Upamiętnia rzeź Woli, jest wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP
"Bardzo liczymy, że uda się tablicę uratować"
"Bardzo liczymy, że uda się tablicę uratować"TVN24
wideo 2/2
"Bardzo liczymy, że uda się tablicę uratować"TVN24

Tablice pamiątkowe autorstwa Karola Tchorka upamiętniają miejsca walk i rozstrzelań z II wojny światowej. Stawiane były w różnych punktach Warszawy od lat 50. XX wieku. Ta przypominająca rzeź Woli, która została zdewastowana, jest jedną ze 164. We wtorek wieczorem policja zatrzymała podejrzewaną o to 76-letnią kobietę.

W okresie powojennym przeprowadzono dwa konkursy, które miały ustalić jednolite napisy i symbole oraz rozwiązanie plastyczne dla pomników stawianych na miejscach straceń. W pierwszym konkursie wyłoniono treść napisu głównego (Miejsce uświęcone męczeńską krwią Polaków walczących o wolność - aut. E. Śliwińska) oraz symbol, który miał przyjąć formę krzyża walecznych, odwołującą się do bohaterskiej postawy ludności Warszawy.

Wybrali jeden z 34 projektów

Drugi konkurs na "rozwiązanie plastyczne miejsc straceń na terenie całego kraju", przygotowany został przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej (SARP). W 1949 r. spośród 34 nadesłanych na konkurs projektów plastycznych komisja wybrała pracę autorstwa Karola Tchorka.

Projekt Tchorka stanowił prostą, kompozycję z piaskowca. Zgodnie z założeniami konkursu mógł być wykorzystany jako typowy, powtarzalny pomnik zarówno na murach, jak i w postaci wolnostojącego monolitu. Podstawowa forma tablicy stanowiła płyta w kształcie stojącego prostokąta z motywem krzyża walecznych z centralnie umieszczoną na styku ramion tarczą z rytą inskrypcją główną.

ZOBACZ: Tablice pamiątkowe autorstwa Karola Tchorka w rejestrze zabytków.

Pracownia Karola TchorkaUM Warszawa

W projekcie krzyż Virtuti Militari uległ modyfikacji. Poszerzono jego środkową część i na styku ramion umieszczono tarczę, która przeznaczona była dla niezmiennego tekstu. Pod krzyżem znajdowało się miejsce na szczegółowe opisy zdarzeń (tzw. legenda), które upamiętniać miały tablice i monolity. Ostatecznie dopuszczono trzy stałe wersje napisów: "Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny", "Miejsce walki Polaków o wolność Ojczyzny", "Cześć Ich Pamięci". Ostatni napis umieszczano w miejscach upamiętniających ofiary pochodzenia żydowskiego oraz żołnierzy radzieckich i tam krzyż został zastąpiony tarczą.

Upamiętniają męczeństwo ludności cywilnej

Pierwsze, pojedyncze tablice zostały zamontowane na początku lat 50. Najwięcej powstało ich między 1963-1965 r. na zamówienie Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa. Ostatnia zamontowana tablica pochodzi z 1985 r.

Tablice w większości upamiętniają męczeństwo ludności cywilnej. W kilku przypadkach napisy podkreślają masowe egzekucje - szczególnie na Woli podkreślona była olbrzymia liczba ofiar. Ofiary zbrodni wojennych określane są jako: Polacy, Żydzi, osoby (osoby cywilne, osoby ludności cywilnej, ludność cywilna, mieszkańcy - podkreślone dzieci i młodzież w kilku przypadkach), zakładnicy, więźniowie z Pawiaka. Napisy dotyczą także upamiętnienia poległych w walkach (partyzantów, obrońców) m.in. monolit przy ul. Długiej czy tablica wmurowana w ścianę przy ul. ul. Odyńca 55.

Niektóre tablice dotyczą poszczególnych grup społecznych np. lekarzy i personelu szpitali miejskich i szpitali polowych (m.in.: ul. Bonifraterska 12, ul. Chełmska 21, ul. Długa 13/15), tramwajarzy (ul. Młynarska 2, ul. Siedmiogrodzka 5), księży rzymsko-katolickich (ul. Karolkowa 49), pracowników poczty (ul. Nowogrodzka 45).

