TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Czarnecki: trwają poszukiwania rozwiązania, które byłoby zgodne z konstytucją

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr/kg
Źródło:
TVN24
Czarnecki: trwają poszukiwania rozwiązania, które byłoby zgodne z konstytucją TVN24
wideo 2/21
TVN24Czarnecki: trwają poszukiwania rozwiązania, które byłoby zgodne z konstytucją

W tej chwili trwają poszukiwania rozwiązania, które byłoby zgodne z konstytucją - bo na tym nam bardzo zależy - i umożliwiło przeprowadzenie wyborów prezydenckich - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Przyznał, że "jest wola", by zrobić to "jak najszybciej".

Ważą się losy terminu wyborów prezydenckich. W sobotę w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie odbyła się narada. Na miejscu pojawili się między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Według komentatorów, w kręgach kierownictwa PiS rozważany był scenariusz, według którego wybory miałyby się odbyć jednak 23 maja, mimo zawartego w środę przez Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina porozumienia. Oficjalnie nie jest jednak znany temat sobotnich rozmów. Żaden z jego uczestników nie poinformował o rezultatach spotkania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Czarnecki: trwają poszukiwania rozwiązania, które byłoby zgodne z konstytucją

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki w "Faktach po Faktach" w TVN24 przekonywał, że "w tej chwili trwają poszukiwania rozwiązania, które byłoby zgodne z konstytucją - bo na tym nam bardzo zależy - i które umożliwiłoby przeprowadzenie wyborów prezydenckich". - Jestem przekonany, że takie rozwiązanie zostanie znalezione w najbliższym czasie - dodał.

Jego zdaniem "mamy sytuację jasną tak naprawdę". - Jest wola przeprowadzenia wyborów prezydenckich jak najszybciej. Chcemy, aby rozwiązanie, które zostanie przyjęte, nie budziło żadnych wątpliwości formalno-prawnych, konstytucyjnych, aby wynik tych wyborów prezydenckich nie był (…) nigdy kwestionowany - mówił. Dodał przy tym, że "nie chce mówić o jakichś konkretnych rozwiązaniach".  

"Jesteśmy przekonani, że będzie dalej funkcjonował rząd większościowy"

Pytany, czy porozumienie Gowin-Kaczyński nie jest już aktualne, skoro poszukiwane jest nowe rozwiązanie dotyczące wyborów, odparł: - Co do porozumienia z Porozumieniem, to powiem w ten sposób: jesteśmy przekonani, że będzie dalej funkcjonował rząd większościowy, że będziemy mieć dalej większość w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej i że obie strony będą szukać tego, co łączy, a nie tego co dzieli. Jak przekonywał, "tę dobrą wolę obie strony wykazały parę dni temu i w dalszym ciągu ta dobra wola istnieje".

- Natomiast co do daty wyborów, to nie chcę się na ten temat wypowiadać. W grę wchodzą różne rozwiązania. Nie będę oceniał w tej chwili, będąc w Brukseli, skali prawdopodobieństwa poszczególnych rozwiązań. W grę wchodzą różne daty - stwierdził.

Autor:akr/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty: