Najnowsze

Najnowsze

Dochody Polaków. Sprawdź, gdzie żyje się najbiedniej

14 proc. gospodarstw domowych ma dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa - wynika z danych GUS za 2015 roku. W najgorszej sytuacji dochodowej, najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju w czterech województwach.

Ożywienie w strefie euro. Bezrobocie spada ale ceny mocno rosną

Wzrost gospodarczy w 2016 roku w strefie euro wzrósł o 1,8 proc. - podał Eurostat. To nie koniec dobrych danych, bo wśród państw strefy spadło też bezrobocie. Ekonomistów zaskoczyło mocne odbicie w inflacji, która wzrosła aż o 1,8 proc., powyżej ich oczekiwań.

Polaków nie stać na prąd i ogrzewanie. Alarmujące dane

W Polsce ubóstwo energetyczne dotyka 9,6 proc. gospodarstw domowych, czyli ponad 4 mln osób - mówi Aleksander Szpor z Instytutu Badań Strukturalnych. Wiele osób stwierdza, że ma mieszkania niewystarczająco ciepłe zimą, ale zdaniem ekspertów nie wynika to bezpośrednio z braku pieniędzy tylko z niedopasowania domów - często dużych, starych i źle ocieplonych.

Morawiecki zachęca do powrotu do kraju. Co może skłonić Polaków do opuszczenia Wysp?

Polacy wracajcie z emigracji - nawołuje w Londynie wicepremier Mateusz Morawiecki i zachęca mówiąc, że Polska to zupełnie inny kraj niż ten, z którego wyjechali. Czy to możliwe, by wrócili? Co może o tym przesądzić? Gośćmi programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS byli prof. Patrycja Matusz-Protasiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Agata Gostyńska-Jakubowska, research fellow, Centre for European Reform w Londynie.

Rozwój gospodarki hamuje. GUS podał dane o wzroście PKB za cały rok

2,8 proc. - w takim tempie w 2016 roku rozwijała się polska gospodarka według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najniższy wzrost gospodarczy od trzech lat, a poziom inwestycji jest najniższy od ponad dekady. Ekonomiści spodziewają się jednak, że najgorsze miesiące już za nami, a opublikowane dane są trochę lepsze od przewidywań analityków ankietowanych rzez prasowe agencje.

Rostowski odpowiada Morawieckiemu. "Sny o potędze i chwale"

- To kompletna bzdura - mówi o rzekomym zawyżaniu wzrostu gospodarczego Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. Jego zdaniem, Mateusz Morawiecki takimi spekulacjami uprzedza informacje o ostrym spowolnieniu w 2016 roku. - Tu i teraz mamy bardzo poważne problemy, które narastają, a on zamiast tego jeździ po różnych konferencjach - zauważa.

Rosyjska armia zwiększa obecność w Arktyce. "USA czy Kanada mogą patrzeć ze zdziwieniem"

Rosyjskie wojsko aktywne w Arktyce. Plan Moskwy zakłada budowę trzech nowych lodołamaczy o napędzie nuklearnym, które dołączą do liczącej 40 jednostek floty. Odbudowane zostaną także sowieckie bazy wojskowe i lotniska. - Stany Zjednoczone czy Kanada mogą patrzeć ze zdziwieniem. Myślę jednak, że nie uznają tego za wyścig zbrojeń i nie odpowiedzą w ten sam sposób - mówi Wiktor Murakowski, redaktor naczelny magazynu "Krajowy Arsenał". W tej grze może chodzić o ogromną stawkę - w postaci tamtejszych surowców. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Zaskakujące odkrycie na Słowacji. Emotikon w dokumencie sprzed kilkuset lat

Jedną z rzeczy, które kojarzą się nam z cyfrową komunikacją, są emotikonki Ale na Słowacji znaleziono dowód na to, że taki symbol jest o wiele, wiele starszy, bo znaleziono go w dokumentach z XVII wieku. - Byłem zdumiony widząc buźkę na tak starym dokumencie. Widziałem już podobne zapisy graficzne, ale emotikon na tak wiekowym dokumencie widzę po raz pierwszy - mówi Peter Brindza, archiwum miasta Trenczyn. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ten kraj stawia na "techplomację". "Relacje z Google będą istotne jak te z Grecją"

Dania wprowadza stanowisko ambasadora do spraw kontaktów z firmami technologicznymi. - W przyszłości nasze relacje z Google będą równie istotne jak te z Grecją - mówi szef tamtejszego MSZ. Ale sprawa jest kontrowersyjna, bo niektórzy komentatorzy oceniają, że takie podejście w nieuzasadniony sposób zrównuje status firmy ze statusem państwa. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Polacy na Wyspach posłuchają apelu Morawieckiego? Debata Młodych w TVN24 BiS

Wicepremier Mateusz Morawiecki "zaprasza" do Polski rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że rząd wprowadził m.in. plan odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki i zreformował system społeczny, wzmacniając wsparcie dla młodych rodzin z dziećmi. O tym, czy jego apel poskutkuje, rozmawiali w Debacie Młodych w TVN24 BiS: Dagmara Chmielewska (Nowoczesna), Emil Sawicki (Młodzi Ludowcy) oraz Jan Strzeżek (Polska Razem).

"Bilans", 30.01

W kogo uderzył dekret Donalda Trumpa? Jak sfinansować polski atom? Do kogo trafi Biznesowy Oscar? Na te pytania, w programie "Bilans", próbowała odpowiedzieć Agata Zamęcka.

"Promocja najlepszych z najlepszych". Do wtorku zgłoszenia do Nagrody im. Jana Wejcherta

- Promować tych najlepszych, którzy budują polską gospodarkę, budują w najlepszym stylu, potrafią tworzyć przedsiębiorstwa, zarówno te małe, które są innowacyjne, jak i te duże, które może w tradycyjnym biznesie funkcjonują, natomiast mają odpowiednią skalę aby zdobywać swój rynek zarówno w Polsce, jak i za granicą - prezes PRB Jacek Szwajcowski opowiadał w programie "Bilans" TVN24 BiS o idei Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Kandydatów do prestiżowego wyróżnienia można zgłaszać do wtorku 31 stycznia.

Zamiast zysku ogromne straty. Gigant przejechał się na branży filmowej

Japoński koncern Sony Corp. poinformował w poniedziałek, że straty związane z jego działalnością filmową w roku obrachunkowym 2016, zakończonym w marcu, mogą sięgnąć ok. 976 mln dolarów, czyli 112,1 mld jenów. Wcześniej koncern prognozował, że osiągnie 60 mld jenów zysku netto.

"Biznes dla Ludzi", 30.01

W programie "Biznes dla Ludzi" Agata Zamęcka mówiła m.in. o wyliczeniach analityków dotyczących projektu zakazu handlu w niedzielę, pomyśle socjalistycznego kandydata na prezydenta Francji na bezwarunkowy dochód gwarantowany dla każdego pełnoletniego obywatela oraz o zakazie budowania nowych hoteli w centrum Barcelony.

"To jest gra pod publikę". Ekspert ocenia politykę antyimigracyjną Trumpa

- To jest bardzo groźne - tak prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku ocenił politykę antyimigracyjną Donalda Trumpa. Prezydent podpisał w piątek dekret, który zawiesza przyjmowanie przez USA uchodźców, w tym z Syrii. Według tego rozporządzenia wstrzymane zostaje także wydawanie wiz obywatelom siedmiu krajów, których większość mieszkańców stanowią muzułmanie. Prof. Boćkowski stwierdził, że dekret ten nie tylko nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, ale dodatkowo może stać się pożywką dla ekstremistów.

Kolejny dekret Trumpa. "Największe cięcie w historii USA"

W miejsce każdej nowej regulacji dwie dotychczasowe będą zniesione - taką zasadę wprowadza nowy dekret podpisany w poniedziałek przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Celem jest radykalne ograniczenie liczby federalnych przepisów, zwłaszcza dotyczących małych firm.

Poczta Polska wprowadza podwyżki. Sprawdź, ile zapłacisz

Poczta Polska od 1 lutego wprowadza podwyżki w zakresie listów krajowych. "Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów będzie to oznaczało dodatkowy wydatek kilku złotych w skali roku. Jednak dla Poczty będzie to realny wzrost przychodu, który pozwoli na zapewnienie klientom odpowiedniego dostępu do usług" - tłumaczy operator.