TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów na prezydenta. 22 komitety zarejestrowane

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwcaTVN24
wideo 2/21
TVN24Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca

Środa to ostatni dzień na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów w wyborach prezydenckich. Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski przekazał, że w poniedziałek Komisja poda nazwiska wszystkich kandydatów, którzy się zgłosili i spełnili wszelkie formalności.

- We wtorek zgłosił się jedynie kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Zostały dostarczone listy z podpisami. Pełnomocnik komitetu wyborczego zadeklarował ponad 1,6 miliona podpisów - powiedział rzecznik PKW.

Zaznaczył, że ta liczba podpisów "jeżeli chodzi o działania Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego nie ma większego znaczenia, ponieważ te głosy będą liczone do 100 tysięcy". - Jedynym naszym wyznacznikiem jest to, żeby to były prawdziwe, wiarygodne podpisy" - mówił.

Grzelewski zaznaczył, że podpisy złożone przez Trzaskowskiego będą liczone w ciągu najbliższych 2-3 dni.

Sztab Trzaskowskiego złożył w PKW 1,6 mln podpisówTVN24

- Kolejnym krokiem będzie posiedzenie PKW w najbliższy poniedziałek 15 czerwca i podjęcie uchwały. Uchwały, która opisze i poda wszystkich tych kandydatów, którzy zgłosili się, mieli wszystkie dokumenty w porządku i zostali zarejestrowani jako kandydaci na urząd prezydenta - przekazał rzecznik PKW.

22 komitety zarejestrowane

PKW zarejestrowała 22 komitety: Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Romualda Starosielca, Kazimierza Świtonia, Grzegorza Sowy, Marcina Bugajskiego, Leszka Samborskiego, Rolanda Dubowskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Andrzeja Dariusza Placzyńskiego, Jerzego Walkowiaka, Piotra Stanisława Bakuna, Sławomira Grzywy i Wiesława Lewickiego.

PKW wezwała do usunięcia wad dwa komitety: Waldemara Włodzimierza Witkowskiego i Zbigniewa Antoniego Wesołowskiego.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 10 czerwca można zgłosić do PKW nowych kandydatów w wyborach prezydenckich oraz ponownie zgłosić jako kandydatów tych, których komitety zostały zarejestrowane przed wyborami zarządzonymi na 10 maja.

Do zarejestrowania kandydata w wyborach prezydenckich konieczne jest minimum 100 tysięcy podpisów z poparciem. Z ustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. wynika, że kandydaci, którzy zebrali odpowiednią liczbę podpisów i zostali zarejestrowani przed wyborami, które miały się odbyć 10 maja, zostają uznani za zarejestrowanych również w wyborach 28 czerwca.

W wyborach zarządzonych na 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły, zarejestrowano 35 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, z czego tylko 10 kandydatom udało się zebrać wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia.

Mieszane wybory 28 czerwca

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie w 2020 roku odbędą się 28 czerwca. Będą one miały charakter mieszany – wyborcy mogą zdecydować, czy zagłosować w lokalach wyborczych, czy drogą korespondencyjną.

Ewentualna druga tura ma się odbyć 12 lipca.

Kalendarz wyborczy

Czytaj więcej: Wybory prezydenckie 2020.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP