Najnowsze

Najnowsze

Brytyjczyków czeka paszportowa rewolucja

Brytyjskie paszporty czeka kolorowa rewolucja. Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bordowe dokumenty zastąpią granatowe, znane Brytyjczykom sprzed przystąpienia do Wspólnoty. Jak poinformował brytyjski urząd ds. migracji Home Office, zmiany będą wprowadzane stopniowo.

Święta na najwyższym szczycie Antarktydy. "Miałam barszcz w kubku termicznym"

Miłka Raulin 25 grudnia 2016 roku stanęła z polską flagą na najwyższym szczycie Antarktydy Mount Vinson, który ma prawie 5 tys. m n.p.m. Podczas jej podróży temperatura wyniosła około -40 stopni Celsjusza. - Na Antarktydzie to jest naprawdę bardzo dobra pogoda, to jest lato. Ja miałam cudowną pogodę - mówiła w rozmowie z Jakubem Poradą. Miłka jest pod wrażeniem czystości powietrza na Antarktydzie - Mam nadzieje, że Antarktyda pozostanie jeszcze długo czysta - opowiadała. Nawet poza domem Miłka nie zapomniała o tradycji. - Święta spędziłam w moim namiocie, ale miałam barszcz w kubku termicznym. Najlepszą niespodzianką dla Miłki - jak opowiada - była karta z życzeniami od jej syna Jeremiego, którą znalazła w kieszeni kurtki dokładnie w Boże Narodzenie. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Świąteczne seanse w kinie. "Możemy szczerze się wzruszyć"

W cotygodniowym przeglądzie kulturalnym TVN24 BiS Ewelina Woźnica poleca zobaczyć "Cichą noc" Piotra Domalewskiego. - To tylko z pozoru jest takie kino, które możemy wrzucić do zakładki z napisem "film bożonarodzeniowy". On nie skupia się na świętach, choć akcja rzeczywiście rozgrywa się w Wigilię - komentowała. - W tym obrazie sięgamy trochę głębiej, do relacji rodzinnych, zamiatanych pod dywan problemów, do tego, co dotyczy polskich rodzin czyli skutków zarobkowej emigracji, która w okresie świątecznym jest mocno odczuwalna - zdradzała zarys fabuły. Ewelina Woźnica poleca także zobaczyć cieszący się ogromną popularnością film "Listy do M. 3", który obejrzało już 2,5 miliona widzów. Młodszym widzom radzi zobaczyć film animowany "Magiczna zima Muminków". W przeglądzie była też mowa o książce "Nieprzysiadalność" czyli biografii pisarza, poety i wokalisty Marcina Świetlickiego oraz o najnowszym albumie Eminema.

Potężne różnice w zamożności. Europejskie kraje podzielone bogactwem

Na przestrzeni lat lista relatywnie najbogatszych państw nie ulega znaczącym zmianom - wskazują eksperci. Według najnowszych danych Eurostatu, Polska nadal znajduje się poniżej unijnej średniej jeśli chodzi o zamożność gospodarstw i produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej. Na czele listy znajduje się Luksemburg, przekraczający kilkakrotnie unijną średnią.

Tradycyjna Chanuka. "Każdego wieczoru zapalamy kolejną lampkę na świeczniku"

Julia i Uri Wollnerowie obchodzą święta według obrządków dwóch różnych kultur i dwóch religii, a nawet w różnych krajach: częściowo w Izraelu, częściowo w Polsce. Święta żydowskie są ruchome, dlatego zdarza się, że świętowanie zaczyna się już na początku grudnia. - Są takie momenty w roku, kiedy święta następują od razu po sobie i mamy wtedy nieustanne świętowanie - mówiła Julia. W rozmowie z Jakubem Poradą opowiadali o Chanuce, czyli żydowskim Święcie Światła. - Każdego wieczoru zapalamy kolejną lampkę na świeczniku - tłumaczył Uri. Chanuka jest świętem, kiedy jest się bardzo dużo tłustych, ciężkich potraw - dodała Julia. - Pamiętajmy, że nasze Boże Narodzenie jest także świętem światła - zauważała Julia. Uri zaprezentował, jak zrobić świąteczną potrawę "latkes" czyli żydowskie "placki ziemniaczane". Zobacz materiał programu "Pokaż nam świat".

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Przyjęcie, że to właśnie wtedy urodził się Jezus, trwało kilkaset lat. Data była sporna, zwłaszcza że dokładny dzień narodzin Jezusa nigdy nie została potwierdzony. Tradycja świętowania Bożego Narodzenia w grudniu zaczęła się w II wieku, a konkretna data 25 grudnia została przyjęta dopiero pod koniec IV wieku. Historyk Sekstus Juliusz Afrykański wskazywał na dzień poczęcia Jezusa 25 marca, stąd data jego narodzin powinna wypaść 9 miesięcy później, w ostatnim miesiącu roku. Zobacz materiał programu "24 Godziny".

Polka zafascynowana Kenią. Założyła fundację, by pomagać jej mieszkańcom

Magdalena Szrejder jest prezesem fundacji "Mogę się uczyć", którą założyła, aby walczyć z problemami edukacyjnymi w Kenii. Sama jest zafascynowana kulturą żyjących tam Masajów. Jak mówi "są oni grupą bardzo przyjazną". - To jest społeczność ścisła, która bardzo dba o to, by tradycja została zachowana - opowiada w rozmowie z Jakubem Poradą. Główną rolę w społeczeństwie odgrywają mężczyźni. - Są bardzo pewni siebie, dominacja męska występuje, choć zmienia się wraz z coraz większą świadomością kobiet - dodaje. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Ile kosztuje podróż do Nairobi?

Za przelot z Warszawy do Nairobi z przesiadką trzeba zapłacić około 2 tysiące złotych. Koszt zorganizowanej dziewięciodniowej wycieczki all inclusive to niemal 8 tysięcy złotych. Najtańszy nocleg można zabukować już za około 50 złotych. Natomiast za bilet na autobus z Nairobi do Mombasy zapłacimy nieco ponad 30 złotych. Żeby zjeść trzydaniowy obiad w restauracji trzeba wydać co najmniej 85 złotych. Tańszy jest uliczny fast food, tradycyjna kozia pieczeń to koszt około 30 złotych. Materiał programu "Pokaż nam świat"

Młodzi kupują pierwsze mieszkanie. "Największą barierą jest wkład własny"

Zniesienie wkładu własnego na pierwsze mieszkanie byłoby lepsze dla młodych polskich rodzin niż dopłaty do kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych - uważa dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Odniósł się także do nowego programu Mieszkanie plus. W jego ocenie, wpłynie on między innymi na "zwiększenie dostępności mieszkań".

Wyruszyła do Indii, żeby odnaleźć bratnią duszę. "Nie miałam planu, nie miałam mapy"

Weronika Mliczewska podjęła się niemożliwego. Chciała odnaleźć kobietę, poznaną kilka lat temu w Izraelu, z którą poczuła magiczną więź. Aby to zrobić wyruszyła do Indii. - Nie miałam planu, nie miałam mapy, nie miałam nic. Miałam tylko wiarę, że to jest ważne - mówi Weronika w programie "Pokaż nam świat". O jej przygodach opowiada film "Long Way". - To film o odkrywaniu "nie świata, nie Indii, ale odkrywania drugiego człowieka, ponad to, co można zobaczyć" - podkreśla jego autorka.

Myśleli, że widzą UFO. Elon Musk wywołał panikę

Start rakiety Falcon 9 produkowanej przez firmę SpaceX spowodował, że wielu Amerykanów uwierzyło w istnienie UFO. Rakieta, która wyniosła na orbitę 10 satelitów telekomunikacyjnych, pozostawiła na niebie widowiskowy obłok przypominający gigantyczną meduzę. "To nuklearne UFO z Korei Północnej" - wyjaśniał na Twitterze szef SpaceX Elon Musk.

