miała nawiązać wzmocnioną współpracę w tej sprawie stopniała. Polska - mimo nadziei ze strony KE - też nie zamierza iść w tym kierunku.

Świąteczna gorączka nas dobija. Jakość życia spada

Dla wielu Europejczyków okres przygotowań do Bożego Narodzenia nie jest zbyt radosny. Przeciwnie, duża liczba osób deklaruje, że czuje się wtedy wyjątkowo przygnębiona. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie głęboko wierzący chrześcijanie.

Dżihadyści na celowniku hakerów z Anonymous. #TrollingDay w sieci

Hakerzy z grupy Anonymous rozpoczęli w piątek 24-godzinną akcję #TrollingDay, która polega na ośmieszaniu tzw. Państwa Islamskiego w sieciach społecznościowych. Grupa ogłosiła, że chce wytrącić dżihadystom broń, jaką jest lęk - podał w sobotę "Le Nouvel Observateur".