Najnowsze

Najnowsze

Odzież, obuwie oraz produkty RTV i AGD. Polacy kupują na potęgę

Bardzo dobre dane z polskich sklepów. Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 10,2 procenta w ujęciu rocznym, to znacznie więcej niż spodziewali się analitycy. Polacy znacznie chętniej niż rok temu kupowali odzież, obuwie, meble oraz produkty RTV i AGD.

Polacy sięgają po kredyt. Częściej i na wyższe kwoty

Stale rośnie wartość i liczba kredytów zaciąganych przez Polaków - wynika z raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Zdaniem twórców opracowania, wynik można tłumaczyć zwiększaniem się zdolności kredytowej, dobrą sytuacją finansową gospodarstw domowych i rekordowo niskimi stopami procentowymi.

"Handel gazem i ropą jest rosyjskim narkotykiem"

Polityczne zmagania o gazociąg Nord Stream 2 zbliżają się do finału - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt". Zdaniem autora komentarza Gerharda Gnaucka należy powstrzymać realizację projektu, który powiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu.

Elektrownie węglowe mogą liczyć na wsparcie jeszcze przez kilkanaście lat

Elektrownie, w których emisje przekraczają 550 gram dwutlenku węgla na kilowatogodzinę (kWh), nie będę mogły korzystać ze wsparcia państwa na rynku mocy po 2030 roku – wynika z porozumienia krajów Unii Europejskiej. To wykluczy z tej pomocy elektrownie węglowe. Wyjątkiem mają być 5-letnie kontrakty zawarte przed końcem 2030 r. Kraje Unii Europejskiej chcą także, by udział odnawialnych źródeł energii w konsumpcji energii wyniósł do 2030 roku 27 procent.

Globalny cyberatak. Biały Dom wini reżim Kima

"Atak był powszechny i kosztował miliardy, a Korea Północna jest bezpośrednio za niego odpowiedzialna" - stwierdził Tom Bossert, doradca do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego w Białym Domu w opinii opublikowanej w "Wall Street Journal". Chodzi o wirus WannaCry, którego ofiarą kilka miesięcy temu padły szpitale, banki i firmy na całym świecie.

Świąteczna taksówka. "Próbuję po prostu rozweselić ludzi"

Taksówkarz Dwight Robinett z okazji świat Bożego Narodzenia ozdabia swoje auto lampkami. Dekoracje przykrywające taksówkę ważą około 11 kilogramów, a ich założenie zajmuje prawie 40 godzin. Co roku kierowca stara się pokazać nową wersję świecącego wozu. - Próbuję po prostu rozweselić ludzi - mówi. Auto budzi wielkie zainteresowanie w amerykańskim mieście Raleigh, ale właściciel przyznaje, że miewa też w związku z tym kłopoty. - Gdy ludzie widzą moją taksówkę, gorączkowo machają rękami. Nie wiem, czy zamawiają taksówkę, czy po prostu mnie pozdrawiają – przyznaje. Materiał z programu "24 Godziny".

Kobieta została biskupem Londynu

Sto trzydziestym trzecim biskupem Londynu, czyli trzecią co do ważności osobą w brytyjskim Kościele anglikańskim, została kobieta. 55-letnia Sarah Mullally jest matką dwójki dzieci, z zawodu pielęgniarką, była szefową stowarzyszenia pielęgniarek w Anglii. Dotąd pełniła posługę w Crediton, w południowo-wschodniej Anglii, ale pochodzi z Londynu. Mullally po ogłoszeniu nominacji powiedziała: - Jestem świadoma, że powołanie kobiety na biskupa może być trudne do zaakceptowania. Dodała jednak: - Jedną z cudownych rzeczy zarówno w Londynie jak i w naszym kościele jest różnorodność. Obowiązki w stolicy obejmie od Nowego Roku. Materiał programu "24 Godziny".

