Najnowsze

Najnowsze

Polska ma na koncie 46 mld zł rezerw

Na koniec listopada resort finansów miał na koncie ok. 46 mld zł rezerw płynnych środków w złotych i walutach - poinformował w poniedziałek w komunikacie dyrektor departamentu długu publicznego w MF Piotr Marczak. Rezerwy na koniec listopada wyniosły ok. 46 miliardów.

Kolej na nowego prezesa PKP. Karnowski rezygnuje

Jakub Karnowski po czterech latach zrezygnował z kierowania Grupą PKP. Ze stanowiska ustępuje także członek zarządu Piotr Ciżkowicz. Jak informuje PKP, rezygnacja nastepuje ze skutkiem natychmiastowym. Ani spółka, ani zainteresowani nie informują dlaczego postanowili rozstać się. Koleje nie podają również, kto będzie pełnił obowiązki prezesa grupy.

Mikołaj Wild został wiceministrem skarbu państwa

Premier Beata Szydło powołała Mikołaja Wilda na podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - poinformował resort w poniedziałek w komunikacie. Nie podano, czym będzie się zajmował nowy wiceminister.

Prezydent podpisał ustawę ws. złotych spadochronów

Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o wprowadzającą wysoki - 70 proc. - podatek od tzw. "złotych spadochronów" dla menadżerów spółek Skarbu Państwa. 30 listopada to ostatni termin, by zmiany mogły wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Radom zamknie lotnisko? Będzie nadzwyczajne spotkanie radnych

W poniedziałek 7 grudnia, odbędzie się nadzwyczajna sesja poświęcona lotnisku w Radomiu. Radni chcą rozmawiać o przyszłości portu lotniczego, które boryka się z problemami finansowymi związanymi z brakiem przewoźników zainteresowanych lataniem z Radomia.

Gospodarczy odwet Putina. Turek pracy w Rosji raczej nie znajdzie

Rosja zamyka się na tureckie produkty i pracowników. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w sobotę dekret wprowadzający w życie kroki odwetowe wobec Anakary, głównie o charakterze gospodarczym, za zestrzelenie w mijającym tygodniu rosyjskiego bombowca na pograniczu syryjsko-tureckim. Pierwszy wicepremier Rosji Igor Szuwałow zapowiedział w poniedziałek, że ograniczenie importu towarów z Turcji obejmuje produkty rolne; wyroby przemysłowe jeszcze nie znajdują się na wykazie objętym sankcjami.

"Biznesowe Oscary". Trwają poszukiwania bohaterów polskiej przedsiębiorczości

Wystartowała jubileuszowa edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Kandydatów można zgłaszać do końca stycznia 2016 roku. - Żeby zdobyć nagrodę trzeba być już zauważonym, trzeba istnieć i robić ważne rzeczy w trzech kategoriach: "Sukces", "Wizja i innowacje" oraz "Działalność społeczna" - tłumaczył Wojciech Kostrzewa, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu i prezydent grupy ITI.

W Paryżu walczą o lepszy klimat. "To brudna gra interesów"

Szczyt klimatyczny w Paryżu jest przełomowy. Wszyscy się umówili, że w tym roku zostanie podpisany dokument, który przynajmniej nas zbliży do czegoś wiążącego - powiedział w programie "Otwarcie Dnia" Wojciech Stępiński z WWF. Zdaniem Wojciecha Jakóbika z "Biznes Alert", konferencja w stolicy Francji nie różni się niczym od innych szczytów politycznych. - Mamy tutaj do czynienia z brudną grą interesów - zaznaczył.

Rosja nie jest gotowa na kolejny wstrząs gospodarczy. A ceny ropy mogą znów spadać

Ceny baryłki ropy na poziomie 30 dolarów popchną rosyjską gospodarkę do poziomu, który zagrozi finansom kraju - twierdzi większość analityków przepytanych przez Bloomberga. Ekonomiści uważają, że niskie ceny surowca są największym ryzykiem dla Rosji, która jest nieprzygotowana do kolejnego wstrząsu na rynku. Zwracają też uwagę na inne zagrożenia: geopolitykę i ciągle słabego rubla.

