Dokumenty w weekend w TVN24 BiS


Tuż po podpisaniu porozumienia klimatycznego zastanowimy się, czy możemy zatrzymać globalne ocieplenie. Wyobrazimy sobie też, jak będzie wyglądał świat i jak będziemy się w nim komunikować. Zwiedzimy zarówno wielkie metropolie, jak i regiony nietknięte ręką człowieka.

SOBOTA 30.04

08:00 Era innowacji - CO2

Czy możemy zatrzymać, lub nawet odwrócić globalne ocieplenie? Ten dokument przypatruje się pracy noblisty, innowatora z Nowego Jorku, który zaprojektował unikalne drzewo syntetyczne, a w Europie skierował emisje CO2 głęboko pod dno morskie.

08:30 Era innowacji - wiatr

Czy wiatr może być dostawcą całego naszego prądu w przyszłości? Pośród nowoczesnych farm wiatrowych i nowych wzorów turbin, poznajemy renegata wynalazcę Douga Selsam i przypatrujemy się, jak buduje pierwszą na świecie turbinę latającą. Urządzenie, które może zmienić nasz świat.

09:00 Metropolie przyszłości cz.3

Jesteśmy u progu trzeciej rewolucji przemysłowej. Co tydzień na całym świecie - milion ludzi przenosi się do miast. W tym niezwykle szybkim tempie, do roku 2050, 70 proc. całego ludzkiego życia będzie skoncentrowane w miastach.

13:00 Słoneczny lud Tokelau (premiera)

Dokument opowiada o trzech wyspach na środku Pacyfiku, które pokonały swoją izolację i uzależnienie od generatorów diesla, by stać się pierwszym na świecie narodem w 100 proc. zasilanym energią słoneczną.

17:00 Ewa Ewart poleca: Alan Turing. Matematyk, który pokonał Hitlera

Alan Turing to genialny matematyk, którego marzeniem było zbudować sztuczny mózg. Był kluczowym graczem, w bardzo niebezpiecznej grze, w której stawką było złamanie zakodowanej łączności armii niemieckiej.

20:00 Ewa Ewart poleca: Prawdziwe oblicze Chin - Małżeństwo za wszelką cenę (premiera)

Billie JD Porter zagląda do w konkurencyjnego świata chińskiej miłości. Obozy randkowe, a nawet chirurgia plastyczna, są wykorzystywane do zwiększania potencjału ekonomicznego małżeństwa.

21:00 Ewa Ewart poleca: Wojna o Arktykę

Lodowce topnieją coraz szybciej. Radykalnie zmniejszają się zasoby. Nic dziwnego, że największe koncerny naftowe i gazowe chcą podbić Ocean Arktyczny.

NIEDZIELA 01.05

07:20 Era innowacji - biopaliwa

Czy będziemy w stanie wyhodować sobie własne paliwo w domowym ogródku? Wraz z poznawaniem nowych technologii pozyskiwania energii z biomasy, dokument odkrywa przed nami bijącą rekordy maszynę latającą i samochód wykonany niemal w całości z materii organicznej.

08:00 Era innowacji - rozszerzona rzeczywistość cz.4

Jak będziemy się komunikować w przyszłości? Stajemy się coraz bardziej związani cyfrowo, komunikujemy się z coraz większą prędkością. Nowe technologie szukają jeszcze lepszych rozwiązań na interakcję międzyludzką. Patrzymy razem na niesamowity świat rozszerzonej rzeczywistości, robota i technologie, które mogą istnieć tylko w przyszłości 4G.

08:30 Podróże z pasją: Thaiti

Z kraju wschodzącego słońca do perły Pacyfiku, ta seria The Travel Bug zabierze Cię do unikalnych, ekscytujących i spektakularnych miejsc, które każdy pasjonat podróży pragnie zobaczyć. Jest to wspaniała mieszanka mieszczańskiego świata, lokalizacji wypoczynkowych i przygody. Bez względu na to, co jest dla Ciebie najbardziej ekscytujące - znajdzie się coś dla każdego.

