Najnowsze

Najnowsze

2000 plus dla emeryta. Świadczenia z ZUS niewiele wyższe od minimalnej płacy

2138 złotych brutto wynosiła w zeszłym roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna emerytura. To tylko o kilka procent więcej więcej niż obowiązująca w 2017 roku płaca minimalna (2000 złotych). Na dodatek, mimo że średnie świadczenie wzrosło w stosunku do roku 2016, to emeryci poprawy w portfelach właściwie nie odczuli.

Ferie na ostatnią chwilę mogą kosztować krocie

Czekanie na ostatnią chwilę z rezerwacją miejsc noclegowych na ferie zimowe może nas słono kosztować. Najdrożej jest w górskich kurortach, gdzie trudno o wolny pokój, a najtaniej nad morzem i na Mazurach - wynika z szacunków firmy Open Finance.

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Sprawdź, jakie uprawnienia zyska samorząd

Możliwość ograniczenia sprzedaży, rozszerzenia zakazu spożywania w miejscach publicznych oraz wprowadzenie limitów zezwoleń na sprzedaż alkoholu - to uprawnienia, które zyskają samorządy w wyniku nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która wkrótce wejdzie w życie. O szczegółach w TVN24 mówił Paweł Blajer.

Coraz lepiej na rynku pracy, ale bezrobotnych nadal nie brakuje

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał czwarty miesiąc z rzędu - podało w czwartek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Raport wskazuje na "dość duże rezerwy siły roboczej wśród biernych zawodowo, co oznacza, że "punkt ciężkości polityki powinien się przesunąć w kierunku aktywizacji tychże osób".

Ekonomista wskazuje w 500 plus na "drugą stronę medalu". Chodzi o finansowanie

- Podniesienie poziomu życia jest wielkim sukcesem 500 plus - uważa ekonomista Marek Zuber, zwracając jednocześnie uwagę na kwestię finansowania programu w kolejnych latach. Zdaniem gościa TVN24, w czasie dekoniunktury trzeba spodziewać się, że będziemy mieli "albo nowe podatki albo podwyższenie podatków albo podwyższenie cen prądu czy wody".

Duże zmiany w ochronie praw lokatorów. Jest decyzja Senatu

Zapewnienie mieszkańcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki, w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku gminnego - to główny cel noweli ustawy, o ochronie praw lokatorów, którą bez poprawek uchwalił Senat. Zdaniem Komitetu Obrony Praw Lokatorów w ustawie znajduje się niekorzystny dla lokatorów zapis dotyczący wysokości czynszu.

Orka mówiąca "ludzkim głosem". Nagranie niezwykłego eksperymentu

Wita się, żegna, potrafi zawołać opiekunkę i policzyć do trzech. Orka o imieniu Wikie udowodniła, że jej gatunek jest zdolniejszy niż do tej pory myślano. Pierwszych słów po angielsku nauczyła ją międzynarodowa grupa naukowców, a wynik ich badań przedstawił w programie "24 Godziny" Patrycjusz Wyżga.

Rząd zgubił szafę tajnych dokumentów. Trafiły do sklepu z używanymi meblami

Tysiące dokumentów australijskiego rządu opatrzone klauzulą "ściśle tajne" znalazły się w sklepie z używanymi meblami w Canberze. Trafiły tam w szafie, do której "zgubiono" klucze. Wśród dokumentów znalazło się wiele informacji o najważniejszych politykach, w tym o byłych premierach Australii. Właśnie wszczęto postępowanie w tej sprawie, a urzędnicy w popłochu sprawdzają, czy przypadkiem żadne inne dokumenty nie zostały zagubione. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Sowite wynagrodzenie za kosmiczne badania. Ochotnicy poszukiwani

Japońska Agencja Kosmiczna poszukuje ochotników do badań w wieku 18 do 55 lat. Chodzi o spędzenie dwóch tygodni w symulatorze stacji kosmicznej, w trakcie których będą musieli wykonać różne zadania. Badanie ma na celu sprawdzenie stresu, jakiego mogą doświadczyć astronauci. Na ochotników czeka spora wypłata, za 14 dni dostaną równowartość niemal 12 tysięcy złotych. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

"Bilans", 31.01

Zakaz handlu w niedziele - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Na pytania internautów w sprawie nowych przepisów odpowiadał Robert Stanilewicz.

"The Economist" o 500 plus: program odmienił polskie państwo opiekuńcze

Program Rodzina 500 plus odmienił polskie państwo opiekuńcze - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak wskazano, dzięki programowi nad Wisłą radykalnie spadł wskaźnik skrajnego ubóstwa wśród dzieci. Jednocześnie zauważono, że wydatki socjalne w odniesieniu do produktu krajowego brutto są w Polsce poniżej średniego poziomu w UE.

Japończycy przejmą kontrolę nad "kultowym amerykańskim gigantem"

Japoński koncern Fujifilm Holdings przejmie kontrolę nad partnerską firmą Xerox - podała w środę agencja AP. To część planów restrukturyzacyjnych, których celem jest obniżenie kosztów działalności. W ciągu czterech najbliższych lat oszczędności z tego tytułu mają wynieść 1,7 mld dol.

Miliardy z podatków zasypują budżetową dziurę. Deficyt mniejszy o połowę

Budżet państwa zakończył 2017 rok deficytem w wysokości 25,4 miliardów złotych wobec 59,3 miliardów złotych zapisanych w ustawie budżetowej - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Zdaniem szefowej resortu Teresy Czerwińskiej tak niski deficyt to efekt między innymi bardzo dobrej ściągalności dochodów, zwłaszcza z VAT.

Premier Morawiecki: budujemy państwo czterech "S"

Państwo, które budujemy, to państwo czterech "S": silne, spójne społecznie, sprawiedliwe i solidarne - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w trakcie inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Niedziele wolne tylko do północy. Plany sieci handlowych wzburzyły związkowców

Niezrozumiałe jest wydawanie kierownikom sklepów dyspozycji związanych z planowaniem pracy w nocy z niedzieli na poniedziałek - piszą związkowcy w piśmie do władz Jeronimo Martins, właściciela Biedronki. NSZZ "Solidarność" już zapowiada przygotowanie projektu nowelizacji, która uniemożliwi sieciom handlowym tego typu praktyki. Ich zdaniem ustawa o ograniczeniu niedzielnego handlu wymaga także innych zmian.