Najnowsze

Najnowsze

Z małego ZUS-u skorzystasz dłużej. Jest projekt

Okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne będzie wydłużony do 3 lat - proponuje resort pracy. Podstawa wymiaru składek wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia działalności gospodarczej oraz 60 procent w trzecim roku.

"Znalezienie pracowników w Polsce jest jednym z największych wyzwań"

To dobry czas na inwestowanie w Polsce - uważa Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald's Polska. Jak wskazuje, nasz kraj jest "na pewnym etapie rozwoju". - Przez ostatnie 20 lat widzieliśmy olbrzymi boom gospodarczy, wzrasta jakość życia Polaków. To ma znaczenie. To dopiero początek naszej drogi - zwraca uwagę gość TVN24 BiS. Jak mówi Pieńkowski, "coraz więcej osób przychodzi do restauracji". - Jest to związane impulsem w postaci wyższych zarobków, silniejszej gospodarki - ocenia, jednocześnie przyznając, że "jednym z największych wyzwań" jest znalezienie odpowiednich pracowników.

Sztuczna inteligencja "to rewolucja 3.0". "Jest ogromnym wyzwaniem"

- Nie obawiam się, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem. Jest ogromnym wyzwaniem i pojawią się tematy dotyczące etyczności w przypadku, kiedy będzie więcej autonomicznych samochodów - ocenia Przemysław Budkowski, prezes Grupy Allegro. Zdaniem Tomasza Czechowicza, partnera zarządzającego MCI Capital S.A., "zjawisko sztucznej inteligencji przyczynia się do dalszej poprawy efektywności modeli cyfrowych". - Na bazie dużej ilości danych spółki cyfrowe zaczynają coraz lepiej funkcjonować. Można powiedzieć, że to rewolucja 3.0 - podkreśla gość TVN24 BiS. Z drugiej strony, wskazuje jednak na potencjalne zagrożenia. - Jest jakieś ryzyko, że masa krytyczna danych i ich przetworzenia może się przerodzić nie w sztuczną, a prawdziwą inteligencją i wizje z książek science-fiction staną się rzeczywistością - mówi Tomasz Czechowicz.

"Biznes dla Ludzi", 05.09

Sytuacja gospodarcza oraz rynek pracy w Polsce - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem był Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald's Polska. O programie Mieszkanie plus mówił zaś Marek Wielgo, redaktor naczelny Muratorplus.pl.

"Bilans", 05.09

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz inwestycje zagraniczne w Polsce - to główne tematy programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Piotra Kraśki był Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Ponadto, w programie pojawił się temat targów zbrojeniowych w Kielcach.

Polska może zyskać na brexicie? "Mamy znak, że będzie transfer miejsc pracy"

- Stabilny rozwój w Polsce jest dobrą informacją dla inwestorów - mówi Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Jego zdaniem, nasz kraj może zyskać nowe miejsca pracy po brexicie. - Mamy znak, że będzie transfer miejsc pracy z Londynu i innych brytyjskich miast do Polski - wskazuje gość TVN24 BiS, jednocześnie zwracając uwagę, że nie chodzi tylko o "amerykański bank, ale również kilka innych instytucji międzynarodowych". - W Polsce jest bardzo dobre miejsce do lokalizacji kapitału - dodaje Tony Housh.

Awaria serwisu mBanku trwała dwa dni

Przez dwa dni klienci mBanku nie mogli zalogować się do systemu CompanyNet, czyli bankowości internetowej dla korporacji. We wtorek popołudniu biuro prasowe banku poinformowało, że system znów działa.

Hakerskie gangi atakują uniwersytety. Alarmujące dane

Brytyjski dziennik "The Times" poinformował we wtorek, że czołowe brytyjskie uniwersytety co roku padają ofiarą setek cyberataków, których celem jest kradzież wyników najnowszych badań w dziedzinie między innymi inżynierii, medycyny i uzbrojenia.

Złoty na fali. Wkrótce dobra passa może się skończyć

Eurozłoty, który na fali optymistycznej rewizji prognoz dotyczących kondycji polskiej gospodarki przełamał we wtorek poziom 4,24, może w najbliższych dniach stopniowo się osłabiać - oceniają eksperci. Dodają, że wysoka wycena polskich papierów skarbowych ogranicza przestrzeń do dalszych spadków rentowności.

"Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Macierewicz o modernizacji armii

Zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 miliardów złotych - podkreślił minister obrony Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. - Chcemy z naszymi partnerami rozwijać międzynarodową współpracę przy rozwoju najnowszych technik przemysłu obronnego - wtórował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Rusza druga faza Open Season dla gazociągu Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu – Gaz-System i Energinet.dk ogłosili we wtorek otwarcie drugiej fazy procedury Open Season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe. Efektem mają być wiążące umowy na przesył gazu.

Prezydent: Podział na Unię różnych prędkości doprowadzi do jej rozpadu. Będą kolejne brexity

- Jeżeli Unia Europejska zacznie się dzielić na państwa, które będą miały silniejsze możliwości rozwojowe, decyzyjne i będą mogły formalnie decydować o bycie innych, to Unia straci na swojej atrakcyjności - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas panelu otwierającego XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jego zdaniem "będzie to prowadziło ostatecznie do rozpadu Unii Europejskiej".

Szydło widzi "sojuszników i przyjaciół" w państwach bałtyckich

Premier Beata Szydło spotkała się w Warszawie z przedstawicielami państw bałtyckich. Powiedziała, że Litwa, Łotwa i Estonia są bliskimi partnerami Polski, "sojusznikami i przyjaciółmi". Dodała, że w kwestii rewizji unijnej dyrektywy w sprawie delegowania pracowników liczy na kompromis, "także dzięki zaangażowaniu prezydencji estońskiej".

Rozwój AGD idzie powoli. Ale są wyjątki, które zwabiły Polaków

W przypadku dużego AGD obserwujemy od wielu lat ewolucję technologii, bez nagłych skoków. Przyspieszenie dostrzegamy natomiast w takich urządzeniach jak oczyszczacze powietrza czy odkurzacze - powiedział dyrektor zarządzający Vestel Polska Andrzej Krop, sprzedawca sprzętu AGD i RTV różnych marek. Jak dodaje, zimą zainteresowanie oczyszczaczami było tak duże, że Polacy robili przedpłaty i czekali miesiącami na sprzęt.

Resort szykuje rewolucyjne zmiany w ochronie środowiska. "Z prędkością światła"

Ministerstwo środowiska szykuje zmianę w instytucjach oceniających oddziaływanie inwestycji na środowisko. Projekt jest już gotowy i został wysłany do konsultacji. Ministerstwo powołuje się przy tym na "konieczność pilnego procedowania ustawy". - To kolejna zmiana, która sprawia, że z prędkością światła wracamy do systemu centralnie planowanego, jaki obowiązywał w Polsce w epoce słusznie minionej - ocenia Jan Ruszkowski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Chiny mają za dużo rowerów. Władze mówią: dość

Rowery publiczne nigdzie nie przyjęły się na tak wielką skalę jak w Chinach. Liczbę współdzielonych jednośladów szacuje się na 16 milionów sztuk. W Szanghaju na jednego mieszkańca przypada aż 16 rowerów. "Państwo Środka" ma teraz z nimi ogromny problem. Nie tylko blokują chodniki i place utrudniając poruszanie się pieszym, ale są również masowo kradzione, niszczone i porzucane. Narzucone przez rząd nowe zasady mają jednak to zmienić. Materiał programu "24 Godziny".

Kraj niszczy wojna, ale piłkarze mogą pojechać na mundial

Mimo toczącej się od sześciu lat wojny domowej i konieczności rozgrywania wszystkich meczów w innym kraju, Syria może zakwalifikować się na przyszłoroczne piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji. Awans z grupy A eliminacji strefy azjatyckiej zapewnił sobie już Iran, który ma 21 punkty. Bliska awansu jest Korea Południowa, która z 14 oczkami jest na drugiej pozycji. Syria ma dwa punkty mniej i zajmuje trzecie miejsce, które pozwala na grę w barażu. Materiał programu "24 Godziny".

Madonna przeprowadziła się do Europy. "W tym kraju czuję, że żyję"

Madonna porzuciła Stany Zjednoczone i przeniosła się do Europy. Na swój nowy dom wybrała Lizbonę. Decyzję ogłosiła na portalu społecznościowym. Zdaniem artystki Portugalia jest bardzo inspirująca i właśnie w tym kraju czuje, że żyje. W Portugalii Madonna będzie pracowała nad nowym filmem i płytą, ale to mogą nie być jedyne powody, dla których postanowiła się przeprowadzić. Adoptowany syn piosenkarki David Banda rozpoczyna piłkarską karierę w jednym z piłkarskich klubów. Do tej pory Madonna mieszkała w Nowym Jorku. Materiał programu "24 Godziny".

Boom na polskim niebie. LOT już podlicza sowite zyski

Polskie Linie Lotnicze LOT w ciągu siedmiu miesięcy zarobiły ponad 150 mln zł z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów - mówi prezes spółki Rafał Milczarski. To o 63 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych spółki wynika, że lipiec był w tym roku najlepszym miesiącem jeśli chodzi o wyniki finansowe.