09:30 Dyskretny urok Hawany

Hawana, stolica Kuby, jest wyjątkowym miastem. Od konkwistadorów do rewolucjonistów, spotykamy się na skrzyżowaniu kultur amerykańskich i afrykańskich. Jej historia wynika również w historie wielkich gwiazd filmowych, hollywoodzkich złotych lat i skupia w sobie ducha Al Capone, Meyer Lansky czy Lucky Luciano.

11:00 Toskania: la bella Italia

Toskania jest z pewnością obszarem, który wyróżnia się we Włoszech jako definicja piękna, kultury i historii. Położona między Morzem Śródziemnym a górami, Toskania oferuje szeroką gamę niezwykłych krajobrazów, wspaniałych miast i nienaruszonych średniowiecznych miasteczek.

17:25 Dążąc do perfekcji

Idealna sylwetka, piękna skóra, zdrowsze ciało i umysł. Wszyscy chcemy osiągnąć perfekcję. Mordercze ćwiczenia, niewiarygodne diety - robimy wszystko, żeby się doskonalić, a naukowcy z całego świata, chcą nas w tym wspomóc. Pragną odkryć ideał.

20:00 Ewa Ewart poleca: Europa na rozdrożach

Film futurystyczny. 8-letnia Jane siedzi na pokładzie samolotu, który leci przez burzę kierując się do Berlina. Niestety, nie wszystko wygląda dobrze. Unia Europejska upadła, a kraje, które współpracowały na początku 21. wieku zmieniły się w krnąbrne państwa konkurujące ze sobą.

21:00 Ewa Ewart poleca: Koń trojański Kremla

Czy wtargnięcie największego na świecie eksportera gazu ziemnego, na Ukrainę było posunięciem patriotycznym czy też ekonomicznym? To geopolityczne śledztwo ma rzucić światło na problem, który dotyczy zarówno przyszłości Europy jak i NATO, w obliczu aroganckiej polityki Putina.

22:00 Ewa Ewart poleca: Współcześni mistycy Rosji (premiera)

Coraz więcej Rosjan korzysta z konsultacji mistyków i mediów. Od dawna interesowali się mistyczną strona życia. Sto lat temu, ostatnia rodzina królewska w kraju - ród Romanowów - stał się zależny od uzdrowiciela mistycznej wiary - Rasputina. Rosyjska wysłanniczka BBC, bada niesamowite zjawisko mistycyzmu w Rosji.

22:40 Ukryte skarby Afganistanu

Ma ogromne złoża miedzi (jedne z największych w Eurazji), żelaza, rudy chromu wysokiej jakości, uranu, berylu, barytu, ołowiu, cynku, fluorytu, boksytów, kobaltu, litu, szmaragdów, złota i srebra. Według niektórych szacunków rezerwy te są tak duże i obejmują tak wiele minerałów niezbędnych dla nowoczesnego przemysłu, że Afganistan ma potencjał, aby stać się jednym z najważniejszych ośrodków górniczych na świecie.

23:55 Ewa Ewart poleca: Najmłodsi klienci tytoniowego biznesu

W XXI wieku, tytoń nadal będzie zabijać 8 milionów osób rocznie. Mimo, iż zagrożenia wynikające z palenia papierosów są dobrze znane od wielu lat, firmy tytoniowe nie mają problemów ze sprzedażą swoich produktów.

PONIEDZIAŁEK 02.05

07:00 Era innowacji - roboty

Czy roboty zastąpią ludzi? Innowacyjne nowe maszyny są projektowane do pracy w nowej rzeczywistości. Odwiedzamy laboratoria robotów na całym świecie i odkrywa ludzką stronę robotów. Zobaczymy również szkielet robota, który możemy założyć na siebie, jak w wielu grach komputerowych.

07:30 Era innowacji sztuczna inteligencja

Czy możemy ufać robotom przyszłości? Zbadamy fascynujący świat sztucznej inteligencji, zwiedzimy laboratoria i warsztaty, gdzie innowatorzy uczą roboty postrzegać, myśleć i poruszać się jak istoty ludzkie.

08:00 Słoneczny lud Tokelau

Dokument opowiada o trzech wyspach na środku Pacyfiku, które pokonały swoją izolację i uzależnienie od generatorów diesla, by stać się pierwszym na świecie narodem w 100 proc. zasilanym energią słoneczną.

09:00 Podróże z pasją: Fidżi

Z kraju wschodzącego słońca do perły Pacyfiku, ta seria The Travel Bug zabierze Cię do unikalnych, ekscytujących i spektakularnych miejsc, które każdy pasjonat podróży pragnie zobaczyć. Jest to wspaniała mieszanka mieszczańskiego świata, wypoczynku i przygody. Bez względu na to, co jest dla Ciebie najbardziej ekscytujące - znajdzie się coś dla każdego.

11:00 Sydney - perła Pacyfiku

Wraz z twórcami dokumentu odkrywamy najjaśniejsze aspekty Sydney, ale i jego ciemną stronę.

13:00 Dyskretny urok Hawany

Hawana, stolica Kuby, jest wyjątkowym miastem. Od konkwistadorów do rewolucjonistów, spotykamy się na skrzyżowaniu kultur amerykańskich i afrykańskich. To także historie wielkich gwiazd filmowych, hollywoodzkich złotych lat i skupia w sobie ducha Al Capone, Meyer Lansky czy Lucky Luciano.

15:00 Słoneczny lud Tokelau

Dokument opowiada o trzech wyspach na środku Pacyfiku, które pokonały swoją izolację i uzależnienie od generatorów diesla, by stać się pierwszym na świecie narodem w 100 proc. zasilanym energią słoneczną.

17:00 Era człowieka

Działalność człowieka i jego wpływ na naszą planetę, pokonały siły geologiczne, otwierając tym samym nową erę zwaną Anthropocene – Erą człowieka.

20:00 Krwawy handel kością słoniową

Dokument zabiera nas w świat hazardu, opartego na wyginających gatunkach. Zabierzemy Cię na pola zabójstw w Kenii i RPA, do szlaków handlowych w Wietnamie i Chinach – poznamy badaczy, byłych kłusowników, ekologów i kupujących.

21:00 Turystyczne Safari - jak kupić śmierć

Kiedy król Juan Carlos zapłacił 60.000 dolarów aby zabić słonia w Botswanie, spowodował poważny skandal polityczny. Ale pomimo światowego oburzenia, co roku setki bogatych turystów przyjeżdżają do Południowej Afryki, aby zabijać dzikie zwierzęta. W tym filmie, badamy przemysł związany z krwawą turystyką safari.

22:00 Ewa Ewart poleca: Powrót z wojny

Major Marc Dauphin był bardzo pewny siebie, bardzo dobry w leczeniu ran wojennych, ratował życia w szpitalu wojskowym, w bezwzględnych warunkach w Kandahar Air Base w Afganistanie. Ale czy i jak uda mu się wrócić do normalności z tak ekstremalnej wyprawy?

23:00 Ewa Ewart poleca: Eutanazja - ucieczka czy wybawienie (+16)

Wzruszający portret dwóch osób, które próbują przejąć kontrolę nad własnym życiem - chcą zdecydować o swojej śmierci. W Belgii, każdy kto uzna, że jego choroba jest "nie do zniesienia i nieuleczalna" , ma prawo zdecydować o własnej śmierci. Eutanazja jest często stosowana u pacjentów, którzy mają przed sobą jeszcze dekady życia.

00:00 Ewa Ewart poleca: Bez hamulców

W kwietniu 2005 roku pociąg uderzył w budynek mieszkalny w Japonii i zabił 107 ludzi. Do katastrofy doszło, bo kierowca próbował uporać się z 80-sekundowym opóźnieniem. Złożony z osobistych relacji osób dotkniętych katastrofą kolejową, dokument przygląda się społeczeństwu, które zdaje się nie wiedzieć, kiedy zatrzymać się w dążeniu do doskonałości i efektywności.

