Najnowsze

Najnowsze

Premier: zostawiliśmy Brytyjczykom pole manewru

Staramy się dać Brytyjczykom pole manewru i nie dociskać naszych partnerów - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, podsumowując ustalenia unijnego szczytu w sprawie brexitu. Jak przekonywał, Polacy na Wyspach będą po brexicie traktowani bez zmian.

Kłopoty z podwyżką emerytur. "Jeśli ZUS odmówi, wykorzystałbym ścieżkę prawną"

Korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad dwóch tygodni miał oznaczać ponowne przeliczenie emerytur, a w konsekwencji podwyżkę świadczeń dla dziesiątków tysięcy kobiet. Zakład Ubezpieczeń Społecznych studzi jednak optymizm części zainteresowanych i przekonuje, że nie ma możliwości ponownego przeliczenia emerytury po upływie pięciu lat od jej przyznania. Wyjściem pozostaje droga sądowa - tłumaczy ekspert.

Pięć złotych mniej na rachunku. Zgoda urzędu na nowe stawki

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek taryfy na 2019 rok dla pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej. W efekcie taryfy za dystrybucję spadają o 3,3-7,3 procent, co oznacza, że przeciętne gospodarstwo domowe z tego tytułu zapłaci o około 5 złotych miesięcznie mniej. Jednocześnie umorzone zostały postępowania w sprawie taryf za samą energię elektryczną, które mają pozostać na poziomie z ubiegłego roku.

Imponujący stan konta miliardera. Druga taka osoba na świecie

Majątek Billa Gatesa wynosi 101 miliardów dolarów – wynika z rankingu Bloomberg Billionaires Index. Tym samym założyciel Microsoftu stał się drugą, obok szefa Amazona Jeffa Bezosa, osobą z majątkiem, którego wartość wyraża dwunastocyfrowa liczba.

"Wyrzucając kanapkę z serem, marnujemy 90 litrów wody". Ustawa coraz bliżej

Niesprzedana żywność z największych sklepów ma trafiać do organizacji pozarządowych. Tak wynika z projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która wkrótce ma zostać przyjęta przez Sejm. - Będziemy systemowo odbierali żywność ze sklepów wielkopowierzchniowych i ona jeszcze w trakcie przydatności do spożycia zostanie przekazana osobom potrzebującym - powiedziała w TVN24 Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Ulgi podatkowe za czytanie gazet

Kanadyjczycy będą mogli skorzystać z ulg podatkowych za prenumeratę prasy - taki zapis pojawił się w projekcie ustawy budżetowej. To jedno z rozwiązań, którymi rząd Justina Trudeau chce wspomóc media informacyjne.

"To rekord!". Ambasador USA o handlu z Polską

13,4 miliarda dolarów wyniosła wartość wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Polską w 2018 roku. "To rekord! Jestem przekonana, że nasze relacje handlowe będą dalej tak fantastycznie się rozwijały!" - skomentowała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Ukraińcy na wagę złota. Konkurencja rośnie

Tylko w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano blisko półtora miliona oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. To dzięki nim wiele polskich biznesów dynamicznie się rozwija. Z początkiem roku rynek pracy dla naszych wschodnich sąsiadów otworzyli jednak Niemcy, swoimi ofertami kuszą także Czesi. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Nowe święto państwowe. Jest decyzja senatorów

Senat poparł ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Wszystko wskazuje zatem na to, że już w tym roku w kalendarzu świąt państwowych w Polsce pojawi się nowa data.

"Bilans": Apel o podatek handlowy

Apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o przywrócenie podatku handlowego - to główny temat programu "Bilans", na który zaprasza Mateusz Walczak.

Chaos przestrzenny kosztuje ponad 84 miliardy złotych rocznie

W Polsce panuje chaos przestrzenny, który kosztuje nas 84,3 miliarda złotych rocznie – wynika z raportu Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem autorów raportu odpowiadają za to między innymi wadliwe plany miejscowe oraz tak zwane "wuzetki". Zgodnie z szacunkami połowa domów jednorodzinnych powstaje właśnie na podstawie takich decyzji.

W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

Od początku roku użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 roku. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń przyznał, że jest "umiarkowanie zadowolony" z realizacji ustawy.

Lotnisko do rozbudowy. Inwestycja za 100 milionów złotych

Terminal pasażerski w Porcie Lotniczym imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku zostanie rozbudowany. Jego powierzchnia, licząca dotychczas 53 tysiące metrów kwadratowych, powiększy się do niemal 70 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja wiąże się z rosnącym ruchem: w ubiegłym roku lotnisko obsłużyło niemal 5 milionów pasażerów.

Zamieszanie wokół minister finansów. "Zapadła się pod ziemię"

Minister finansów Teresa Czerwińska za kilka tygodni odejdzie z rządu - taką informację miał anonimowo przekazać "Gazecie Wyborczej" jeden z "ważnych" polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko przez trudne do udźwignięcia przez budżet koszty najnowszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

Wysłała "znajomemu" kod, straciła dwa tysiące złotych. Policja ostrzega

Dwie mieszkanki Kędzierzyna-Koźla w ostatnich dniach padły ofiarami oszustwa internetowego. Jedna z nich straciła dwa, druga tysiąc złotych. Przestępca prosił o pomoc, podając się za ich znajomych na portalu społecznościowym. "Pamiętajmy w każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze, bądźmy czujni i ostrożni" - przypomina w komunikacie lokalna policja.

Imponujące pensje w Orlenie. Ile zarobił prezes Daniel Obajtek?

867 tysięcy złotych - tyle w ubiegłym roku wyniosło wynagrodzenie brutto prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Niemal drugie tyle szef paliwowego giganta może otrzymać w ramach premii za ubiegły rok. Jak wynika z danych opublikowanych przez płocki koncern, ubiegłoroczny koszt wynagrodzeń dla członków zarządu wyniósł w sumie 4 miliony 745 tysięcy złotych, podczas gdy w 2017 roku było to 6 milionów 572 tysiące złotych.

"Kompromitujemy się przed innymi krajami UE". Apel do premiera w sprawie handlu

Przywrócenie podatku handlowego, zlikwidowanie "nieuczciwych praktyk korporacji handlowych" w zakresie cen oraz ograniczenie napływu gorszych jakościowo towarów spoza Unii Europejskiej - takie postulaty znalazły się w liście Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza do premiera Mateusza Morawieckiego.