Model tablicy 1:1 zachowany w pracowni Karola TchorkaStołeczny konserwator zabytków

Pod względem formalnym, największą grupę obiektów stanowią tablice wmurowane w ściany budynków, niektóre z nich wkomponowano w oryginalne fragmenty murów - ostańce. Monolity – czyli pomniki wolnostojące - najczęściej były ustawiane na betonowej lub piaskowcowej płycie, bądź bezpośrednio na ziemi.

Zespół tablic jest jednolity stylistycznie i charakteryzuje się harmonijnym powiązaniem znaku graficznego, faktury kamienia i liternictwa.

Dewastacja tablicy na Woli

Tablica autorstwa Karola Tchorka, którą miała znieważyć zatrzymana we wtorek przez policjantów 76-latka zlokalizowana jest na ul. Wolskiej przy skrzyżowaniu z ul. Płocką. Upamiętnia ofiary masowych egzekucji przeprowadzanych przez Niemców na terenie dawnej fabryki Ursus.

O jej dewastacji burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski poinformował we wtorek na platformie X.

Zniszczony pomnik na Woli Urząd dzielnicy Wola

"Jeszcze wczoraj szliśmy w marszu pamięci z okazji 80. rocznicy masowych egzekucji blisko 50 000 mieszkańców dzielnicy Wola. A oto jak jedno z wolskich miejsc pamięci poświęconych właśnie rzezi Woli dziś w nocy potraktowali wandale. Co trzeba mieć w głowie, by zrobić coś takiego w takiej chwili? Co za zezwierzęcenie i hańba" – napisał Strzałkowski.

Pod swoim wpisem zamieścił zdjęcie zniszczonej tablicy. Dodał, że to jedno z bardzo ważnych miejsc pamięci.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy dowodzący operacją tłumienia powstania warszawskiego gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

Po wojnie żaden z wykonawców tej zbrodni nie poniósł odpowiedzialności. Przez wiele lat zbrodnie popełnione na Woli nie były dostatecznie upamiętnione. Dopiero w 2004 r. odsłonięto pomnik Ofiar Rzezi Woli na skwerze przy rozwidleniu alei Solidarności i ulicy Leszno, który nazywany jest pomnikiem 50 Tysięcy. W 2010 r. Rada Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Dniem Pamięci Mieszkańców Woli. 

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Kierowcę, który jechał ulicami Radomia i ciągle zjeżdżał na przeciwległy pas, zauważył policjant po służbie. Funkcjonariusz jechał za nim razem partnerką i zatrzymał 56-latka, który - jak się okazało - miał 2,5 promila alkoholu.

Jechał zygzakiem, spychał inne auta z drogi

Jechał zygzakiem, spychał inne auta z drogi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zaparkował w miejscu niedozwolonym, a gdy strażnicy miejscy chcieli wypisać mu mandat, zaczął się targować. W końcu próbował wręczyć im łapówkę. Wtedy został zatrzymany.

Włożył do radiowozu zwitek banknotów. "Nic nie pisz, jest dobrze"

Włożył do radiowozu zwitek banknotów. "Nic nie pisz, jest dobrze"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw kolejarze podjęli decyzję o zamknięciu przejazdu w Ołtarzewie, teraz decyzję odraczają. Ale tylko na kilka dni. Działania PKP komentuje burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz, nazywając je samowolą. Kontrole po tragicznym wypadku, w którym zginął maszynista, wykazały wiele nieprawidłowości dotyczących przejazdu. Nie było jednak zaleceń, by go zamknąć.

Zginął maszynista, kolejarze chcą zamknąć przejazd. Burmistrz: to samowola

Zginął maszynista, kolejarze chcą zamknąć przejazd. Burmistrz: to samowola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz informuje o naprawie dylatacji na trasie S8. Prace są prowadzone nad ulicą Połczyńską w kierunku węzła Konotopa i generują utrudnienia.

Prace na S8, korek na kilka kilometrów

Prace na S8, korek na kilka kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy 56-latek próbował przekonać policjanta z Ostrołęki, by ten odstąpił od interwencji. Mężczyzna miał dwa promile alkoholu i prowadził samochód. Usłyszał już zarzuty.

"Dam ci pięć tysięcy, tylko weź mnie puść"

"Dam ci pięć tysięcy, tylko weź mnie puść"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Makowie Mazowieckim doszło do wypadku z udziałem rowerzysty. Poszkodowany mężczyzna trafił do szpitala. Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Z chodnika zjechał wprost przed jadący samochód"

"Z chodnika zjechał wprost przed jadący samochód"

Źródło:
Kontakt24

Wolscy policjanci zatrzymali we wtorek osobę podejrzewaną o dewastację tablicy upamiętniającej ofiary rzezi Woli - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Policja przekazała, że to 76-letnia mieszkanka tej dzielnicy.

Zatrzymano 76-letnią podejrzewaną o dewastację tablicy upamiętniającej ofiary rzezi Woli

Zatrzymano 76-letnią podejrzewaną o dewastację tablicy upamiętniającej ofiary rzezi Woli

Źródło:
PAP

W miejscowości Góraszka, na trasie S17, ciągnik z naczepą wywrócił się w nocy i zablokował część łącznicy. Są utrudnienia w ruchu w kierunku Warszawy.

Przewrócił się ciągnik z naczepą. Zablokowana ważna trasa

Przewrócił się ciągnik z naczepą. Zablokowana ważna trasa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do marki Marriott nie ma prawa już działający w centrum Warszawy pięciogwiazdkowy hotel. Amerykańska sieć wycofała się z jego prowadzenia - informuje w środę "Rzeczpospolita". Nieoficjalnym powodem rozstania ma być spór o pieniądze.

Warszawski Marriott nie jest już Marriottem

Warszawski Marriott nie jest już Marriottem

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Kamienica przy ulicy Hożej 61 i 61A w Warszawie została wpisana, wraz z terenem posesji, do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Kamienica przy Hożej została zabytkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl/WUOZ

Szykują się duże zmiany na Grzybowskiej. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na przebudowę ulicy. Poza poprawą estetyki i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pojawią się nowe drzewa: ponad 100 sztuk, krzewy, byliny i trawy

Jest przetarg na przebudowę Grzybowskiej. Sporo się zmieni

Jest przetarg na przebudowę Grzybowskiej. Sporo się zmieni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodzień poprosił strażników miejskich, by pomogli leżącemu na chodniku mężczyźnie. Ten, gdy go dobudzili, rzucił się do ucieczki, w trakcie której zdążył ukraść plecak i koszulki. Został zatrzymany i trafił do więzienia. Był bowiem poszukiwany.

Zaczął uciekać, gdy podeszli, by mu pomóc

Zaczął uciekać, gdy podeszli, by mu pomóc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednym z osiedli w Pułtusku pies pogryzł czteroletnią dziewczynkę. Poszkodowane dziecko zostało zabrane do szpitala. Sprawę wyjaśni policja.

Czteroletnia dziewczynka pogryziona przez psa

Czteroletnia dziewczynka pogryziona przez psa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na rondzie Daszyńskiego doszło do zderzenia bmw z oznakowanym radiowozem. W wyniku wypadku poszkodowane zostały trzy osoby: kierowca auta i dwóch policjantów. Bmw na koniec uderzyło jeszcze w windę metra. Są utrudnienia.

Zderzenie z radiowozem. Ranni policjanci

Zderzenie z radiowozem. Ranni policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant wypoczywający na Mazurach zauważył mężczyznę, który po skoku do jeziora "na główkę" nie wynurzył się z wody. Funkcjonariusz bez wahania pobiegł na ratunek i wyciągnął poszkodowanego na brzeg. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po skoku "na główkę" nie wynurzył się z wody. Zauważył to policjant

Po skoku "na główkę" nie wynurzył się z wody. Zauważył to policjant

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na skrzyżowaniu Patriotów z ulicą Wspomnień doszło do zderzenia motocyklisty z kierującym autem osobowym. Kierowca jednośladu trafił do szpitala.

Motocyklista ranny po zderzeniu z autem osobowym

Motocyklista ranny po zderzeniu z autem osobowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ktoś oblał brązową cieczą pomnik upamiętniający rzeź mieszkańców Woli. - Chciałbym zaapelować do policji o bardzo szybkie ujęcie sprawców - powiedział na konferencji prasowej burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski. Wieczorem urzędnicy przekazali, że pomnik udało się wyczyścić, a jego stan oceni konserwator zabytków.

