Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To oznacza, że podstawowa, referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.
Decyzja w sprawie stóp procentowych jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów - wszystkich dwudziestu ankietowanych wcześniej przez PAP analityków oczekiwało, że na wrześniowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.
Prognozy ekonomistów
Co więcej połowa ankietowanych ekonomistów prognozuje stabilizację stóp procentowych w Polsce przez cały 2019 roku. Pozostali, za wyjątkiem jednego, spodziewają się pierwszej podwyżki dopiero w czwartym kwartale 2019 roku. Dziesięciu ekonomistów oczekuje, że stopa referencyjna będzie wynosić 1,50 procent na koniec 2019 roku, dziewięciu, że będzie to 1,75 procent, a jeden, że 2,00 procent. Żaden ekonomista nie spodziewa się więcej niż dwóch podwyżek do końca 2019 roku. RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych. Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent, lombardowa 2,50 procent, depozytowa 0,50 procent, zaś redyskonta weksli 1,75 procent.
Wysokość stóp procentowych w Polsce ma wpływ na oprocentowanie naszych oszczędności w bankach. Brak podwyżek oznacza, że mniej zarabiamy, trzymając pieniądze na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Z drugiej strony wzrost stóp procentowych to w efekcie także wyższe raty zobowiązań zaciągniętych w złotych. Dlatego z obecnej sytuacji - stopy procentowe mamy najniższe w historii - zadowoleni mogą być kredytobiorcy.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock