Najnowsze

Najnowsze

Z przejściem na emeryturę może warto poczekać. Do waloryzacji

Ponad 176 tysięcy osób złożyło do 25 września swoje pierwsze wnioski o emeryturę - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Od 1 października wchodzą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rafalska ocenia, że część osób uprawnionych do emerytury będzie chciało pracować do końca roku, a część poczeka na waloryzację.

Chiny szukają łupków. Moskwa może zacząć się martwić

Specjalna strefa ekonomiczna w centrum delty rzeki Jangcy to wyjątkowy obszar dla gospodarki Chin. Ale wkrótce może jeszcze bardziej zyskać na znaczeniu. To tu mają powstać nowoczesne kopalnie, w których wydobywane będą gaz i ropa z łupków. Tymi planami może zmartwić się Rosja, która bardzo liczyła na zwiększenie udziału eksportu swojego gazu do Państwa Środka. Materiał programu "24 Godziny".

Nie tylko karabiny. Kałasznikow pokazał latający motocykl

Latający motocykl - tak można nazwać najnowszy pomysł od rosyjskiego koncernu Kałasznikowa. Pojazd wyposażony jest w siedzenie i kierownicę. Konstrukcję napędza osiem wirników, zasilanych przez akumulatory. Człowiek steruje maszyną za pomocą joysticków. Firma nie zdradza na razie, czy i kiedy wynalazek trafi do użycia. Materiał programu "24 Godziny".

Sprzedają włosy, aby przeżyć. Tragiczna sytuacja w Wenezueli

Bieda spowodowana kryzysem w Wenezueli sprawia, że mieszkańcy chwytają się wciąż nowych sposobów, żeby zapewnić sobie byt. Jak się okazuje, cennym towarem stały się włosy. Kobiety ścinają je i sprzedają na peruki, starając się w ten sposób pozyskać choć trochę pieniędzy. Materiał programu "24 Godziny".

Nowy system operacyjny zbiera cięgi. Obawy o bezpieczeństwo haseł

Nowy system operacyjny Apple, Mac OS High Serra, w niektórych wersjach ma podatność, która stwarza duże ryzyko bezpieczeństwa dla haseł użytkowników - podał we wtorek serwis ComputerWeekly. W oświadczeniu Apple podkreśla, że Mac OS jest "systemem zaprojektowanym z bezpieczeństwem u podstaw" i ostrzega użytkowników przed instalowaniem aplikacji z niewiadomych źródeł.

"Biznes dla Ludzi", 26.09

Przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona o przyszłości Unii Europejskiej - to główny temat programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza była Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. Ponadto, pojawiły się informacje o Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie.

"Bilans", 26.09

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, oddział JP Morgan w Polsce oraz rynek motoryzacyjny - to główne tematy programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Rafał Orłowski z Automotivesuppliers.pl. Ponadto pojawiły się informacje o zmianie kierownictwa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Superkabel do internetu na dnie oceanu. Gigantyczna prędkość

Ma długość 6400 kilometrów i waży 50 milionów ton. Amerykańskie firmy Microsoft i Facebook oraz hiszpańska Telefonica zakończyły trwające pięć miesięcy prace związane z położeniem transatlantyckiego kabla Marea. Ma on zwiększyć możliwości przesyłu danych nie tylko między kontynentami, ale na całym świecie. Przepustowość kabla to bowiem 160 terabitów na sekundę, czyli 16 milionów razy szybciej niż przeciętna prędkość domowego połączenia internetowego. Materiał z programu "Teleserwis" w TVN24.

Trzy dni bez dostępu do konta. Skarbówka zyska nowe uprawnienia

Rada Ministrów przyjęła projekt w sprawie przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym. Zakłada on między innymi, że szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zablokować konto firmy na 72 godziny z możliwością wydłużenia do 3 miesięcy. Wystarczy podejrzenie, że konto służy do oszustw podatkowych. Projekt nadania takich uprawnień szefowi administracji skarbowej ostro skrytykowali przedsiębiorcy.

Macron chce uderzyć w węgiel. "Dla Polaków to recepta na katastrofę"

Francuski prezydent przedstawił na paryskim uniwersytecie swoją wizję Europy. W kwestiach energetyki Emmanuel Macron jest bezwzględny - chce podnieść cenę węgla, by rozwiązania ekologiczne były opłacalne. Chodzi o podniesienie cen praw do emisji CO2, które muszą kupować zakłady - według Macrona cena powinna być powyżej 30 euro za tonę. - To może być zabójczy cios dla naszej energetyki - tak Wojciech Jakóbik z portalu "Biznes Alert" komentuje propozycję prezydenta Francji. - Dla Polaków to recepta na katastrofę - dodaje gość programu "Bilans" w TVN24 BiS, jednocześnie zwracając uwagę, że propozycji sprzeciwiają się nie tylko Polacy. - Nawet Niemcy są krytyczni wobec tak radykalnych rozwiązań i plan Macrona może pozostać na papierze. To jest element rozgrywki politycznej - wskazuje Jakóbik.

Uwaga na dziwne telefony. Oszuści wyłudzają finansowe dane

Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego napływają liczne sygnały o dziwnych telefonach. Podając się za pracowników urzędu oszuści wyciągają od rozmówców cenne dane o produktach finansowych. Urząd bije na alarm i radzi "niezwłocznie powiadomić o tym fakcie odpowiednie organy ścigania".

Drożeje kolejna grupa produktów żywnościowych. Rośnie apetyt, a ceny galopują

W sierpniu płaciliśmy za żywność 4,6 procent więcej niż w ubiegłym roku - wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Najmocniej podrożało masło, bo aż o 42 procent. Na tym nie koniec, bo drożał nabiał, jaja i wieprzowina, co zdecydowanie mocniej uderza w portfele Polaków. Wszystko dlatego, że polskie mięso cieszy się dużym uznaniem w Europie i Azji.

Superlotnisko z małym poślizgiem. Premier przełożyła rozmowy

Podjęłam decyzje, żeby dzisiaj rząd na posiedzeniu nie zajmował się Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK), prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będziemy na ten temat rozmawiać - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Zostałem poproszony o dodatkowe ustalenia w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, dlatego rząd nie zajmie się dziś tym projektem - mówił wcześniej pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Mikołaj Wild.

Rząd przyjął projekt budżetu. "Realizuje nasze sztandarowe programy"

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2018 rok. - Budżet państwa i jego wydatki będą prawie sięgały 400 miliardów złotych - zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki. - To dobry ambitny budżet, który realizuje nasze sztandarowe programy, między innymi 500 plus, Mieszkanie plus - wtórowała premier Beata Szydło.

Przejęli konkurencję, nie zgłosili urzędowi. Wysoka kara

Prawie 340 tysięcy złotych kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na jednego z największych producentów jaj w Polsce - Fermy Drobiu Woźniak. Przedsiębiorca - bez zgody Urzędu - przejął część mienia innej dużej fermy, przez co naruszył ustawę antymonopolową. Jak zaznacza producent w oświadczeniu nadesłanym do tvn24bis.pl, firma jest na etapie szczegółowego analizowania decyzji.

Nowa forma oszczędzania na emeryturę. Morawiecki podał swoją datę

Wprowadzenie pracowniczych programów kapitałowych (PPK), będących elementem III filara w systemie emerytalnym, może nastąpić od 2019 roku - mówił we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że może to wprowadzić na rynek dodatkowych kilkanaście miliardów złotych.

Książę Harry z dziewczyną. Jej koszula wzbudziła spekulacje

Książę Harry po raz pierwszy pokazał się ze swoją partnerką. Prasa w Wielkiej Brytanii od dawna spekulowała o związku z aktorką Meghan Markle. Po "ujawnieniu się", zakochani trafili na pierwsze strony nawet najpoważniejszych wyspiarskich dzienników. Ale media zwróciły uwagę nawet na ubrania, które miała na sobie para. Okazuje się, że aktorka miała na sobie koszulę nazwaną w ekskluzywnym sklepie internetowym "The Husband", czyli "mąż". Spekulanci doszukują się w tym ukrytego przesłania: czyżby Harry miał już kandydatkę na żonę?

Sprzedano drugi co do wielkości diament na świecie

Brytyjska firma jubilerska Graff Diamonds kupiła za 53 miliony dolarów Lesedi La Rona, drugi co do wielkości diament na świecie. Nieoszlifowany kamień waży 1109 karatów i jest wielkości piłki tenisowej. Diament pojawił się na aukcji w domu Sotheby's już w ubiegłym roku, ale po nieudanej licytacji rozpoczęto prywatną sprzedaż. Klejnot jest największym diamentem, jaki znaleziono w ostatnim stuleciu. Odkryto go w 2015 roku w kopalni w Botswanie. Jego nazwa w lokalnym języku oznacza "nasze światło".