Najnowsze

Najnowsze

"Biznes dla Ludzi", 06.12

Reforma unii gospodarczej i walutowej - to główny temat programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Agaty Zamęckiej był Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny. Ponadto w programie pojawiły się informacje o cenach gazu oraz negocjacjach w sprawie brexitu.

"Bilans", 06.12

Poprawki do ustawy o zakazie handlu w niedziele - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Agaty Zamęckiej był Andrzej Faliński, ekspert do spraw handlu. Ponadto w programie pojawiły się informacje o zmianach w programie 500 plus.

Nowe połączenia i szybsze przejazdy. Od grudnia zmiany na kolei

10 grudnia na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze na wybudowanej łącznicy w Krakowie, skróci się czas podróży koleją na niektórych trasach. PKP Intercity uruchomi ponadto więcej pociągów, będą nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra – Szczecin i Katowice – Wiedeń.

Miejsca wystarczy dla 60 milionów Polaków. Nowa analiza

W dokumentach planistycznych 115 gmin możliwości zagospodarowania terenów mieszkaniowych 10-krotnie przekraczają liczbę mieszkańców - wynika z danych zebranych przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Apel do prezydenta o weto. Pracodawcy i związkowcy wyjątkowo zgodni

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament zapowiedziały dwie organizacje: pracodawców i związek zawodowy. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność podpisały oświadczenie w tej sprawie, domagając się dyskusji z rządem o zmianach w ubezpieczeniach społecznych.

Brytyjski rząd bez kluczowych dokumentów w sprawie brexitu

Brytyjski minister do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej David Davis przyznał w środę przed komisją parlamentarną, że rząd nie przygotował szczegółowych, sektorowych analiz wpływu brexitu na gospodarkę. Jak dodał, zostaną one przygotowane w "przyszłości".

Zniesienie limitu składek na ZUS pogłębi przepaść w wysokości emerytur

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS powiększy różnice między wypłacanymi najniższymi a najwyższymi emeryturami. Najbiedniejsi emeryci dostaną, tak jak obecnie, niewiele ponad tysiąc złotych, inni mogą zyskać na planowanej zmianie przepisów nawet kilka tysięcy złotych. Oto przykładowe wyliczenia, jak mogłoby to wyglądać w przypadku kobiet.

Resort rodziny: od stycznia ważna zmiana dotycząca 500 plus

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o wprowadzeniu od 1 stycznia 2018 roku zmiany w rozpatrywaniu spraw o świadczenia rodzinne i świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Chodzi o przepisy, które mają zapobiegać pobieraniu przez tę samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach europejskich jednocześnie.

Rośnie sprzedaż smartfonów. Jest zdecydowany lider

W trzecim kwartale tego roku globalna sprzedaż smartfonów wyniosła 383 miliony sztuk - wynika z danych firmy Gartner. To o 3 procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku. Zdecydowanym liderem sprzedaży był Samsung.

GE zwolni tysiące pracowników w Europie

General Electric zamierza zwolnić 4,5 tysiąca pracowników w Europie. Amerykański koncern jest obecny także w Polsce, ale jak podaje Reuters cięcia będą miały miejsce w Szwajcarii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Energa zmienia kontrakty menedżerom. Borusewicz: obchodzą rządową ustawę

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarzucił zarządowi Energi, że zmienił kontrakty menedżerom w taki sposób, aby obejść przygotowywaną przez PiS ustawę o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Energetyczna spółka kontrolowana przez Skarb Państwa twierdzi jednak, że forma zatrudniania na wyższych stanowiskach kierowniczych "w żaden sposób nie ma związku ze składkami ZUS".

Nowe przepisy o salmonelli. To może podbić ceny jaj

Pozbawienie drobiarzy odszkodowań za likwidację stad kur zarażonych salmonellą może być dotkliwe dla rolników i przyczynić się do podwyżki cen jaj - uważa prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Piotr Lisiecki. Jego zdaniem, nowe przepisy mogą też stworzyć zagrożenie przenoszenia salmonelli.

Ekspert: rząd skupił się na wydatkach społecznych. "Trzeba skądś pozyskać pieniądze"

Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem, natomiast trzeba to wspierać - wskazał ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Bartłomiej Biga. W jego ocenie rząd "w pierwszych dwóch latach skupił się na realizacji swojego programu społecznego, ale chyba nawet w kręgach rządowych dojrzało przekonanie, że aby realizować te programy społeczne trzeba skądś pozyskać pieniądze".

Podaje kawę w bikini. Władze miasta powiedziały "nie"

Kristen McMahon jest kelnerką od dziesięciu lat. Jest matką dwójki dzieci i zbiera pieniądze na studia. Nie miałaby jednak żadnych oszczędności, gdyby… musiała się ubrać, ponieważ klientom kawiarni serwuje kawę ubrana jedynie w bikini. Władze miasta Everett w stanie Waszyngton wprowadziły nowe zasady ubioru, wymagające od personelu pełniejszej garderoby. Sprawa trafiła do sądu. Materiał programu "24 Godziny".

Nie chciał zrobić tortu na wesele gejów. Sprawa trafiła do sądu

Pozornie jest to spór o ciasto, ale tak naprawdę o granice wolności światopoglądowej. Pięć lat temu Charlie Craig i David Mullins wybrali się do jednej z cukierni w Lakewood w stanie Kolorado. Chcieli, by Jack Phillips upiekł im tort weselny. Ten jednak odmówił tłumacząc, że nie robi tortów na wesela osób tej samej płci. Klienci poczuli się zażenowani i skrzywdzeni. Sprawa trafiła do amerykańskiego Sądu Najwyższego. Materiał programu "24 Godziny".

Chcą wprowadzić zmiany w budowie popularnej elektroniki. "Tylne drzwi" dla służb

Niemcy planują stworzenie regulacji prawnych, które będą zmuszać producentów sprzętu elektronicznego do wbudowywania tzw. tylnych drzwi w urządzenia. Mają one umożliwiać organom ścigania i służbom łatwiejszy dostęp do danych. Chcą też wprowadzenia prawa podobnego do tego, jakie dyskutowane jest w USA i dotyczy możliwości zdalnego hakowania dowolnego komputera.

Dobrowolne odejścia z pracy w Orange. Nowe ustalenia

Orange Polska podpisał ze związkami zawodowymi umowę społeczną na lata 2018-19, w ramach której z dobrowolnych odejść będzie mogło skorzystać maksymalnie 2680 pracowników - podała spółka w komunikacie. Umowa przewiduje też między innymi możliwość podwyżki wynagrodzeń. Efekt tej umowy zostanie uwzględniony w księgach IV kwartału 2017 roku.

Mateusz Morawiecki będzie nowym premierem? "To ekonomiczny hochsztapler"

Uważam, że Mateusz Morawiecki to hochsztapler ekonomiczny, który mami nas wielkimi projektami, których nie będzie realizował - powiedział Ryszard Petru pytany o doniesienia, że szef resortów finansów i rozwoju może zostać premierem. - To jest człowiek, który jest znany z takiej fantastyki gospodarczej - dodał gość "Kropki nad i" w TVN24.