Najnowsze

Najnowsze

Wraca niższy wiek emerytalny. Sprawdź, co chce zrobić rząd

Prezydencki projekt dotyczący emerytur jest już w Sejmie. Prezydent Andrzej Duda chce, by Polacy mogli wcześniej przechodzić na emeryturę, bo - jak mówi - obywatele żyją dłużej, ale nie wydłuża to ich zdolności do pracy, dlatego powinni mieć możliwość wyboru.

Komisja finansów za uchwaleniem zmiany w regule wydatkowej

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za zmianą reguły wydatkowej; znajdujący się w niej wskaźnik inflacji (CPI) wraz z korektą błędów jej prognoz ma zostać zastąpiony tzw. sztywnym celem inflacyjnym NBP w wysokości 2,5 proc.

Szybciej na emeryturę. To mniej w portfelu i ucieczka młodych za granicę

- Przede wszystkim ucierpi na tym polska gospodarka, ale skutki będą odroczone w czasie - komentował pomysł obniżenia wieku emerytalnego Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ekspert przypominał, że społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej, co powoduje, że dysponujemy trzema scenariuszami w tej sytuacji.

Kerry: nie wyjedziemy z Paryża bez ambitnej umowy klimatycznej

Nie możemy wyjechać z Paryża bez ambitnej globalnej umowy klimatycznej - oświadczył w środę podczas COP21 w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry. Zapowiedział, że USA podwoją do 2020 r. finansowanie adaptacji do zmian klimatu przez najbardziej narażone kraje.

500 zł na dziecko będzie wliczane do dochodu. Kowalczyk: nikt nie straci zasiłków

Program "Rodzina 500+" trafił już do konsultacji społecznych, rząd planuje również rozmowy z samorządami, które mają zapisy tej ustawy realizować. - W ramach tej konsultacji być może pojawią się jakieś zmiany - zapowiedział w środę Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Przyznał, że świadczenia będą wliczane do dochodu, uspokajając jednak, że w związku z nowym świadczeniem, rodzicom nie będą odbierane ulgi i inne zasiłki.

Nieco więcej pociągów w nowym rozkładzie Kolei Śląskich

Nieco więcej kursów w woj. śląskim, m.in. na głównych połączeniach, przewiduje rozkład jazdy Kolei Śląskich, który wejdzie w życie 13 grudnia br. Chodzi m.in. o odcinki Gliwice-Zawiercie, Katowice-Bielsko-Biała i Katowice-Tychy Lodowisko.

Budżet na 2016 rok za kilka dni. Resort uspokaja: deficyt poniżej 3 proc. PKB

- Projekt budżetu na 2016 rok zostanie przedstawiony w najbliższych dniach, a założony w nim deficyt będzie poniżej progu 3 proc. PKB - poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych. Jak dodał, projekt budżetu zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Będzie łatwiej o dopłatę na energooszczędny dom

Bardziej elastyczne podejście, mniej skomplikowana procedura, możliwość obniżenia kosztów - to ułatwienia w programie budowy domów energooszczędnych realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Seria spadków na GPW trwa

Goście programu "Otwarcie Dnia" Piotr Kuczyński oraz Maciej Jędrzejak twierdzą, że inwestorzy nerwowo reagują na decyzje rządzących, które mają wpływ na kondycję gospodarki.

Bezrobocie nadal jednocyfrowe. W listopadzie wyniosło 9,7 proc.

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 9,7 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jest to wzrost o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednak w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym jego poziom jest niższy o 1,7 punktu (wówczas wynosił on 11,4 proc.).

Nie widać końca spadków cen ropy. Na horyzoncie 20 dol. za baryłkę?

Światowi producenci ropy przygotowują się na możliwość spadku cen ropy 20 dol. za baryłkę - podaje brytyjski "The Guardian". Eksperci odpowiedzialnością za dalsze spadki obarczają kraje OPEC, których zeszłotygodniowa decyzja o nieograniczeniu produkcji w dużym stopniu przyczyniła się do dzisiejszej sytuacji na rynkach.

Debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim nie będzie

Debata o Polsce jednak w granicach państwa. Parlament Europejski nie zajmie się sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego, choć nie ukrywa zaniepokojenia sytuacją w naszym kraju. Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej oraz Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego Goście programu "Otwarcie Dnia" nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy.

Zobowiązania klimatyczne do aktualizacji. Polska "za"

Większość stron popiera zsynchronizowaną aktualizację zobowiązań lub wkładów klimatycznych co 5 lat - wynika z raportu z paryskich negocjacji globalnej umowy klimatycznej ONZ. Gdyby taki zapis przeszedł, oznaczałoby to, że także Unia mogłaby zwiększać z czasem swoje cele.

Dariusz Krzewina na czele PZU

Dariusz Krzewina p.o. prezesa PZU. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza Spółki. Tymczasowy prezes będzie pełnił swoją funkcję do czasu powołania kolejnego Prezesa Zarządu PZU SA.

Rewolucja w motoryzacji. Tradycyjne auta z zakazem sprzedaży do 2050 roku

Rewolucja w branży motoryzacyjnej zbliża się wielkimi krokami. Osiem stanów w USA do 2050 roku chce całkowicie zakazać sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i diesli - wynika z raportu "Car and Driver", o którym pisze Business Insider. Podobną drogą chce pójść także kilka europejskich krajów.

Ile trzeba pracować na nowego iPhone'a? W Warszawie 17 dni

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ile dni trzeba pracować, aby kupić sobie nowego iPhone'a? Różnice w poszczególnych krajach są ogromne, co odzwierciedla raport przygotowany przez UBS. Polacy mimo, że nie są w czołówce zestawienia, nie mają czego zazdrościć Ukraińcom.