Najnowsze

Najnowsze

Tak dzieci uczą się matematyki w Azji. Metoda robi wrażenie

Słyszeliście o metodzie Abacus? Za tą nazwą kryje się znana metoda nauczania matematyki w Azji. Kilkuletnie dzieci zliczają ciąg skomplikowanych działań w dosłownie kilka sekund. Robi to ogromne wrażenie. O tym czy, jest to skuteczny sposób na efektywną naukę matematyki opowiadał w TVN24 BiS nauczyciel Dariusz Kulma.

Dzielenie skóry na Brexicie. Jaka część przypadnie Polsce?

Tylko w tym roku 30 tys. miejsc pracy w sektorze usług finansowych zostanie przeniesionych z Wielkiej Brytanii do naszego kraju - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Czy Brexit otworzy przed Polską nowe możliwości? W programie "Otwarcie Dnia" zapytaliśmy o to prawnika Piotra Schramma.

Mur oddzieli USA od Meksyku. "To nie przeszkodzi w przemycie narkotyków"

Donald Trump podpisał dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem, aby powstrzymać napływ imigrantów i podnieść stan bezpieczeństwa narodowego. Prezydent USA dodał, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty. Czy mur rozwiąże problemy USA? Czy pomysł Trumpa okaże się skuteczny? Na te pytania, w programie "Otwarcie Dnia" odpowiadali: Piotr Kraśko oraz dr Fernando Villagomez Porras, specjalista ds. migracji meksykańskiej do USA.

Koniec kłopotów z rozliczeniem podatków. Urzędy wyręczą Polaków

Rząd chce zmienić formularz podatkowy PIT tak, aby urząd skarbowy rozliczał podatnika. Wniosek o sporządzenie zeznania składany byłby wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu podatkowego lub banków. Projektowane przepisy miałyby wejść w życie z dniem 15 marca 2017 r. Szczegóły ma przedstawić w piątek resort finansów.

Nagroda PRB im. Jana Wejcherta. Jaki jest idealny kandydat?

Kandydat do nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta powinien oferować coś nowoczesnego, coś co nie było dotychczas obecnie w życiu. Szukamy pewnych innowacji, ale też szukamy skali, aby wielkość przedsięwzięcia była odpowiednio duża - mówił w programie "Bilans" Paweł Buszman, zdobywca "Biznesowego Oscara" w 2013 roku w kategorii "Sukces". Zwycięzców 6. edycji Nagrody PRB poznamy 22 maja tego roku.

Kolejne opłaty za autostrady w Europie. Zobacz, gdzie i ile zapłacisz

Od 2,5 do nawet 25 euro - tyle najmniej będzie trzeba zapłacić za przejazd autostradami w Niemczech. Sprawdziliśmy, jak kwestia opłat za podróże drogami wygląda w Europie. Z drugiej strony w Europie nie brakuje także krajów, w których podobnie jak dotychczas w Niemczech, korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne

Karambole na drodze. "Jeżeli nie mamy AC, to zaczynają się schody"

- Jeżeli nie mamy ubezpieczenia AC, to zaczynają się schody. Dlatego że w karambolu nie ma reguły, ile jest osób poszkodowanych, a ilu jest sprawców - mówił w programie "Bilans" Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. W czwartek na autostradzie A1 doszło do dwóch karamboli, w których uczestniczyło 76 pojazdów.

Co z dostawami gazu? Minister odpowiada na słowa szefa Gazpromu

Nie ma żadnych podstaw do stawiania tego typu twierdzeń - tak minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiedział na pytanie o środową wypowiedź wiceszefa Gazpromu. Aleksandr Miedwiediew stwierdził, że Polska nie ma intencji przedłużenia umowy w sprawie dostaw gazu do Europy, co "stwarza to ryzyko dla dostaw do krajów europejskich, w tym Niemiec".

Wysoka kara za kredyty frankowe. "Bank będzie się od niej odwoływał"

Raiffeisen Bank Polska naruszył zbiorowe interesy konsumentów - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i nałożył na bank ponad 3,5 mln zł kary. Decyzja nie jest prawomocna. Bank będzie się od niej odwoływał - zapowiedział w korespondencji z tvn24bis.pl Sławomir Czajkowski z biura prasowego Raiffeisen Polbank.

Koniec z drogim holowaniem. Sąd stanął po stronie kierowców

Stawki za holowanie źle zaparkowanych aut nijak mają się do rzeczywistości. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie wyrok, który oznacza ulgę dla portfeli kierowców. Chodzi o to, że wiele miast, zamiast różnicować stawki w zależności od odległości, zawsze stosuje maksymalne kwoty, czyli prawie 500 złotych. NSA dał zielone światło do skarżenia takich uchwał.

Blokowanie w internecie. Jakie możesz mieć problemy robiąc zakupy za granicą?

Geoblokowanie - nawet jeśli Polacy nie znają tego pojęcia, nie znaczy to, że mieli z nim do czynienia. To ograniczenie oferty e-sklepu dla klientów z innych krajów lub wręcz odmowa sprzedaży. Gorsze oferty, wyższe ceny lub odmowa dostarczenia przesyłki - to tylko niektóre problemy, które pojawiają się w trakcie zakupów przez internet, w zagranicznych sklepach. Jak sobie z nimi radzić?

Niepewna przyszłość fabryk samochodów po Brexicie

Konsekwencje Brexitu, czyli m.in. wprowadzenie ceł czy ograniczenie swobody przepływu osób, są zagrożeniem dla brytyjskiej branży motoryzacyjnej - ocenił szef stowarzyszenia branży motoryzacyjnej SMMT Mike Hawes po publikacji rocznych statystyk ws. brytyjskiego rynku motoryzacyjnego.

Dobra, czy przerażająca decyzja o zakazie finansowania aborcji? "Debata Kobiet"

- Bardzo się cieszę, że mój kraj będzie wolny od jakichś amerykańskich wpływów - tak Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z CitizenGO skomentowała działanie Donalda Trumpa, który zakazał finansowania z funduszy federalnych organizacji międzynarodowych przeprowadzających aborcje lub zapewniających doradztwo w tej dziedzinie. - Jest to bardzo przerażająca informacja - brzmiała z kolei ocena Justyny Samolińskiej z Partii Razem - Pieniądze z USA były kierowane przede wszystkim do krajów rozwijających się. Polska nie jest krajem rozwijającym się - kontrargumentowała. Decyzja amerykańskiego prezydenta i reakcja na nią rządu Holandii były tematem programu "Debata Kobiet".

Spór o wycinkę drzew. "Jesteśmy narażeni na kolejny konflikt z Brukselą"

- To nie są dobre zmiany. Mamy sygnały ze strony samorządów, że przepisy są niejasne. Zwracają się do nas wójtowie, burmistrzowie z prośbą o pomoc w ochronie przyrody - mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska. Przypomina, że projekt poselski nie był konsultowany. Jej zdaniem, Polska jest narażona na "kolejny konflikt z Komisją Europejską". Nie zgadza się z tym Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. - Przepisy jakie wprowadzono teraz w ustawie o lasach obowiązywały 10-12 lat. To jest powrót i wcześniej nic tym lasom nie stało. Chcemy je chronić - zapewnia.