Świeże ogórki w folii. Apel do konsumentów

Brytyjskie organizacje działające na rzecz środowiska przyjrzały się sposobowi pakowania żywności. Ze zdziwieniem stwierdzono, że bardzo wiele świeżych warzyw i owoców jest pakowanych w folię – choć nie ma ku temu żadnych powodów. Inaczej niż na kontynencie, gdzie takie produkty są przeważnie sprzedawane bez opakowania. Samo zapakowanie ogórków pochłonęło w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku 490 ton folii - obliczono. Tylko 31 procent tego materiału uda się poddać recyklingowi. Rząd nie zamierza wprowadzać żadnych regulacji, więc aktywiści apelują o rozsądek do konsumentów. Materiał programu "24 Godziny".

Nie chcesz, żeby robot zabrał ci pracę? Te cechy są w cenie

Roboty odbiorą ludziom pracę. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przygotowali zestawienie 700 zawodów, które najprędzej mogą zostać zastąpione przez maszyny. Ich zdaniem najbardziej zagrożeni są doradcy kredytowi, recepcjoniści, asystenci prawni. Z drugiej strony eksperci analizują też, które zawody mają szanse najdłużej przetrwać. Chodzi o profesje wymagające ogromnej zręczności, do której robotom wciąż daleko. Inne to prace, gdzie potrzeba wysokiego poziomu empatii. Futurysta Martin Ford ocenia, że profesje, w których ludzie będą jeszcze długo dominowali to na przykład hydraulik, elektryk czy pielęgniarka. Materiał z programu "24 Godziny".

Korupcja przy budowie dróg. Siedem lat więzienia za łapówki

Kary po 7 lat więzienia wymierzył katowicki sąd byłemu dyrektorowi katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofowi R. oraz jego zastępcy Henrykowi P. Zostali uznani za winnych przyjęcia prawie 1,9 miliona złotych łapówek od jednej z firm.

"Biznes dla Ludzi", 18.12

Rosnące koszty utrzymania mieszkań i opłaty pobierane za przyłącza wodno-kanalizacyjne - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Bartosz Turek z firmy Open Finance oraz radca prawny Krzysztof Rapała z Kancelarii Rąpała.

Obcokrajowcy wybierają Polskę. Przyjeżdżają "za pracą"

Przybywa obcokrajowców, którzy otwierają w Polsce własną firmę - wynika z danych gromadzonych przez biuro rachunkowe Tax Care. Ponad połowa klientów biura do Ukraińcy i Białorusini, a popularne branże to transport i handel. Nasz kraj sytuował się w ubiegłym roku na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby imigrantów, którzy przyjechali "za pracą".

"Bilans", 18.12

Wzrost zarobków menedżerów i najlepszych specjalistów - to główny temat programu "Bilans" TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza była Aleksandra Kujawa z firmy Antal International.

Dokończą autostradę A1. Są oferty na kluczową inwestycję drogową

Wpłynęły oferty na budowę czterech odcinków autostrady A1 w województwie łódzkim i jednego w województwie śląskim. Liczący łącznie 81 km fragment autostrady A1 ma być - według wcześniejszych założeń Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - gotowy w 2021 roku. Na inwestycję zabezpieczono 4 miliardy złotych z Krajowego Funduszu Drogowego.

"Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie". Nowe uprawnienia dla szefa CBA budzą obawy

Oświadczenia majątkowe od osób wykonujących 141 funkcji publicznych już wkrótce mogą trafić na biurko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przewiduje to projekt ustawy o jawności życia publicznego, który budzi duży sprzeciw prawników. Obawiają się, że w ręce szefa CBA trafią poufne informacje o ich klientach. - To wykracza poza zwykłe państwo demokratyczne - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl dr Łukasz Bernatowicz, radca prawny.

Nie tylko skarpetki i kosmetyki. Sprawdź, jakie prezenty wybierają Polacy

Dziecięce zabawki, farmaceutyki oraz upominki służące w domu i ogrodzie - tego najczęściej szukali Polacy w sklepach i serwisach internetowych przez świętami. Wigilia dla 10-osobowej rodziny ma kosztować według szacunków Open Finance 1082 zł. W tej kwocie na prezenty wydamy ponad dwa razy więcej niż na samą wieczerzę.