Białystok

Białystok

Wójt Lubartowa (Lubelskie) chce finansowo zachęcić swoich podwładnych do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Każdy, kto przyniesie zaświadczenie, dostanie pieniądze. Choć ma być to jeszcze dokładnie policzone, to wójt mówi o kwocie około 500 złotych.

Policjanci odzyskali zaginiony pierścień oraz medalion należące do Teresy Czartoryskiej - tragicznie zmarłej córki księżnej Izabeli Czartoryskiej. Historyczne przedmioty zaginęły w grudniu, tuż po ich odnalezieniu w skrytce kościoła w Puławach, gdzie pozostawały w ukryciu przez 240 lat.

Od 1 stycznia można będzie pojechać pociągiem z Białegostoku do Hajnówki. Bezpośrednie połączenie wraca po 25 latach. Tymczasem władze Hajnówki alarmują, że zmodernizowana właśnie kładka nad torami jest niedostępna dla osób niepełnosprawnych. W tej sprawie wciąż toczą się rozmowy. 

Można się spodziewać, że tegoroczny Sylwester będzie - z powodu obostrzeń - o wiele mniej "wybuchowy" niż zwykle. Fajerwerki rozświetlały niebo już w czasach I Rzeczpospolitej. Polscy magnaci organizowali pokazy, których nie powstydziłby się nawet Wersal. Jednym z nich był właściciel dóbr białostockich hetman Jan Klemens Branicki.    

Po interwencji ekologów, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała zakaz udrażniania i pogłębiania rowów melioracyjnych leżących na terenie obszaru Natura 2000 – Bagno Wizna. Decyzja uderzyła w rolników, którzy napisali w tej sprawie petycję. Ekolodzy proponują kompromis.

Niezidentyfikowany obiekt wypatrzony przez strażników z placówki w Zbereżu (woj. lubelskie) przeleciał nad polsko-ukraińską granicą. - Śledziliśmy jego lot, przeczuwaliśmy, że to może być próba przemytu - mówią funkcjonariusze. Niedługo potem znaleźli wrak motolotni i rannego, 44-letniego Ukraińca. Okazało się, że przemycał papierosy.