Usunęli brązową ciecz ze zdewastowanego pomnika. Konserwator ma ocenić "realne szkody"

Usunęli brązową ciecz ze zdewastowanego pomnika. Konserwator ma ocenić "realne szkody"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu linii kolejowej na osiedlu Kozłówka w Legionowie (Mazowieckie) spacerująca z psem kobieta zauważyła małego chłopca bez opieki. Dwulatka zaprowadziła do pobliskiego żłobka, ale okazało się, że dziecko nie jest podopiecznym tej placówki.

Dwulatek błąkał się w pobliżu torów. Matka nie zauważyła, kiedy dziecko wyszło z mieszkania

Dwulatek błąkał się w pobliżu torów. Matka nie zauważyła, kiedy dziecko wyszło z mieszkania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden zmienił wygląd, drugi zamieszkał w hotelu robotniczym zajmowanym przez cudzoziemców. W ręce Łowców Cieni Centralnego Biura Śledczego Policji wpadli czterej poszukiwani listami gończymi i europejskimi nakazami aresztowania. U jednego z zatrzymanych policjanci znaleźli ponad 35 kilogramów narkotyków.

Narkotyki, grupy zbrojne i gang. Czterech poszukiwanych zatrzymanych

Narkotyki, grupy zbrojne i gang. Czterech poszukiwanych zatrzymanych

Źródło:
PAP

We wtorek po południu doszło do zderzenia trzech aut na ulicy Wawelskiej. Choć zdarzenie wyglądało groźnie, policja podała, że nie było osób poszkodowanych. Rozbite auta nie powodowały też większych utrudnień.

Zderzenie trzech aut na ruchliwej ulicy

Zderzenie trzech aut na ruchliwej ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

14 sierpnia w Warszawie odbędzie się mecz o Superpuchar UEFA. Na PGE Narodowym zagrają Real Madryt i Atalanta Bergamo. Trofeum można oglądać w różnych miejscach Warszawy. Obecnie jest prezentowane w Pałacu Kultury i Nauki w wyjątkowym towarzystwie - Pucharu Ligi Mistrzów i Pucharu Ligi Europy.

Superpuchar UEFA z bliska. Trofeum można oglądać w różnych miejscach Warszawy

Superpuchar UEFA z bliska. Trofeum można oglądać w różnych miejscach Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaj i samochód osobowy zderzyły się na rondzie Daszyńskiego. Kierowca osobówki trafił do szpitala. Porsche ma mocno zniszczony bok. Wzdłuż ulicy Prostej nie jeździły tramwaje.

Porsche z rozprutym bokiem po zderzeniu z tramwajem

Porsche z rozprutym bokiem po zderzeniu z tramwajem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Siedlcami policjanci zlikwidowali linię produkcyjną bimbru. Znaleźli też ponad 100 litrów czystego alkoholu etylowego bez polskich znaków akcyzy oraz kilkadziesiąt litrów półproduktów służących do wyrobu bimbru, w tym 1,5 tony cukru i drożdże.

Nielegalna linia produkcyjna alkoholu pod Siedlcami

Nielegalna linia produkcyjna alkoholu pod Siedlcami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opaski powstańcze i archiwalne dokumenty należące do Juliusza Lecha Zbyszyńskiego ps. "Zbyszek" oraz Jadwigi Ireny Zbyszyńskiej-Grzybowskiej ps. "Mariola" trafiły właśnie do Muzeum Powstania Warszawskiego. Cenne pamiątki przekazały dzieci powstańców - była zastępczyni RPO Hanna Machińska i jej brat Zbigniew Zbyszyński.

"To był jedyny znak, że są powstańcami. Opaska łączyła ich wszystkich"

"To był jedyny znak, że są powstańcami. Opaska łączyła ich wszystkich"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dramatyczne wołanie kobiety o pomoc usłyszeli wczesnym popołudniem przechodnie i mieszkańcy jednej z kamienic na Mariensztacie. O niepokojącym zdarzeniu powiadomili strażników miejskich, którzy patrolowali ten rejon stolicy.

Usłyszeli "rozdzierający" krzyk kobiety, dochodził z balkonu

Usłyszeli "rozdzierający" krzyk kobiety, dochodził z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl