Najnowsze

Najnowsze

Trwa boom na MdM. Czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich?

W listopadzie do BGK wpłynęło 5,524 wniosków o dofinansowanie w programie MdM na kwotę 143,12 mln zł - podał w piątkowym komunikacie BGK. Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom Bank ocenia, że w przyszłym roku środków wystarczy dla wszystkich.

Umowa klimatyczna na ostatniej prostej. "Bez entuzjastycznej jednomyślności, Polska ma czerwone linie"

Nie ma entuzjastycznej jednomyślności na paryskim szczycie, ale stanowiska nie są też bardzo odległe - ocenił wiceszef polskiej delegacji na COP21 Tomasz Chruszczow. Dodał, że Polska ma swoje "czerwone linie", jak przystąpienie do porozumienia globalnych gospodarek. - Delegacje negocjatorów praktycznie nie śpią, szukamy rozwiązań akceptowalnych dla wszystkich - powiedział Chruszczow. Dodał, że przewodniczący szczytu położy na stole w sobotę trzeci, być może ostatni projekt globalnej umowy.

Balcerowicz: Zachód może uznać, że Polaków można kupić i nie obchodzi ich ustrój

W ciągu ostatniego miesiąca bardzo pogorszył się wizerunek Polski w świecie - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz komentując kryzys konstytucyjny. Zaznaczył też, że w ramach porządku konstytucyjnego w Polsce, spory dotyczące legislacji rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny. - Nie może być tak, że jakiś tam polityk czy jakaś partia uznaje, że TK nie jest uprawniony do rozstrzygania sporów - dodał były wicepremier.

Spór zbiorowy w PLL LOT zawieszony. Strajk ostrzegawczy odwołany

Zawarto porozumienie między zarządem LOT i związkami zawodowymi, które zawiesza trwający od blisko dwóch lat spór zbiorowy w spółce - podano w przekazanym PAP wspólnym komunikacie związków zawodowych i LOT. Oznacza to też odwołanie planowanego na poniedziałek strajku ostrzegawczego.

Ferrari Fangio i porsche Joplin. Zabytkowe auta poszły pod młotek

W nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's odbyła się niezwykła aukcja 59 zabytkowych aut. Wśród nich największą uwagą cieszyło się Ferrari 290, z którego 60 lat temu korzystał kierowca Formuły 1 Juan Manuel Fangio. Nowy nabywca zapłacił za niego ponad 28 mln dolarów. Nowego właściciela znalazło też porsche z 1965 roku, które należało do legendarnej wokalistki Janis Joplin. Organizatorzy spodziewali się otrzymać za niego ok. 500 tys. dolarów, ale anonimowy kupiec zapłacił ponad trzykrotnie więcej. Łącznie sprzedano samochody za ponad 75 mln dolarów.

Metanowiec z Kataru dotarł do Świnoujścia. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Historyczna chwila dla polskiej energetyki. Do gazoportu w Świnoujściu dotarł pierwszy statek ze skroplonym gazem. Debiutancki transport służy przede wszystkim sprawdzeniu instalacji - ale na długofalowo - to początek uniezależniania gazowego Polski od Rosji. Metanowiec dostarczył 210 tys. m3 skroplonego gazu ziemnego, co spełnia zapotrzebowanie Polski na dwa zimowe dni.

Fabius pewny, że porozumienie klimatycznie dojdzie do skutku

Przewodniczący konferencji klimatycznej w Paryżu szef MSZ Francji Laurent Fabius ogłosił w piątek, że w sobotę o godz. 9 zaprezentuje nowy projekt porozumienia klimatycznego przedstawicielom 195 krajów. Wyraził pewność, że projekt zostanie zaaprobowany.

Inwestorzy tracą zaufanie do Polski

Pogarsza się wiarygodność Polski na rynkach finansowych. W piątek rentowność 10-letnich obligacji podskoczyła do 3,17 proc. podczas, gdy pod koniec stycznia wynosiła zaledwie 1,93 proc.

