Saudowie szantażują Stany Zjednoczone. Grożą wycofaniem setek miliardów dolarów

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adel al-Jubeir oraz sekretarz stanu John KerryUnited States Department of State

Arabia Saudyjska wyprzeda należące do królestwa aktywa warte nawet 750 miliardów dolarów, jeśli Kongres przyjmie projekt tzw. ustawy 9/11 - donosi "The New York Times". Akt prawny zakłada, że saudyjski rząd bierze współodpowiedzialność za wydarzenia z 11 września 2001 roku i pozwoli na postawienie Saudów przed amerykańskim sądem. Zdaniem ekonomistów, jeśli groźby płynące z Królestwa się spełnią, doprowadzi to do "globalnej zawieruchy".

Administracja Obamy lobbowała w Kongresie, by zablokować ten akt prawny - donoszą urzędnicy i bliscy współpracownicy polityków należących do obydwu partii. Saudyjskie groźby stały się przedmiotem bardzo intensywnych dyskusji między legislatorami a urzędnikami Departamentu Stanu oraz Pentagonu. Urzędnicy ostrzegali senatorów przed dyplomatycznymi i gospodarczym skutkami tego prawa.

Osobisty komunikat

Adel al-Jubeir, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, w ubiegłym miesiącu podczas swojej wizyty w Waszyngtonie przekazał osobiście specjalny komunikat. Powiedział wówczas legislatorom, że Arabia Saudyjska będzie zmuszona do sprzedania nawet 750 mld dol. w papierach wartościowych i innych aktywach w USA, zanim pojawi się ryzyko, że zostaną one zamrożone.

Ekonomiści są raczej sceptyczni co do tego, że Saudowie wypełnią swoje zapowiedzi. Twierdzą, że taka „wyprzedaż” będzie trudna do wyegzekwowania i zakończy się paraliżem samej saudyjskiej gospodarki. Niemniej jednak groźba jest kolejnym symptomem eskalacji napięcia pomiędzy Arabią Saudyjską a USA.

Ryzykowny projekt?

Administracja Obamy przekonuje, że przepisy - nazywane potocznie 9/11 - narażałyby Amerykanów na ryzyko prawne za granicą, lobbuje zatem przeciwko projektowi ustawy.

Ale takie stanowisko spotyka się z oburzeniem wielu twórców prawa i członków rodzin ofiar z 11 września. Zarzucają administracji Obamy, że ta konsekwentnie obstaje po stronie królestwa oraz udaremnia wysiłki, by poznać prawdę o tym, jak wielką rolę niektórzy saudyjscy urzędnicy odegrali w spisku terrorystycznym.

- To zadziwiające myśleć, że nasz rząd popiera Saudyjczyków i stawia ich nad własnych obywateli - mówi Mindy Kleinberg, której mąż zginął w World Trade Center 11 września. Kobieta jest członkinią grupy rodzin ofiar, która optuje za wprowadzeniem przepisów.

Wkrótce spotkanie w Zatoce

Barack Obama uda się w środę do Rijadu, by uczestniczyć w szczycie Rady Współpracy Krajów Zatoki Perskiej. Spotka się także z królem Salmanem i innymi urzędnikami saudyjskimi. Wciąż nie wiadomo, czy wśród tematów rozmów znajdą się dyskusyjne kwestie dotyczące 11 września 2001 r.

Arabia Saudyjska przez długi czas zaprzeczała, że królestwo ma jakikolwiek udział w spisku z 11 września. Tzw. Komisja 9/11 nie znalazła „żadnego dowodu, że saudyjski rząd jako instytucja czy też saudyjscy urzędnicy indywidualnie wspierali fundusze organizacji”.

Jak podaje „New York Times”, komisja pozostawia pewne niedopowiedzenia, które sugerują, iż istnieje możliwość, że w spisku jednak pojawia się saudyjski akcent. Podejrzenia utrzymują się częściowo także z uwagi na wnioski z kongresowego zapytania z 2002 roku w sprawie ataków. Cytują pewne dowody, które świadczą o tym, że saudyjscy urzędnicy żyjący w tym czasie w USA, mogli brać udział w spisku. Wnioski te, zawarte w 28-stronnicowym raporcie, nie zostały do tej pory upublicznione.

"Anomalia" w Kongresie

W briefingu za zamkniętymi drzwiami, który odbył się 4 marca na Kapitolu wzięli udział Anne W. Patterson - asystentka sekretarza stanu oraz Andrew Exum - urzędnik Pentagonu odpowiedzialny za politykę na Bliskim Wschodzie. Przekazali oni członkom Senackiej Komisji Sił Zbrojnych, że wojska amerykańskie oraz cywile mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie prawnym. Może to spowodować, że inne kraje zdecydują się na odwet i pozbawią Amerykanów nietykalności za granicą. Podjęli także temat saudyjskich gróźb oraz pojawienia się ich ewentualnych konsekwencji, jeśli będą wdrożone.

Jak czytamy w „The New York Times”, projekt aktu prawnego jest „anomalią” w Kongresie, który, zwłaszcza w roku wyborów prezydenckich, jest podzielony „gorzką stronniczością”. Projekt został przedłożony przez senatora Johna Cornyna, republikanina z Teksasu oraz senatora Chucka Schumera, demokratę z Nowego Jorku. Ma także wsparcie koalicji, która jest niespotykana. Składa się bowiem zarówno z liberalnych, jak i konserwatywnych senatorów. Projekt przeszedł w styczniu przez Komitet Sądowniczy (ang. Judiciary Committee) bez żadnego sprzeciwu.

- Jako że nasz naród spotyka się z nowymi i rozwijającymi się siatkami terroru, które za cel biorą naszych obywateli, zatrzymanie źródła finansowania staje się jeszcze bardziej istotne - powiedział senator Cornyn w zeszłym miesiącu.

"Jałowe groźby"

Edwin M. Truman, stypendysta na Peterson Institute for International Economics jest zdania, że skończy się najprawdopodobniej na „jałowych groźbach”. Sprzedaż setek miliardów dolarów amerykańskich aktywów będzie nie tylko trudna technicznie do przeprowadzenia, ale doprowadzi również do „globalnej zawieruchy”, za którą świat będzie winił Saudów.

Ponadto, w jego opinii, może to także zdestabilizować dolara - walutę, z którą saudyjski rial jest mocno związany. - Jedyny sposób na ukaranie nas, jest ukaranie ich samych - twierdzi Truman.

Arabia Saudyjska zaczyna oszczędzać
Arabia Saudyjska zaczyna oszczędzaćTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag/gry / Źródło: The New York Times

Źródło zdjęcia głównego: United States Department of State

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP