Najnowsze

Najnowsze

Miliarderzy i głowy państw w Davos. Po raz 50.

W tym tygodniu rusza szczyt Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jak co roku, do tego szwajcarskiego miasteczka przyjadą przywódcy polityczni, intelektualiści i dziennikarze. Jak wylicza Bloomberg, w wydarzeniu będzie też uczestniczyć co najmniej 119 miliarderów.

W ciągu 18 lat Niemcy chcą odejść od węgla

- Patrząc na to, jak wygląda obecnie niemiecka polityka energetyczna, można mieć duże zastrzeżenia, czy Republika Federalna Niemiec da radę zaledwie w ciągu 18 lat odejść od węgla - mówił na antenie TVN24 BiS Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.

Ponad 40 lat pracy na własne mieszkanie. Kto musi odkładać najdłużej?

Na mieszkanie najdłużej, bo aż przez 43 i pół roku, muszą oszczędzać pracownicy wykonujący proste prace - wynika z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. W najlepszej sytuacji są przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy oraz kierownicy, którzy w tym celu muszą odkładać pieniądze przez około 15 lat.

Gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają na ferie

Tatry, Beskid Śląski i Karkonosze - te miejsca Polacy najczęściej wybierają na zimowy wyjazd. Według danych Polskiej Izby Turystycznej najpopularniejsze kierunki zagraniczne to natomiast Egipt, Wyspy Kanaryjskie i Włochy.

"Mój zawód jest zawodem stałych sprzeczności"

W tym tygodniu gościem programu "Ostatnie piętro" był Andrzej Seweryn - wybitny aktor i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. W rozmowie z Michałem Sznajderem opowiedział między innymi o tym, jakie cechy powinny charakteryzować dobrego aktora. - Mój zawód jest zawodem stałych sprzeczności. Jesteś piękną kobietą, czyli w zasadzie powinnaś grać wielkie role w kinie - nieprawda, nie uroda jest ostatecznym kryterium. Masz wspaniały głos - podobnie, jesteś przystojny po prostu - podobnie. Moim zdaniem to, co nigdy nie szkodzi to ciężka praca, ale nie taka, że się pracuje byle gdzie i byle jak, tylko ciężka, świadoma praca. Praca nad sobą, nad ciałem, swoją wrażliwością, nad wyobraźnią - powiedział.

Polski banknot "żyje" coraz dłużej

Średnio po 389 dniach zużywa się banknot w Polsce - wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego za czwarty kwartał 2019 roku. Oznacza to, że dopiero po tym czasie trafia on ponownie do Narodowego Banku Polskiego. Dla porównania, w IV kwartale poprzedniego roku było to 370 dni.

Lawina ogłoszeń, ceny w górę

Ofertowe ceny mieszkań w czwartym kwartale 2019 roku w porównaniu do kwartału wcześniej wzrosły niemal we wszystkich dużych miastach w Polsce - wynika z analizy Expandera i Rentier.io. Wyjątkiem były Bydgoszcz i Gdynia, gdzie nieco niższe były przeciętne ceny dużych lokali.

Ceny paliw na stacjach. "Duże prawdopodobieństwo obniżek"

W zbliżającym się tygodniu mogą nas czekać pierwsze od trzech miesięcy obniżki cen oleju napędowego; litr oleju może być tańszy o 3–5 groszy - prognozują analitycy. Ich zdaniem uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie pozytywnie wpłynęło na rynek paliw.

Nowe fotoradary na polskich drogach. Zobacz mapę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wskazał w piątek 26 lokalizacji, w których pojawią się nowe fotoradary. - Można powiedzieć, że nadzorem obejmiemy cały kraj, ponieważ aż w 13 z 16 województw pojawią się nowe fotoradary - poinformowała zastępczyni Głównego Inspektora Transportu Drogowego Karolina Wieczorek. Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego Marcin Ślęzak zwrócił uwagę, że po raz pierwszy fotoradary pojawią się również na drogach innych niż drogi krajowe.

Kolejna spółka warta bilion dolarów

Do elitarnego grona amerykańskich firm, którym udało się przekroczyć rynkową wartość na poziomie biliona dolarów, dołączyła właśnie spółka macierzysta Google'a - Alphabet. Do tej pory taką wycenę na nowojorskiej giełdzie osiągnęły jedynie Microsoft, Amazon i Apple.

Grudniowy skok sprzedaży nowych aut

Liczba rejestracji nowych samochodów w Unii Europejskiej w grudniu 2019 roku wzrosła o 21 procent - podała agencja Bloomberga. Dwucyfrowy wzrost był napędzany surowszymi normami emisji spalin, wchodzącymi w życie od stycznia, i zmianami w programach zachęt dla klientów.

Siedem tygodni urlopu. Związkowcy chcą, by pracownicy odpoczywali więcej

35 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego - to najnowsza propozycja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Oprócz tego związkowcy postulują także zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy i obowiązkowe dwie wolne niedziele w miesiącu dla wszystkich pracowników, ale to dłuższy urlop budzi największe emocje.