Chiński Warren Buffet zaginął. Giełda w Hong Kongu reaguje

Wydaje się, że niemal co tydzień pojawiają się informacje o tajemniczych zniknięciach w świecie chińskiej finansjery. Trzy tygodnie temu zaginął szef jednego z najpotężniejszych chińskich banków inwestycyjnych Yim Fung, potem ślad zaginął po dwóch bankierach największego domu maklerskiego, w piątek natomiast świat obiegła informacja o zniknięciu chińskiego Warrena Buffeta - miliardera Guo Guangchang.

Niższy wiek emerytalny to niższa emerytura? Sprawdź, ile możesz stracić

Nie ma zgody co do różnic w wysokości emerytur po przywróceniu niższego wieku emerytalnego. Rząd Beaty Szydło zapewnia, że emerytury będą mniejsze najwyżej o 10 do 30 proc., podczas gdy politycy PO straszą, że świadczenia mogą być uszczuplone nawet o 70 proc. wartości. Skąd te różnice? Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP na antenie TVN24 BiŚ tłumaczył ich źródło.

Ropa coraz tańsza. Niskie ceny także w 2016 roku

Ceny ropy na rynkach światowych spadają. Za baryłkę ropy WTI należy zapłacić już tylko 36,20 dolarów. To efekt rozczarowania inwestorów decyzją OPEC. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że niskie ceny utrzymają się również w 2016 r.

Bogusław Kowalski nowym prezesem PKP

"Dziś został powołany nowy Zarząd PKP SA Prezesem Zarządu został Bogusław Kowalski" - napisał w piątek na swoim profilu w serwisie Twitter minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Kowalski to były wiceminister transportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Niesprzedana żywność z supermarketów trafi do potrzebujących

Francuskie supermarkety będą musiały rozdawać niesprzedane jedzenie - takie prawo przyjął tamtejszy parlament. Przepisy zabraniają marketom niszczenia niesprzedanej żywności. Zdaniem twórców ustawy, którą poparły wszystkie partie, jej uchwalenie jest "kluczowym działaniem dla planety".

Jaguar potwierdza. Będzie fabryka na Słowacji

Jaguar Land Rover (JLR) potwierdził w piątek, że zbuduje fabrykę samochodów na Słowacji. Na początek będzie to inwestycja rzędu 1 mld funtów szterlingów - jedna z największych zagranicznych inwestycji bezpośrednich w tym kraju.

Dokumenty w TVN24 Biznes i Świat. Megafabryki i wojna w Syrii

Weekend na antenie TVN24 Biznes i Świat to oczywiście m.in. filmy dokumentalne. Tym razem znajdziemy się na zapleczach wielkich fabryk, dotrzemy na "Zachodnie wybrzeże Ameryki", aby później złożyć wizytę "W krainie Dongów". Wraz z Ewą Ewart przyjrzymy się konfliktowi w Syrii.

Przegląd prasy. Belka: będzie krzyk, ale zwiększenie ściągalności podatków konieczne

- Rząd zakłada lepszą ściągalność podatków. Zapewniające ją instrumenty nie są bezbolesne. Będzie krzyk, ale zwiększenie ściągalności podatków jest możliwe i konieczne - mówi w "Gazecie Wyborczej" Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem "nie da się jednocześnie rozwiązać problemu kredytów frankowych i wprowadzić podatku od aktywów bankowych". - Spowodowalibyśmy poważny kryzys w części banków - uważa prof. Belka.

Zatrzymać ocieplenie znacznie poniżej 2 stopni. Ostateczne porozumienie w sobotę?

Utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza - to cel globalnego porozumienia wg najnowszego projektu dokumentu. By to osiągnąć kraje miałyby dążyć do "neutralności" pod względem emisji gazów cieplarnianych w drugiej połowie wieku. Ostateczne porozumienie ma zostać podpisane w sobotę, a nie dziś, jak pierwotnie zakładano.