Ustawa o spółkach rynku wynajmu pozwoli zarabiać Polakom na mieszkaniach i biurach. Ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku - poinformował Grzegorz Mickiewicz z resortu rozwoju. Ustawa ma zwolnić inwestorów z podatku CIT.
- Chcemy, aby oszczędności Polaków zaczęły zarabiać. Ma w tym pomóc ustawa o spółkach rynku wynajmu. Zgodnie z zapowiedziami ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku - powiedział Grzegorz Mickiewicz, doradca, członek gabinetu politycznego wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.
Dochody z nieruchomości
Ustawa pobudzi rynek nieruchomości komercyjnych poprzez wprowadzenie do obrotu spółek specjalnego przeznaczenia lub funduszy inwestycyjnych, zwanych REIT. Celem REIT-ów będzie kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami. Ich właściciele będą czerpali dochody z wynajmu nieruchomości, a większość zysków przekażą akcjonariuszom w postaci dywidend. W trakcie środowej konferencji na targach Real Connect Mickiewicz zaznaczył, że ustawa ta ma "uwolnić oszczędności Polaków, które w tej chwili przekraczają 200 mld zł". Mickiewicz zaznaczył, że jak przewiduje Ministerstwo Finansów, dochody ze spółek REIT będą zwolnione z podatku CIT. - To pomoże inwestorom, przede wszystkim indywidualnym, inwestowanie na rynku nieruchomości komercyjnych w biura, nieruchomości handlowe, magazyny, a także w niektórych przypadkach także w mieszkania na wynajem - wyjaśnił. Dodał, że Polacy będą mogli zainwestować na przykład w mieszkanie dla Ukraińców i Białorusinów.
- Jest ich w Polsce 1,3-1,4 miliona, muszą oni gdzieś mieszkać. To okazja, aby Polacy mogli na tym zarabiać - powiedział.
Efekt ustawy
Zdaniem Mickiewicza w wyniku "wprowadzenia do polskiego porządku prawnego spółek REIT produkcja sektora budownictwa wzrośnie o 700 mln zł rocznie, możliwe jest także zwiększenie wartości dodanej wytworzonej w Polsce łącznie o ok. 479 mln zł". Efektem utworzenia REIT-ów byłoby stworzenie ok. 4,3 tys. nowych miejsc pracy. Projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości jest obecnie opiniowany, w najbliższym czasie powinien trafić do Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.
Autor: mb/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/