01:00 Ewa Ewart poleca: Dziecko Guantanamo

Od 15 roku życia, Omar Khadr był osadzony w amerykańskim więzieniu wojskowym w Guantanamo na Kubie. Teraz gdy skończył 28 lat, po 13 latach zamknięcia, jest w stanie opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

WTOREK 03.05

06:30 Podróże z pasją: Papua Nowa Gwinea cz.1

Z kraju wschodzącego słońca do perły Pacyfiku, ta seria The Travel Bug zabierze Cię do unikalnych, ekscytujących i spektakularnych miejsc, które każdy pasjonat podróży pragnie zobaczyć. Jest to wspaniała mieszanka mieszczańskiego świata, wypoczynku i przygody. Bez względu na to, co jest dla Ciebie najbardziej ekscytujące - znajdzie się coś dla każdego.

07:20 Podróże z pasją: Papua Nowa Gwinea cz.2

08:30 Podróże z pasją: Katar

09:30 Dążąc do perfekcji

Idealna sylwetka, piękna skóra, zdrowsze ciało i umysł, mordercze ćwiczenia, niewiarygodne diety - robimy wszystko żeby się doskonalić, a naukowcy z całego świata, chcą nas w tym wspomóc. Pragną odkryć ideał.

11:00 Rajskie plaże Tajlandii

Zachodnia Tajlandia, jest pełna urokliwych wysp niczym ze snu. Niestety, wiele z nich, jak Phuket, padły ofiarą masowej turystyki.

13:00 13 czynników które uratowały Apollo 13 cz.1

Spektakularny materiał NASA, ekskluzywne wywiady z naukowcami, wspaniałe efekty wizualne - ten film pokazuje trzynaście czynników, które doprowadziły do bezpiecznego powrotu załogi Apollo 13 do domu.

15:00 13 czynników które uratowały Apollo 13 cz.2

Spektakularny materiał NASA, ekskluzywne wywiady z naukowcami, wspaniałe efekty wizualne - ten film pokazuje trzynaście czynników, które doprowadziły do bezpiecznego powrotu załogi Apollo 13 do domu.

17:00 Ewa Ewart poleca: Wojna o Arktykę

Lodowce topnieją coraz szybciej. Radykalnie zmniejszają się zasoby. Oba te czynniki mają wpływ na cenę ropy naftowej. Nic dziwnego że największe koncerny naftowe i gazowe chcą podbić Ocean Arktyczny.

20:00 Ewa Ewart poleca: Za kulisami Pałacu Elizejskiego cz.1 (premiera)

Oficjalna rezydencja prezydenta Francji, Pałac Elizejski, to tajemnicze miejsce, które nigdy nie zostało otwarte dla społeczeństwa. Jednak nasze kamery dotrą do miejsc, w których odkryjemy tajemnice tej prywatnej rezydencji.

21:00 Ewa Ewart poleca: Za kulisami Pałacu Elizejskiego cz.2 (premiera)

22:00 Ewa Ewart poleca: Mroczne sekrety CIA

Mroczne sekrety CIA od zawsze interesują nie tylko Amerykanów ale i cały świat. Filmowiec Michael Kirk, pokonuje kolejne bariery milczenia, pokazując dramatyczną historię kontrowersyjnych metod przesłuchań CIA, powszechnie krytykowanej za tortury.

23:15 Ewa Ewart poleca: Wściekli, biali i dumni

Filmowiec Jamie Roberts spędził rok z członkami skrajnej prawicy – aby nakręcić film "Angry, White and Proud". "Jestem zdecydowanie przeciwko Muzułmanom", mówi DJ Colin. "Nienawidzę ich, nienawidzę ich pieprzonej pasji, bardziej niż nienawidzę klubu piłkarskiego West Ham, a to coś znaczy, nienawidzę drani". To dużo nienawiści.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP