Najnowsze

Najnowsze

Ogromna przepaść w emeryturach. Rzecznik ZUS wyjaśnia

Zaledwie 2 grosze - tyle wynosi obecnie najniższa emerytura w Polsce. Z kolei najwyższa, według danych uzyskanych przez tvn24bis.pl w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to 22,2 tysiąca złotych. Jak tłumaczył w TVN24 BiS Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, nawet jedna odprowadzona składka uruchamia prawo do uzyskania emerytury, a państwo gwarantuje nam świadczenie w minimalnej wysokości dopiero po spełnieniu określonych warunków.

Kolejni świadkowie przed komisją do spraw VAT. "Pewnikiem wzrost skuteczności wykrywania oszustw"

Szacunek luki VAT, sporządzony przez specjalny zespół był niezwykle uproszczony, wykrywalność oszustw podatkowych rosła, od 2012 roku skokowo - zeznał przed komisją śledczą do spraw VAT były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy Zbigniew Stawicki. W środę komisja przesłuchiwała również byłą wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Beatę Rogowską-Rajdę.

Belka o obietnicach PiS. "Przyjdzie Wigilia i wiadomo, gdzie karpie się znajdą"

Obietnice Prawa i Sprawiedliwości będą nas kosztować, ale dopiero w pewnym momencie, kiedy już będzie rządził inny obóz polityczny - ocenił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były premier profesor Marek Belka. Jego zdaniem, cała sytuacja przypomina mu "rozumowanie karpi" przed Wigilią. Były minister finansów mówił także o "grupie podpalaczy" w odniesieniu do niedawnych rozmów Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem i wicepremierem Włoch Matteo Salvinim przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Solidarność: rząd nie pozostawia nam wyboru

Obradujący w środę w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ Solidarność stwierdził, że żaden z głównych postulatów związku nie został przez rząd uwzględniony. Do 28 marca sztab czeka na konkretne propozycje i terminy ich realizacji.

Rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Posłowie szykują zmianę przepisów

Być może już niedługo we wszystkich ogłoszeniach o pracę obowiązkowo pojawią się informacje o wysokości wynagrodzenia na danym stanowisku - projekt w tej sprawie złożyli posłowie Nowoczesnej. Po dyskusji na posiedzeniu plenarnym dokument trafił do sejmowej komisji, która zajmie się szczegółami nowelizacji. Zalety zmiany przepisów widzą nie tylko wnioskodawcy, ale też resort rodziny i pracy, związkowcy oraz pracodawcy.

Jubiler gwiazd aresztowany w Londynie

Jeden z najbogatszych ludzi w Indiach, Nirav Modi, został zatrzymany w Wielkiej Brytanii. Właściciel jubilerskiej firmy był poszukiwany w związku z rolą, jaką miał odegrać w największym w Indiach oszustwie bankowym.

Najszczęśliwsze kraje świata. Polska daleko w rankingu

Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia – wynika z opublikowanego w środę raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym wzięto pod uwagę takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca. Polska zajęła w tym zestawieniu 40 miejsce.

Niemal 1,5 miliarda euro kary dla Google. Gigant odpowiada

Firma Google ma zapłacić 1,49 miliarda euro grzywny za działania monopolowe polegające na blokowaniu konkurencyjnych firm - poinformowała komisarz do spraw konkurencji Unii Europejskiej Margrethe Vestager. To kolejna taka kara nałożona przez Komisję Europejską na amerykański koncern.

Budżet po lutym pod kreską

Deficyt budżetu po lutym tego roku wyniósł 800 milionów złotych, czyli 2,8 procent założonego na 2019 rok planu - podał resort finansów. Dochody wyniosły 64,8 miliarda złotych - 16,7 procent planu, a wydatki 65,6 miliarda złotych - 15,8 procent.

Zatory płatnicze. Najgorzej w budownictwie i transporcie

W pierwszym kwartale tego roku do 49 procent spadł odsetek przedsiębiorstw, którym kontrahenci w ostatnich sześciu miesiącach opóźnili płatności o ponad 60 dni - wynika z badania na temat zatorów płatniczych, przeprowadzanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Będą nowe etykiety na sprzęcie AGD

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący etykiet energetycznych. Nowe przepisy przewidują dostosowanie oznaczeń informujących o klasie energooszczędności urządzeń do wymogów Unii Europejskiej.

Unia gotowa na twardy brexit. Awaryjne rozwiązania przyjęte

Państwa Unii Europejskiej przyjęły awaryjne rozwiązania prawne na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy. Chodzi o przepisy dotyczące przewoźników, studentów i innych korzystających z programu Erasmus, a także pracowników.

Prawo do błędu i inne ułatwienia. Nowy pakiet dla firm

Resort przedsiębiorczości i technologii przygotował zestaw ponad 70 ułatwień dla biznesu. Tak zwany Pakiet Przyjazne Prawo obejmuje m.in. wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich firm, czy prawo do reklamacji.

"Bilans". Co dalej z OFE?

Głównym tematem programu "Bilans" była potrzeba decyzji w sprawie OFE. Gościem Agaty Zamęckiej był publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge.

Ulga dla miedziowego giganta. Propozycja PiS już w Sejmie

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli we wtorek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Zakłada on obniżenie obowiązującego od siedmiu lat "podatku miedziowego" o 15 procent. Taki ruch był jednym z punktów umowy, zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Szereg zmian w 500 plus. Resort pokazał projekt

500 złotych na pierwsze dziecko - to największa, ale nie jedyna zmiana w rządowym programie wsparcia rodzin. Projekt ustawy zakłada także m.in. wprowadzenie specjalnego trzymiesięcznego okresu na złożenie wniosku dla rodziców nowo narodzonych dzieci. Od 2021 roku zmienić ma się także moment składania wniosków o świadczenie.

"Bezsensowna fuzja". Krytyka niemieckiej prasy

"Bezsensowna fuzja" - oto wtorkowy komentarz dziennika "Tagesspiegel" do planów fuzji największych niemieckich prywatnych banków: Deutsche Banku i Commerzbanku. "Stuttgarter Zeitung" dodaje, że wielkość nie oznacza odporności na wstrząsy.

Duża zmiana dla kierowców coraz bliżej. "Trwa końcowe dopinanie projektu"

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury pracują wspólnie nad zmianami w przepisach, dzięki którym już wkrótce kierowcy będą mogli zostawić w domu prawo jazdy. - Trwa końcowe dopinanie projektu. Lada moment trafi do konsultacji międzyresortowych - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl Karol Manys z resortu cyfryzacji.