Wzrost w UE i eurolandzie będzie skromny, jednak pozytywnym sygnałem jest to, iż wzrost utrzymuje się pomimo negatywnych zjawisk w otoczeniu międzynarodowym. Gospodarka Unii Europejskiej będzie się rozwijać w 2016 r. w tempie 1,8 proc., a strefy euro w tempie 1,6 proc. - przewiduje Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych.
W przyszłym roku PKB Unii wzrośnie o 1,9 proc., a strefy euro - o 1,8 proc.
Opublikowane we wtorek wiosenne prognozy KE są nieznacznie gorsze od prognoz z początku lutego br. Wówczas Komisja przewidywała wzrost PKB dla całej UE na poziomie 1,9 proc. w tym roku i 2 proc. w przyszłym roku, zaś dla strefy euro - 1,7 proc. w roku bieżącym i 1,9 proc. w przyszłym. "Oczekuje się, że wzrost gospodarczy w Europie pozostanie skromny, co związane jest ze spowolnieniem u kluczowych partnerów handlowych oraz z tym, że niektóre czynniki działające dotąd na korzyść zaczynają słabnąć" - oceniła KE.
Ryzykowne prognozy
Ostrzegła, że prognozy te są obarczone sporą niepewnością - także ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne oraz ryzyka związane z wewnętrzną sytuacją w UE.
Spośród krajów UE najszybciej rozwijać się będzie w tym roku gospodarka Irlandii (4,9 proc. PKB), Rumunii (4,2 proc. PKB) i Malty (4,1 proc. PKB). Polska będzie czwartym najszybciej rozwijającym się państwem UE w tym roku oraz odnotuje najwyższy wzrost PKB spośród dużych gospodarek unijnych. Grecja, ciągle zmagająca się ze skutkami kryzysu zadłużenia, w tym roku jest jeszcze "pod kreską"; jej PKB skurczy się o 0,3 proc. Natomiast w 2017 r. kraj ten powinien odnotować wzrost na poziomie 2,7 proc. PKB. "Oczekujemy, że program pomocowy dla Grecji będzie sukcesem" - powiedział komisarz ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici. Przyznał on, że wzrost w UE i eurolandzie będzie skromny, jednak pozytywnym sygnałem jest to, iż wzrost utrzymuje się pomimo negatywnych zjawisk w otoczeniu międzynarodowym, takich jak spowolnienie u kluczowych partnerów handlowych, głównie w Chinach. Ryzyka są też związane z wewnętrzną sytuacją w UE, na przykład z tempem reform strukturalnych oraz niepewnością przed referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie członkostwa tego kraju we Wspólnocie.
Co z gospodarką w 2016 roku?
Autor: km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock