Białystok

Białystok

Ksiądz skazany za wykorzystywanie seksualne dwóch chłopców

Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim skazał księdza Tomasza F. na 10 lat pozbawienia wolności za wykorzystanie seksualne dwóch chłopców w wieku poniżej 15 lat oraz za posiadanie treści pornograficznych z udziałem małoletnich. Kara będzie wykonywana w oddziale terapeutycznym. Po jej odbyciu duchowny ma trafić do zakładu psychiatrycznego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Pamiątki po dziadku" w szafie z bronią myśliwską, granat moździerzowy "od lat leżał" obok posesji

Policja zatrzymała 25-letniego myśliwego. W szafie pancernej, obok broni myśliwskiej, trzymał też między innymi niezarejestrowany karabin Mauser. Twierdził, że dostał go od nieżyjącego dziadka, a broń przez wiele lat była zakopana. Gdy policjanci zaczęli przeszukiwać posesję i jej okolice, natknęli się na granat. Mężczyzna mówił, że leżał on tam od kilku lat. 

"Nagroda dla abp Dzięgi to dowód, że wiedza o ochronie nieletnich w Kościele jeszcze się nie przebiła"

Arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński odebrał nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyróżniony duchowny oskarżany jest o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem, który miał wykorzystywać osoby nieletnie. Decyzję o przyznaniu nagrody dla hierarchy skrytykował między innymi prawicowy publicysta Tomasz Terlikowski.

Ratują jedyne kino w mieście, zapłacą teraz za przyszłe seanse

Władze 60-tysięcznej Łomży (województwo podlaskie) chcą ratować jedyne kino w mieście. Przeznaczyły na ten cel 10 tysięcy złotych z funduszu socjalnego dedykowanego pracownikom magistratu. Urzędnicy będą mogli pójść na specjalne pokazy. Oczywiście po tym, jak zniesione zostaną obostrzenia.

Stacjonowali tam polscy ułani, 100 lat temu przyjechał Józef Piłsudski

Z około trzydziestu budynków dawnych carskich koszar w Kraśniku (województwo lubelskie), w dobrym stanie zachowały się jedynie dwie stajnie wzniesione w latach 1910-13. Pierwotnie stacjonowali tu kozacy dońscy, a po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości – polscy ułani. W 1921 roku przyjechał do nich Naczelnik Państwa.