Wrocław

Wrocław

Z płonącego mieszkania strażacy wynieśli 58-letnią kobietę i 58-letniego mężczyznę. Reanimacja nie pomogła. Lekarz stwierdził zgon mieszkańców jednej z wrocławskich kamienic. Policja ustala przyczyny pożaru. Niewykluczone, że ogień pojawił się w mieszkaniu po awarii telewizora.

Prokuratorzy z Wałbrzycha prowadzą śledztwo w sprawie pięciu neonazistowskich koncertów, jakie miały odbyć się na terenie Dolnego Śląska. Do tej pory zarzuty usłyszały dwie osoby, które zdaniem śledczych były organizatorami imprez. Jednak wytypowano kilkanaście kolejnych, które mogły zajmować się publicznym propagowaniem faszyzmu. Trwa analiza zabezpieczonych komputerów.

Budynek dawnego szpitala, który należy do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Prowincji Wrocławskiej, od lat niszczeje. Inspektor budowlany powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Teraz śledczy ze Świdnicy (Dolnośląskie) badają, czy siostry elżbietanki złamały prawo. Sprawa ma też dwa inne wątki.

Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk postanowiła powołać fundację we Wrocławiu, której celem będzie między innymi wspieranie prac pisarek i pisarzy, tłumaczek i tłumaczy - poinformował Wrocławski Dom Literatury, który będzie w tym przedsięwzięciu partnerem noblistki. Tokarczuk zapowiedziała na przyszły rok wydanie nowej powieści.

Przed wrocławskim sądem ruszył proces w sprawie pobicia dziennikarza i wykładowcy akademickiego Przemysława Witkowskiego. Jak twierdzi, został zaatakowany, bo skrytykował homofobiczne napisy namalowane na murze wzdłuż bulwaru nad Odrą. Oskarżony przedstawia inna wersję wydarzeń. Przed sądem mówił, że to Witkowski sprowokował bójkę, a on się tylko bronił.

Tragiczne wieści napłynęły z Legnicy, gdzie na początku października doszło do śmiertelnego wypadku. Wówczas na miejscu zginęła 10-letnia dziewczynka, a jej o rok starsza koleżanka w skrajnie ciężkim stanie trafiła do szpitala. Lekarze przez ponad tydzień walczyli o życie 11-latki, ale obrażenia okazały się zbyt poważne i nie udało się jej uratować - poinformowała nas prokuratura.

Kierowca z Dolnego Śląska jest oskarżony o atak na niepełnosprawnego kolarza i zniszczenie wartego 70 tysięcy złotych roweru. Przygotowujący się do paraolimpiady sportowiec został - jak dowodzą śledczy - zepchnięty z drogi. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Pękające w szwach Narodowe Forum Muzyki, tłum wielbicieli twórczości Olgi Tokarczuk przed budynkiem, a także klucze do miasta Wrocławia i pamiątka po Wisławie Szymborskiej. To wszystko czekało na noblistkę podczas pierwszego w Polsce, po informacji o przyznaniu nagrody, publicznego spotkania. Odbyło się w niedzielę w stolicy Dolnego Śląska.

Bicie rękoma i pasem, grożenie śmiercią, poniżanie i inne kary. Według prokuratury Dawid A. przez ponad dwa i pół roku znęcał się fizycznie i psychicznie nad dwójką dzieci swojej konkubiny. Mężczyzna usłyszał zarzuty i został aresztowany.

Kierowca samochodu na lewym pasie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez ulicę kobiecie. Auto z prawego pasa, którym kierowała 45-latka nie zatrzymało się i potrąciło pieszą. Ta trafiła do szpitala. Policjanci z Lubina (Dolnośląskie) publikują nagranie ze zdarzenia. - Ku przestrodze - podkreślają.