Plany wyjazdu turystyczno-wypoczynkowego w tegorocznym sezonie letnim miało 55 procent Polaków - wynika z badania przeprowadzonego z czerwcu na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. To prawie dwukrotny wzrost od kwietnia 2020, kiedy taki wyjazd deklarowało tylko 30 procent respondentów.
Badanie przeprowadziła agencja badawcza PBS w dniach 15-17 czerwca, po wznowieniu działalności firm z branży turystycznej, wśród tysiąca respondentów, w tym 545 osób planujących wyjazd z przynajmniej jednym noclegiem w sezonie letnim. Jego wyniki przedstawiła właśnie Polska Organizacja Turystyczna.
Wakacje częściej planują młodsi
Jak wynika z badania, blisko 2/3 Polaków (64 proc.) przyznało, że pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia, wpłynęły na ich plany związane z wyjazdami turystyczno-wypoczynkowymi w 2020 roku.
"Konieczność zmiany planów najczęściej deklarowały osoby, które nie podjęły jeszcze decyzji odnośnie tegorocznego wyjazdu, rodzice dzieci w wieku szkolnym oraz turyści planujący wyjazd zagraniczny" - podała POT.
"W drugiej połowie czerwca 2020 roku plany wyjazdu turystyczno-wypoczynkowego z minimum jednym noclegiem miała ponad połowa Polaków (55 proc.). 18 proc. próby stanowiły osoby niezdecydowane w sprawie wyjazdu turystycznowypoczynkowego w tym sezonie, a ponad jedna czwarta mieszkańców Polski (27 proc.) wyjazdu latem bieżącego roku nie planuje" - czytamy w komunikacie.
Spośród osób, które latem 2020 roku wyjeżdżać nie planowały, aż 76 proc. podawała powody związane z epidemią COVID-19: pogorszenie sytuacji ekonomicznej czy zawodowej, obawę o zdrowie własne i najbliższych oraz niechęć do wypoczynku w czasie ograniczeń (maseczki, dystans itp.). Dwa ostatnie powody częściej wskazywane były przez respondentów z najstarszej grupy wiekowej.
"Wyjazdy częściej planują młodsi badani, np. w grupie wiekowej 18-24 wyjazd planuje aż 65 proc. respondentów. W najstarszej grupie wiekowej (55 lat +) planujący wyjazd stanowią 45 proc." - podaje POT.
Większość wypocznie w kraju
Jak wynika z badania, spośród osób, które zamierzały wyjechać na wakacje latem 2020 roku, zdecydowana większość (82 proc.) planowała wypoczynek w kraju. Za granicę chciało wyjechać 13 proc. badanych, a 5 proc. osób nie podjęła jeszcze decyzji o kierunku wyjazdu.
"Dwie trzecie wyjazdów krajowych będzie się wiązało z podróżą na odległość powyżej 200 km, a co czwarty wyjazd będzie miał swój cel w regionie zamieszkania badanych" - pisze POT.
Najczęściej wskazywanym kierunkiem wyjazdu urlopowego jest morze – wakacje nad nim planowało spędzić 37 proc. wypoczywających w kraju i aż 68 proc. wyjeżdżających za granicę. W polskich górach wakacje chciało spędzić 23 proc., a nad jeziorami 21 proc. wypoczywających w kraju.
"Morze będzie miejscem wypoczynku dla blisko trzech czwartych badanych z regionu południowo-zachodniego. Mieszkańcy regionu wschodniego i południowego częściej deklarują wyjazdy w góry, natomiast turyści z regionu północnego - wyjazdy do innego miasta" - informuje POT.
Wyjazdy zagraniczne będą dłuższe
Według badania połowa krajowych wyjazdów wakacyjnych miałaby zostać zrealizowana w drugiej połowie lipca i pierwszej połowie sierpnia. Większość wyjazdów zagranicznych (60 proc.) jest zaplanowana w sierpniu lub w pierwszej połowie września.
Wyjazdy na terenie kraju najczęściej będą obejmowały od 4 do 7 noclegów (50 proc. wyjazdów), nieco ponad jedna trzecia wyjazdów będzie krótsza - do 3 noclegów. Średnia długość wypoczynku w Polsce to 5 noclegów.
"Zaplanowane wyjazdy zagraniczne będą trwały dłużej niż krajowe – 44 proc. z nich obejmie od 4 do 7 noclegów, a kolejne 41% - powyżej 7 noclegów. Średnia długość wypoczynku za granicą obejmuje 8 noclegów" - czytamy w komunikacie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock