Najnowsze

Najnowsze

Kamienie, którymi można grać przez 50 lat. Zobacz, jak powstają

Jedyna w swoim rodzaju skała w Szkocji i godziny cierpliwej obróbki - to sekret powstawania kamieni do gry w curling. Firma, która je wytwarza, była dostawcą już na pierwsze zimowe igrzyska w 1924 roku. Dostarczyła je także na zawody, które odbędą się w lutym w Pjongczangu. Jej szef podkreśla, że obróbka kamieni do gry musi być wyjątkowo staranna, a dobrze wykonane mogą być używane choćby i przez 50 lat. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Sztuczna inteligencja przetłumaczy psią mowę

Profesor Con Slobodchikoff, naukowiec z Uniwersytetu Północnej Arizony, od lat prowadzi badania nad rozumieniem komunikacji zwierząt. Zebrał już na przykład tysiące nagrań zachowań i głosów psów. Jak mówi – dzięki poddaniu ich analizie przy pomocy sztucznej inteligencji, w mniej niż 10 lat powinno się udać opracowanie komputerowego systemu, który psią „mowę” uczyni zrozumiałą dla ludzi. Na razie to rozumienie jest dość intuicyjne, ale i tak 65 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn jest w stanie prawidłowo zrozumieć komunikaty od swoich pupili. Więcej szczegółów w programie "24 godziny".

Wyprawa na Spitsbergen. Ile kosztuje podróż?

Nieco ponad tysiąc złotych kosztują bilety w obie strony do Longyearbyen. Za nocleg zapłacimy od 234 złotych, a obiad na mieście około 50 złotych. Więcej szczegółów w programie Jakuba Porady "Pokaż nam Świat" w TVN24 BiS.

Powrót na Spitsbergen. "Tęskniliśmy za zimnem i śniegiem"

Spitsbergen miał być dla nas jednorazową przygodą, a okazał się miejscem, do którego chcieliśmy wrócić. Odczuwaliśmy tęsknotę za zimnem i śniegiem - mówili w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS Dagmara Bożek-Andryszczak oraz Piotr Andryszczak, autorzy książki „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna".

Podróże z latawcami. "Dobrze lata się w Republice Południowej Afryki"

Alicja Szalska oraz Szymon Krawczyk, piloci latawców, to ludzie, którzy nie tylko odróżniają wiele modeli latawców, ale także połączyli sport z podróżowaniem po świecie. - Najlepszy do latania jest średni wiatr. Bardzo dobrze lata się na przykład w Republice Południowej Afryki. Za to w Indiach wcale nie ma wiatru i trzeba dużo się nabiegać - mówiła Alicja Szalska w programie "Pokaż nam Świat" w TVN24 BiS.

Na co do kina w 2018 roku? To będą filmowe hity

Początek roku to gorący okres dla kinomanów. To wtedy na ekrany wchodzą produkcje walczące o najważniejsze nagrody. Film "Kształt wody" najpierw otrzymał Złotego Lwa w Wenecji, a teraz dwa Złote Globy i ma szansę na wiele nominacji do Oscarów - mówił w TVN24 BiS Łukasz Muszyński z serwisu Filmweb. - Kolejna propozycja na 2018 rok to "Avengers: wojna bez granic". Ten film prawdopodobnie zarobi najwięcej na świecie, nawet dwa miliardy dolarów - dodał.

Skandal z mlekiem w proszku we Francji. Wielki koncern wycofuje produkty ze sklepów

Francuski rząd zapowiada, że zrobi wszystko, by znaleźć winnych zaniedbań w związku ze skażeniem dużej partii mleka w proszku. Bakterie salmonelli jeszcze w grudniu wykryto w produktach koncernu Lactalis, który natychmiast wstrzymał produkcję i wezwał sklepy do zwracania podejrzanej partii. Jak się jednak okazało, część sieci handlowych zareagowała opieszale i skażone produkty nadal pozostawały w sprzedaży. Zanotowano kilkadziesiąt przypadków zachorowań.

Podatki na widoku. Fiskus opublikuje listę korzystających z ulg

Urzędy skarbowe oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli obowiązek publikować listy osób i firm korzystających z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Taki zapis znalazł się w projekcie nowej ustawy o jawności życia publicznego przygotowanej przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

"Biznes dla Ludzi", 12.01

Polska jednym z największych eksporterów żywności, premier Mateusz Morawiecki z wizytą u polskich rolników i kwestia ubóstwa energetycznego - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

"Bilans", 12.01

Ustawowe wyjątki od zakazu handlu w niedzielę - to główny temat programu "Bilans" TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Marek Tatała, wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kolejnym gościem był Paweł Marchewka, laureat Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Import rośnie szybciej niż eksport, ale bilans wciąż na plusie

W okresie od stycznia do końca listopada zeszłego roku Polska miała 7,8 miliarda złotych nadwyżki w handlu zagranicznym (różnica między eksportem a importem), wobec 16,6 miliarda złotych w tym samym okresie poprzedniego roku - wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Głównym partnerem Polski pozostają Niemcy.

Jabłka drogie jak mandarynki. Ceny mocno w górę

W tym roku jabłka są dwa razy droższe niż przed rokiem. Niektóre krajowe odmiany na początku stycznia kosztują 3,5-4,5 złotych za kilogram, czyli tyle, ile importowane mandarynki - poinformowała rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Laureat "biznesowego Oscara": Polska ważnym graczem na rynku gier

Nagroda Polskiej Rady Biznesu, nazywana też "biznesowym Oscarem", jest prestiżowym wyróżnieniem wręczanym najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej. W 2017 roku trafiła w ręce Pawła Marchewki, współzałożyciela i prezesa firmy Techland, producenta gier komputerowych. - Polska jest na rynku gier komputerowych bardzo ważnym graczem. Nasze gry są rozpoznawane. Ta nagroda pozwala uświadomić, na ile rynek gier jest ważny dla Polski, dla kariery, dla dzieci. To bardzo ważna sprawa - mówił w programie "Bilans" TVN24 BiS. Zgłoszenia do 7. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu są przyjmowane do 19 stycznia.

Kłopoty bankowego systemu w kluczowym momencie. Część klientów odeszła z kwitkiem

Dwa dni wystarczyły, by wykorzystać całą pulę na dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok. Decydowała kolejność zgłoszeń, więc klienci musieli pospieszyć się z przygotowaniem dokumentów, a banki - w rejestracji wniosków w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wyścig po pieniądze utrudniały jednak kłopoty z działaniem systemu w najważniejszym momencie.

Apel premiera Morawieckiego do wielkich sieci handlowych

Polskie produkty rolne powinny być jak najlepiej traktowane w sprzedaży we wszystkich sieciach handlowych i w ogóle w sprzedaży w Polsce - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Apelował też, by rynek europejski był otwarty na polską żywność i by "konkurencja była równa".

Premier o zakazie niedzielnego handlu. "Kojarzony jest z dojrzałymi gospodarkami"

Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje w bardzo wielu krajach Unii Europejskiej, a wręcz kojarzone jest zazwyczaj z krajami najbardziej dojrzałymi gospodarczo - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Wysokiem Mazowieckiem. Dodał, że wyjątki od ustawy ograniczającej handel w niedziele "odnoszą się do niewielkiej produkcji, niewielkiego zbytu jednostek handlowych, które są potrzebne w dojrzałych krajach".