Dzisiaj cyber poniedziałek, jutro Dzień Darmowej Dostawy. Od Amerykanów uczymy się zakupów w sieci

Cyber poniedziałek to po czarnym piątku kolejny dzień wielkich zakupów w promocyjnych cenach. Tym razem jednak chodzi o zakupy w sieci. Pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia to dzień słynący z wielu wyprzedaży i promocji nie w galeriach handlowych, a w sklepach internetowych. A to nie jedyna tradycja zakupowa, którą przenieśliśmy na polski grunt - jutro przyjdzie czas na Dzień Darmowej Dostawy.

Cel, metody, pieniądze. O co toczy się gra w Paryżu?

Rozwój odnawialnych źródeł energii i energooszczędnych technologii to podstawowe sposoby na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. To ma ograniczyć tempo globalnego ocieplenia, w przeciwnym razie światu grozi katastrofa ekologiczna. Podnoszenie się temperatury na Ziemi to także ogromne koszty - 40 mld dol. rocznie wynoszą straty spowodowane zmianami klimatu - wynika z raportu przygotowanego przez prof. Macieja Sadowskiego z Instytutu Ochrony Środowiska na zlecenie Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF). Dziś w Paryżu rusza szczyt klimatyczny, podczas którego ma dojść do zawarcia historycznego porozumienia.

Szczyt klimatyczny w Paryżu. Szydło stawia dwa warunki

- W Polsce dostrzegamy potrzebę ochrony klimatu, ale jednocześnie bardzo głośno mówimy o tym, że nasza gospodarka wymaga dzisiaj innych rozwiązań niż te, które są proponowane - powiedziała premier Beata Szydło tuż przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego w Paryżu. Wyraziła nadzieję że rozmowy z najważniejszymi ludźmi w Unii Europejskiej będą korzystne dla gospodarek, które "dzisiaj mogą mieć różnego rodzaju obawy w związku z tymi zmianami, które się proponuje".

Musk, Winfrey, Branson na rozmowie. Takie pytania zadają, rekrutując pracowników

Niestandardowe firmy i ich szefowie szukają wyjątkowych pracowników. Dlatego pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej typu: "jaka jest twoja największa zaleta?" czy "co uważasz za swoją największą słabość?" raczej nie padają, bo nie powiedzą im zbyt wiele o kandydacie. Wielu z czołowych prezesów natomiast ma swoje ulubione pytanie, które dostarczy im tych informacji, które pozwolą zatrudnić właściwą osobę.

Szydło: jest szansa na porozumienie klimatyczne w Paryżu. Jest jedno "ale"

W Polsce dostrzegamy potrzebę ochrony klimatu, ale jednocześnie bardzo głośno mówimy o tym, że nasza gospodarka wymaga dzisiaj innych rozwiązań niż te, które są proponowane - powiedziała premier Beata Szydło tuż przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego w Paryżu. Wyraziła nadzieję że rozmowy z przedstawicielami z najważniejszymi ludźmi w Unii Europejskiej berdą korzystne dla gospodarek, które "dzisiaj mogą mieć różnego rodzaju obawy w związku z tymi zmianami, które się proponuje".

Turystyka w cieniu terroru. Strach zmienia branżę

Terroryści coraz częściej mają wpływ na wybierane przez Polaków kierunki turystyczne. Polskie MSZ apeluje, aby nie podróżować do Tunezji i Egiptu i radzi zachować wzmożoną ostrożność w Turcji. O kwestie bezpieczeństwa turystów zapytaliśmy Marzenę Zarzycką z Polskiej Izby Turystyki i Jakuba Poradę z TTV.