Kiedyś grali tu Zidane i Boniek. Stadion się sypie, trybuna zamknięta

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu

Sypiąca się trybuna główna zabytkowego stadionu Marymontu została zamknięta. Urzędnicy zapowiadają remont, ale na razie gotowa jest tylko ekspertyza opisująca fatalny stan obiektu. - Na jej bazie określimy zakres prac i wysokość potrzebnych środków - słyszymy od burmistrza Żoliborza.

"Uwaga! Obiekt wyłączony z użytkowania. Wstęp surowo wzbroniony". Kartki tej treści wywieszone na metalowym ogrodzeniu, którym otoczono trybunę, nie pozostawiają wątpliwości. Jej stan od dawna był opłakany, co widać gołym okiem. Łuszcząca się farba, odpadający tynk, betonowe elementy trzymające się "na słowo honoru". Podczas meczów z lepszą frekwencją organizatorzy ostrzegali kibiców przed wchodzeniem na balkony, by wraz z podłogą nie spadli piętro niżej.

Trybuna główna zamknięta

- Trybuna została zamknięta ze względu na bezpieczeństwo ludzi i samego obiektu, ale nie groziła mu katastrofa budowlana - mówi nam Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Skąd jego zainteresowanie sportową areną? W 2016 roku budynek z początku lat 50. ubiegłego stulecia został wpisany do ewidencji zabytków, jako dziedzictwo powojennego modernizmu. Malowniczy obiekt autorstwa Stanisława Barylskiego trafił tam na wniosek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. "Wnosimy o przyznanie środków finansowych na remont, konserwację i modernizację zespołu budynków stadionu na Marymoncie. Nie pozwólmy, by obrócił się w ruinę, przywróćmy go do dawnej świetności!" - apelowali w petycji społecznicy. Do świetności wciąż daleka droga, ale urzędnicy zapewniają, że wykonano już pierwszy krok w tę stronę.

- W maju 2019 roku Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w porozumieniu z zarządem dzielnicy Żoliborz, uruchomiło procedurę ustalenia stanu technicznego obiektów RKS Marymont. Ekspertyzy techniczne dotyczyły zadaszenia trybuny zachodniej, budynku szatniowego i budynku magazynowego RKS Marymont - wyjaśnia Dominika Wiśniewska z biura prasowego urzędu miasta. Dodaje, że na biurko dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Potockiej, który zarządza obiektem, dokumenty trafiły we wrześniu. - I na ich podstawie 1 października tego roku dyrektor podjął decyzję o zamknięciu trybuny zachodniej, czyli głównej - dodaje Wiśniewska. Zastrzega, że sama murawa pozostaje dostępna dla sportowców.

Natychmiast po tej decyzji polityczni przeciwnicy Rafała Trzaskowskiego wypomnieli mu słowa, które padły podczas dyskusji o sporcie, jaką kandydaci na prezydenta stolicy stoczyli rok temu na stadionie Legii. - Będziemy walczyli o renesans klubów takich jak Marymont czy Sarmata - zapowiadał wówczas Trzaskowski.

Najpierw projekt, potem remont

Obecnie inwestycja jest na etapie "przygotowania do realizacji". - W pierwszej kolejności, w porozumieniu ze stołecznym konserwatorem zabytków, niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowej remontu i kompleksowego zakresu prac. Dokumentacja będzie podstawą do opracowania kosztorysu inwestycji. W oparciu o te dane finansowe będą planowane środki budżetowe na remont historycznych obiektów RKS Marymont - informuje urzędniczka.

Zatem najpierw dzielnica będzie musiała ogłosić przetarg na projekt. Kolejnym ruchem będzie przetarg na wykonawcę.

Na razie nie wiadomo, czy prace obejmą tylko trybunę krytą, czy także pozostałe, nad którymi dachu nie ma, za to bujnie rozwinęła się roślinność, która od dawna nie widziała sekatora. Burmistrz Żoliborza Paweł Michalec w rozmowie z tvnwarszawa.pl nie wyklucza, że inwestycję trzeba będzie podzielić na etapy. - Nie chcemy ograniczać się tylko do trybuny - zastrzega. - Obecność w ewidencji zabytków oznacza inne wymagania niż w przypadku innych prostych inwestycji. Ten obiekt wymaga dużej pieczołowitości - dodaje.

Z bieżnią czy bez? Ławki czy krzesełka?

Otwarte pozostają pytania, czy boisko piłkarskie będzie otoczone bieżnią (wciąż widać jej pozostałości) oraz jak będą wyglądały miejsca dla kibiców. - Może to będą krzesełka, może drewniane siedziska, ale odizolowane od siebie - opowiada burmistrz. Raczej nie będą to proste ławy, takie jak teraz, bo - poza wytycznymi konserwatorskimi - obiekt musi spełniać standardy bezpieczeństwa, jakie są dziś stawiane stadionom.

Pieniądze na remont nie są na razie zapisane w żadnym dokumencie budżetowym. - Będziemy szukać środków w naszych budżetach, żeby rozpocząć prace projektowe i zabezpieczające. Docelowe prace remontowe mogą ruszyć w przyszłym roku, ale wszystko zależy od dzielnicy, która musi pozyskać środki z budżetu miasta - informuje Michał Krasucki.

O finansowanie inwestycji dopytujemy także Pawła Michalca. - Warszawa będzie zmagać się w najbliższym czasie z niższym dochodami w związku z obniżką stawek PIT, ale myślę, że sobie poradzimy - odpowiada burmistrz dzielnicy.

Górski, Boniek, Zidane...

Trybuny stadionu przy Potockiej wybudowano w latach 1951-52. Nieco później powstał budynek szatni. Samo boisko uchodziło za jedno z lepszych w Warszawie. Jak przypomnieli niedawno autorzy publikacji "Skarby Miasta", funkcjonujący do dziś drenaż murawy jest dziełem greenkeepera sprowadzonego przez klub w latach 50. z Wielkiej Brytanii. Przy Potockiej trenują grupy młodzieżowe, a swoje mecze rozgrywają B- i A-klasowe zespoły, np. RKS Marymont, KS 1911 Marymont czy KTS Weszło.

Karierę trenerską zaczynał tu późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski Kazimierz Górski, a piłkarską bracia Żewłakowowie. Jako zawodnicy młodzieżowych reprezentacji swoich krajów po murawie Marymontu biegali Zbigniew Boniek i Zinedine Zidane.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy imprezy Biegnij Warszawo. W planach jest również przemarsz Maszeruję-Kibicuję. - Do około godziny 18.00 będą utrudnienia w rejonie Śródmieścia i Dolnego Mokotowa – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 października w wieku 91 lat zmarł Jerzy Molga, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Źródło:
PAP

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl