Najnowsze

Najnowsze

Coraz większa bieda w Londynie. Rodzinom brakuje na jedzenie

Już kilkanaście procent rodzin w brytyjskiej stolicy musi ratować się jedzeniem z banków żywności oraz od organizacji dobroczynnych. Aż jedna czwarta rodziców regularnie martwi się o to, czy wystarczy im pieniędzy na jedzenie dla ich dzieci. Często też mają dylemat - ogrzewanie czy jedzenie, bo na wszystko nie wystarczy. Więcej szczegółów w programie "24 godziny" przedstawił Michał Sznajder.

Psy mądrzejsze od kotów? Odwieczny spór nareszcie rozstrzygnięty

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców potwierdziły, że psy są mądrzejsze od kotów. Uczeni z uniwersytetu Vanderbilt odkryli właśnie, że kora mózgowa psów zawiera ponad dwa razy więcej neuronów, a to właśnie one odpowiadają za myślenie, planowanie i kontrolę zachowań czyli to, co uważamy za oznaki inteligencji. Materiał programu "24 Godziny".

Miał dość korków. Sam domalował sobie znak na drodze

Był bardzo zirytowany, że na jednym ze skrzyżowań na drodze, którą jeździ do pracy, było za mało pasów do jazdy na wprost. I przez to zbyt długo musiał stać w korkach. Pewien Chińczyk postanowił nadrobić "zaniedbania" drogowców i sam domalował na pasie do skrętu w lewo strzałkę zezwalającą jechać na wprost. Policja powiedziała jednak stanowcze "nie" takiej samowoli. Sprawcę złapano i ukarano mandatem o równowartości 500 złotych. Materiał z programu "24 Godziny".

Workerzy, zmiany w urlopach i bicz na śmieciówki. To może być rewolucja w Kodeksie pracy

Nie możemy czarować rzeczywistości i akceptować sytuacji, w której dwie osoby, wykonujące tę samą pracę, zatrudnione są na podstawie różnych umów. Pracodawca w nowym kodeksie będzie nie tylko zobowiązany w pierwszej kolejności zawierać umowę o pracę, ale będzie musiał się też wytłumaczyć z tego, dlaczego zatrudnia część pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych – mówi nam Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej, która pracuje nad nowym Kodeksem pracy. Zapowiadanych zmian jest dużo więcej.

Zamieszkaj w betonowej rurze. To może być przyszłość

W wielu miejscach na świecie zaczyna pojawiać się problem zbyt drogich mieszkań – tak drogich, że nie stać na nie nawet normalnie pracujących i zarabiających ludzi. Rozwiązaniem może się okazać projekt, który zaproponował architekt James Law z Hongkongu. Wymyślił on mikromieszkania budowane na bazie betonowych rur wodociągowych. Mają być szansą na tanie, przejściowe lokum dla ludzi, którzy mieszkając w nich 2-3 lata byliby w stanie zaoszczędzić tyle, by bank dał im kredyt na własne lokum. W takim segmencie, o powierzchni 9 metrów kwadratowych, mogłoby żyć maksymalnie dwoje ludzi. Więcej szczegółów w programie "24 godziny" przedstawił Michał Sznajder.

Artykuł sponsorowany. Polsko-włoski krok w kierunku nowej epoki

Kultura Italii otacza Polaków z niemal każdej strony, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Zachwycamy się włoską motoryzacją, polegamy na włoskiej elektronice, uwielbiamy włoską kuchnię i zarażamy się włoskimi nawykami. Od 1996 roku Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa korzysta z dobrych warunków biznesowych w Polsce i dzieli się z nami tym, co najlepsze.

"Bilans", 30.11

Dobre dane z polskiej gospodarki oraz wątpliwości Brukseli wobec projektu Nord Stream 2 - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

"Biznes dla Ludzi", 30.11

500 plus po rosyjsku, składki ZUS bez limitu oraz wojna hotelarzy o turystów - to główne tematy programu programu "Biznesu dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

Kosztowna zmiana przepisów o składkach ZUS. "Mina podłożona pod system emerytalny"

Ustawa o zniesieniu limitu składek na ZUS to mina podłożona pod system ubezpieczeń emerytalnych. Jej koszt przekroczy 100 miliardów złotych - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem to dobrze, że rząd chce przesunięcia terminu wejścia w życie nowych przepisów, jednak z punktu widzenia firm to zaledwie czasowe "odsunięcie gilotyny".

Nowe porozumienie producentów ropy

OPEC, Rosja oraz pozostali producenci ropy (w sumie 21 państw), których obowiązuje umowa o ograniczeniu podaży surowca, zgodzili się w nowym porozumieniu wydłużyć politykę cięć o 9 miesięcy, czyli do końca 2018 r. - poinformował minister ds. ropy Iranu Bijan Zanganeh w Wiedniu. Ma to doprowadzić do wzrostu cen surowca.

Zaostrza się handlowa bitwa o pracowników. Biedronka daje nawet 550 zł podwyżki

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, od 1 stycznia 2018 roku podnosi wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w sklepach oraz centrach dystrybucyjnych - poinformowało biuro prasowe spółki. To efekt trudności ze znalezieniem chętnych do pracy na dotychczas oferowanych warunkach finansowych, ale też pokłosie rywalizacji o pracowników z innymi sieciami handlowymi.

Widmo brexitu straszy emigrantów. Takich danych nie było od 53 lat

Po przeprowadzonym w ubiegłym roku referendum w sprawie brexitu imigracja netto do Wielkiej Brytanii spadła o blisko jedną trzecią - poinformował w czwartek brytyjski urząd statystyczny ONS. W stosunku do końca 2016 roku nieznacznie spadła liczba Polaków, jednak nadal stanowimy największą grupę narodową cudzoziemców w Zjednoczonym Królestwie.

Ceny w Polsce rosną najszybciej od pięciu lat

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,5 procenta rok do roku, a w porównaniu z październikiem ceny wzrosły o 0,5 procenta - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. Wzrost cen przekraczający 2,5 proc. ostatnio mieliśmy w listopadzie 2012 roku.

Banki wypłacą klientom nawet 80 mln złotych rekompensaty

Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zmieniając umowy z klientami, nie informowały o podstawach swoich decyzji - ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z komunikatu urzędu wynika, że zastrzeżenia dotyczą działań w sumie 18 banków, a kwota rekompensat z ich strony dla klientów może wynieść nawet 80 milionów złotych.

"FAZ": program 500 plus odciąża niemiecki budżet

Dzięki realizowanemu w Polsce programowi Rodzina 500 plus niemiecki budżet zaoszczędził dotychczas 32 mln euro, pomimo wzrostu liczby mieszkających w Niemczech Polaków pobierających świadczenia na dzieci pozostające w Polsce - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kapitał płynie nawet z Afryki. Eldorado w polskich nieruchomościach

Fundusze z Republiki Południowej Afryki, Malezji, Korei Południowej i Singapuru coraz chętniej inwestują na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. W tym roku łączna wartość transakcji może przekroczyć rekordowe 4,6 miliarda euro - szacuje firma doradcza Colliers International. Do Polski może też napłynąć nowy strumień kapitału z Kanady i Australii.