Nawet dwa tysiące kilometrów na motocyklu przez Chiny

Te dystanse mogłyby robić wrażenie nawet, gdyby chodziło o samochody, ale mowa o jednośladach. Coraz więcej Chińczyków, w ramach podróży z okazji nowego roku, unika przepełnionych pociągów, samolotów, autobusów i decyduje się na jazdę motocyklem. Czasem mowa nawet o pokonaniu dwóch tysięcy kilometrów w jedną stronę. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Rosyjski pomnik w sweterku. Mieszkańcy oddali hołd bardowi

Niezwykła akcja w Rosji. Pomnik Włodzimierza Wysockiego, a na nim sweterek. W ten symboliczny sposób bardowi oddali hołd mieszkańcy Woroneża. 25 stycznia przypadała rocznica urodzin przedwcześnie zmarłego artysty, który w tym roku skończyłby 79 lat. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Jest projekt ustawy o zgodzie parlamentu na Brexit

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek projekt ustawy, na mocy której posłowie do Izby Gmin i członkowie Izby Lordów mają wydać zgodę na rozpoczęcie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Kilkudniowa wędrówka przez zamarzniętą rzekę. Lodowy szlak w Himalajach

- Rzeka zamienia się w szlak - autorka książek o Himalajach i przewodnik trekkingowy Katarzyna Mazurkiewicz opowiadała w programie "Pokaż nam Świat" o mieszkańcach Zanskaru w północno-zachodnich Himalajach, którzy zimą wędrują po zamarzniętej rzece. Mazurkiewicz wyjaśniała, że zimą rejon ten jest odcięty od świata i miejscowi mogą wydostać się lub dostać do Zanskaru tylko na przełomie stycznia i lutego, kiedy zamarza rzeka. Wówczas wyruszają w kilkudniową wędrówkę, po drodze nocując w jaskiniach.

Smog nad Polską. Minister Środowiska mówi o przekroczonych normach

W 2015 r. na dużym obszarze Polski występowały przekroczenia norm stężeń dla pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu - wynika z informacji przedstawionej przez szefa resortu środowiska Jana Szyszko. Minister przypomniał, że rząd pracuje nad normami dla paliw oraz dla kotłów.

Przejęcie na rynku odlewniczym. Powstanie potężna grupa

Polska Grupa Odlewnicza (PGO) kupiła w czwartek udziały spółki Kopex Foundry, tworząc największą w Polsce grupę przemysłową specjalizującą się w produkcji odlewów i odkuwek. Transakcja to jeden z efektów przejęcia Kopeksu przez grupę TDJ, której częścią jest także PGO.

Z Warszawy dolecisz do Astany. Nowe połączenie

PLL LOT od maja br. uruchomi bezpośrednie połączenie z Warszawy do Astany w Kazachstanie - poinformowała w czwartek w komunikacie spółka. Rejsy będą realizowane cztery razy w tygodniu, samolotami Boeing 737-800 NG, które na pokład mogą zabrać 186 osób.

Firmy spodziewają się najgorszego. Prognoza

Przedsiębiorstwa zgłaszają gorsze oczekiwania dotyczące prognoz własnej sytuacji ekonomicznej zarówno w I kwartale 2017 r., jak i w całym roku - wynika z badania koniunktury NBP.

Banki w coraz lepszych nastrojach

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w styczniu 2017 roku wobec grudniowego pomiaru o 4,9 pkt., do 20 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz TNS Polska. Za zwyżkę Pengabu odpowiada wskaźnik prognoz, który wzrósł o ponad 10 pkt.

Trump miesza na światowych rynkach. Na parkietach dominuje zieleń

Na Zachodzie zwyżki giełdowych indeksów. Rajd na globalnych rynkach akcji nabiera tempa, a Europa nie pozostaje w tyle. Na rynkach jest dużo optymizmu i oczekiwań, że działania podejmowane przez nową amerykańską administrację wesprą mocno gospodarkę USA - wskazują maklerzy.

Polski gigant paliwowy chwali się wynikami. Jest dobrze

Ponad 5,7 mld zł zysku netto osiągnęła grupa kapitałowa PKN Orlen za 12 miesięcy 2016 r. - wynika to z raportu po czterech kwartałach 2016 r. poinformował w czwartek płocki koncern. To o 2,5 mld zł więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Nakłady inwestycyjne wyniosły w 2016 r. 4,1 mld zł.