Najnowsze

Najnowsze

Szczyt klimatyczny. "Świat po Paryżu nie będzie taki sam"

By pogodzić interesy blisko 200 krajów, a głównie USA czy Chin, w porozumieniu klimatycznym nie znajdziemy twardych zapisów takich jak globalny procent redukcji emisji. Ale i tak świat nie będzie już taki sam; miliardy nie będą płynąć na "brudne" inwestycje.

Porozumienie klimatyczne kończy erę węgla. Co ugrała Polska, czego zabrakło?

Przełomowe, historyczne, globalne porozumienie. Takie miały być postanowienia z Paryża. Okazało się jednak, że z tekstu wykreślono wiele konkretnych zapisów dotyczących np. redukcji dwutlenku węgla. Został za to dokument, który było w stanie podpisać niemal 200 państw. Polska wróciła na tarczy. Ale czy to uchroni nas i świat przed skutkami globalnego ocieplenia?

Most energetyczny z Rosji na Krym zbudują Chińczycy. Przez zachodnie sankcje

Kreml stara się uspokoić mieszkańców Krymu, którzy od połowy listopada są częściowo odcięci od elektryczności. Moskwa chce dostarczać energię z Rosji specjalnym mostem energetycznym, który zbudują Chińczycy. Bo przez nałożone na Rosję zachodnie sankcje gospodarcze Moskwie brakuje sprzętu i potrzebnych technologii.

Zachód w tyle za dżihadystami. Walkę w sieci przegrywa z "Sekretem mudżahedina"

Zachodni świat jest w tyle za dżihadystami, bo nie umie rozszyfrować ich komunikacji w sieci - przyznaje szef FBI. Tzw. Państwo Islamskie stosuje zaawansowane metody szyfrowania wiadomości. W internecie nie tylko przekazuje informacje, ale również rekrutuje nowych bojowników. Stworzyło też specjalną aplikację na smartfony pokazującą jak nie dać się namierzyć i umożliwiającą tajną komunikację.

Wicepremier Morawiecki na Litwie. Energetyczny "pierścień bałtycki" zostanie domknięty

Kwestie energii będą głównym tematem poniedziałkowej oficjalnej wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie - zostanie otwarty "most", który uważa się za kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich. Minister rozwoju spotka się m.in. z premierem Litwy Algirdasem Butkievicziusem oraz przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.

Obama: porozumienie klimatyczne szansą, by ocalić świat

Paryskie porozumienie klimatyczne jest "największą szansą, by ocalić naszą planetę" - ocenił prezydent USA Barack Obama. Natomiast zdaniem wiceszefa polskiej delegacji na COP21 Tomasza Chruszczowa osiągnięte porozumienie jest "najlepsze na jakie mogliśmy liczyć". - To nie jest porozumienie, które eliminuje węgiel - uważa Chruszczow.

Historyczne porozumienie klimatyczne przyjęte. Ale Polska nadal obstaje przy węglu

Blisko 200 państw na szczycie klimatycznym przyjęło porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". - Polska nie może zrezygnować z energetyki węglowej do 2050 r. - twierdzi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ekspert ds. energii i klimatu WWF Polska, Tobiasz Adamczewski twierdzi jednak, że nasz kraj musi wypracować politykę dekarbonizacji. - Nie ma już wytłumaczenia, że Chiny czy Stany Zjednoczone czegoś nie robią, więc my też nie musimy - podkreśla.

Unia coraz dalej od "podatku Robin Hooda"

W UE jak na razie nie udało się wprowadzić podatku od transakcji finansowych, a grupa państw, która miała nawiązać wzmocnioną współpracę w tej sprawie stopniała. Polska - mimo nadziei ze strony KE - też nie zamierza iść w tym kierunku.

Świąteczna gorączka nas dobija. Jakość życia spada

Dla wielu Europejczyków okres przygotowań do Bożego Narodzenia nie jest zbyt radosny. Przeciwnie, duża liczba osób deklaruje, że czuje się wtedy wyjątkowo przygnębiona. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie głęboko wierzący chrześcijanie.

Dżihadyści na celowniku hakerów z Anonymous. #TrollingDay w sieci

Hakerzy z grupy Anonymous rozpoczęli w piątek 24-godzinną akcję #TrollingDay, która polega na ośmieszaniu tzw. Państwa Islamskiego w sieciach społecznościowych. Grupa ogłosiła, że chce wytrącić dżihadystom broń, jaką jest lęk - podał w sobotę "Le Nouvel Observateur".

Pociąg widmo. Ruszył bez maszynisty i przejechał sam 8 km

W Bostonie pociąg z 50 pasażerami na pokładzie odjechał bez maszynisty. Pojazd ruszył sam z siebie - gdy pracownik kolei wysiadł na chwilę z kabiny - i pokonał ponad osiem kilometrów. Zatrzymał się dopiero, gdy odcięto mu dopływ prądu. Teraz trwa wyjaśnianie, czy zawinił człowiek, czy coś innego, bo mogło się to skończyć naprawdę źle. Materiał Marcina Wrony dla "Faktów z zagranicy".

Otyłość zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Pomoże podatek cukrowy?

Do listy zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego - obok aktów terroryzmu i cyberataków - należy dopisać... otyłość wśród kobiet. To opinia Głównej Lekarz Anglii. Profesor Sally Davies mówi bez ogródek - nadwaga i otyłość wśród pań to problem tak poważny, że zagraża nie tylko im samym, ale kolejnym pokoleniom. Na Wyspach toczy się debata o wprowadzeniu tzw. 20-procentowego podatku cukrowego, a zatem dodatkowej opłaty, która sprawiłaby, że bardzo tanie w Anglii słodycze i napoje gazowane cenowo stałyby się mniej atrakcyjne. Na to na razie nie chcą się zgodzić posłowie Izby Gmin. Materiał "Faktów z zagranicy".

"Świat", 11.12

- Pewien blask tej prezydentury został utracony – to prezydentura partyjna – powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita komentując udział Andrzeja Dudy w sporze o TK. - Źle się dzieje, że konflikt miedzy PO i PiS o Trybunał, przekształca się w konflikt instytucjonalny miedzy PiS-em a Trybunałem Konstytucyjnym – zaznaczył komentator TVN24 Biznes i Świat i dodał: - PiS moim zdaniem ten spór wygra, bo jest silniejszy. Mobilizacja po stronie zwolenników PiS-u jest większa niż po stronie ich przeciwników.

Prezydent: musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną

Musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną - mówił w piątek w Jaworznie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nie zgadza się na odejście Polski od węgla; wskazywał, że dzięki nowoczesnym technologiom jego wykorzystanie może być przyjaźniejsze środowisku.