Wigilia po francusku. Zamiast karpia ostrygi, szampan i wino

W Polsce obowiązkowym daniem świątecznym jest karp, natomiast przy francuskim stole nie może zabraknąć ostryg. Zanim taki mięczak trafi na talerz mijają trzy, a nawet cztery lata. Jednak małże są przysmakiem głównie dorosłych, podczs gdy dzieci nie przepadają za ich specyficznym smakiem.

Prezenty dla najmłodszych. Te zabawki kupujemy najchętniej

Klocki to najpopularniejsze zabawki kupowane w naszym kraju. Na drugim miejscu są zabawki z kategorii sport i rekreacja, a na trzecim pojazdy dla dzieci. Firma badawcza RMD Research szacuje, iż polski rynek zabawek warty jest rocznie około 3 miliardy złotych.

Przestraszył się, że Grinch zepsuje święta. Zadzwonił na policję

Pięcioletni TyLon Pittman podczas oglądania filmu "Grinch: Świąt nie będzie" przestraszył się, że zielona postać rzeczywiście może popsuć Gwiazdkę. Chcąc go powstrzymać chwycił za telefon i zadzwonił na policję. Funkcjonariusze z miejscowości Byram w stanie Missisipi nie byli jednak źli. Wręcz przeciwnie. Zrobili chłopcu frajdę i pozwolili mu zamienić się w policjanta. Maluch schwytał "podejrzanego", a ten trafił do aresztu. Po kilku chwilach TyLon stwierdził jednak, że Grinch może już wyjść na wolność. Chłopiec zrobił sobie nawet z nim pamiątkowe zdjęcie. Materiał programu "24 Godziny".

"Smutna choinka" z Rzymu robi furorę. "Wszyscy oddają jej hołd"

"Łysy drapak", jak nazwano choinkę stojąca na Placu Weneckim w Rzymie, stał się atrakcją turystyczną, przyciągającą tam tłumy. Przyznał to przedstawiciel władz Rzymu, który zauważył, że opadające, schnące drzewko jest popularniejsze od niektórych zabytków.

Ma sto lat i chce dalej pracować. "Tak długo, jak będę potrafiła liczyć i biegać"

Marie-Louise Wirth w listopadzie obchodziła setne urodziny, ale nie zamierza kończyć z pracą. W 1954 roku przejęła kawiarnię po zmarłym ojcu, a lokal wciąż bije rekordy popularności wśród mieszkańców jej rodzinnego Isbergues w północnej Francji. - Będę prowadziła to miejsce tak długo, jak pozwoli mi zdrowie. Tak długo, jak będę potrafiła liczyć i biegać - deklaruje stulatka. Materiał programu "24 Godziny".

Wielkie odliczanie przed wyścigiem po rządowe dopłaty

To już ostatnia szansa na skorzystanie z cieszącego się ogromną popularnością programu Mieszkanie dla Młodych. Przyjmowanie wniosków potrwa zapewne tylko kilka dni. Ci, którzy nie załapią się na dopłaty, mogą stracić zadatek wpłacony na mieszkanie.

Brytyjskie firmy w strachu. Czy Polacy wrócą po świętach do pracy?

Pracodawcy, jak Europa długa i szeroka, życzą pracownikom wesołych świąt, licząc przy okazji na jeszcze większe zaangażowanie w wykonywane obowiązki w przyszłym roku. Inaczej jest Wielkiej Brytanii. Część przedsiębiorców obawia się, czy ich pracownicy z Europy Wschodniej w ogóle wrócą do swoich zadań po świątecznej przerwie – pisze Bloomberg.

Polskie firmy biją eksportowe rekordy. "Wysoka jakość produktów"

Nowe, bezpłatne narzędzie analityczne, które pomoże małym i średnim firmom w ekspansji zagranicznej uruchomił PKO Bank Polski. To Platforma Wsparcia Eksportu, na której znajdą się m.in. analizy rynków eksportowych, raporty branżowe i baza wydarzeń handlowych. Ma to dodatkowo wspomóc polskie firmy, które w tym roku wyeksportują produkty za rekordowe 200 miliardów euro.