"Mieszkania trzeba budować i miasto musi wziąć za to odpowiedzialność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Biejat: mamy plan na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Warszawie
Biejat: mamy plan na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Warszawie TVN24
wideo 2/4
Biejat: mamy plan na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Warszawie TVN24

Mamy plan na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Warszawie - zapowiedziała we wtorek kandydatka Lewicy na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat. - Mieszkania trzeba budować, a miasto, którego budżet wynosi ponad 27 miliardów złotych naprawdę na to stać - oceniła. Szczegóły planu zostaną przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

- Dzisiaj jesteśmy tutaj, by powiedzieć jak wyglądają źródła tego problemu - wyjaśniła Biejat. I podkreśliła: - Uważamy, że miasto powinno odważniej i bardziej zdecydowanie inwestować w budowę mieszkań miejskich, w budowę mieszkań, które będą służyć również klasie średniej. Z których będą mogli korzystać ci, których nie stać często nie tylko na kredyt, ale również na wynajem na rynku prywatnym. A takich osób jest w Warszawie coraz więcej.

Co dalej z Warszawską Dzielnicą Społeczną?

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy i ruchów miejskich na prezydentkę Warszawy konferencję w tej sprawie zwołała na Woli, tuż przy granicy z Bemowem - w miejscu, gdzie miała działać Warszawska Dzielnica Społeczna. Biejat przypomniała, że projekt ten był konsultowany na początku mijającej kadencji. - Przedstawiał nowy sposób myślenia o mieście. Projekt, który przedstawiał budowanie mieszkań w sposób nowoczesny, zgodnie z najnowszymi trendami, wysokiej jakości - oceniła.

Przypomniała, że miało tu powstać przedszkole, punkty usługowe, tereny zielone. Jednak ten projekt został wygaszony. - Nie wiadomo, dlaczego. Tak właśnie wyglądają dzisiaj inwestycje miejskie - ubolewała posłanka. Jak oceniła, wiele dobrych projektów "jest wygaszanych albo są niepodnoszone". - Mamy działki, mamy przestrzenie. Ta działka czeka - podkreśliła.

- My rozumiemy ten problem i rozumiemy, że mieszkania trzeba budować i miasto musi wziąć za to odpowiedzialność. A miasto, którego budżet wynosi ponad 27 miliardów złotych naprawdę na to stać. Będziemy taki program realizować, będziemy realizować wszystkie te inwestycje, które zostały zarzucone i wiele innych - zapewniła kandydatka na prezydentkę stolicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kradną zdjęcia cudzych mieszkań, podnoszą ceny z godziny na godzinę. Czynsze w Warszawie już prawie jak w Berlinie

2100 mieszkań na 16 hektarach

O projekcie Warszawskiej Dzielnicy Społecznej opowiedziała także jedna z jego autorek Zofia Piotrowska. - To był projekt, który miał odmienić rozumienie społecznego budownictwa mieszkaniowego jako pomocy społecznej i zmienić rozumienie, że jest to dobro, infrastruktura, która podnosi jakość życia w mieście. Nie tylko dla osób, które będą docelowo wynajmować te mieszkania czynszowe, ale dla całej tej dzielnicy, dla całego miasta - wyjaśniła.

Wymieniła, że w projekcie uwzględniono 2100 mieszkań w różnych segmentach czynszowych oraz zespół szkolno-przedszkolny, ale również część biurową od strony ulicy Górczewskiej. Oprócz tego: punkty usługowe i handlowe. Piotrowska zwróciła uwagę, że sami mieszkańcy dopominali się i pytali o to, kiedy ten projekt będzie realizowany.

Wiceminister rozwoju Krzysztof Kukucki zauważył, że przy budowie mieszkań i realizacji inwestycji "najważniejsza oprócz pieniędzy jest determinacja i konsekwencja". - Magda Biejat jest gwarancją tego, że z konsekwencją i determinacją będzie dążyć do realizacji tego, co jest na wyciągnięcie ręki, a w ostatnich latach okazuje się w Warszawie niemożliwe. Dla mnie to ogromne zaskoczenie, bo całe życie słyszałem, że w Warszawie nie ma terenów pod inwestycje mieszkaniowe. Tu mamy 16 hektarów, które są gotowe do zabudowy, w dużej części należą do miasta. Brakuje jedynie właśnie tej determinacji - ocenił. Wyraził też nadzieję, że Biejat doprowadzi inwestycję do końca i będzie można przekazać klucze mieszkankom i mieszkańcom.

Wiceminister zapowiedział też, że "za chwilę do uzgodnień międzyresortowych wysyłany będzie projekt tzw. małej nowelizacji ustawy", która pozwoli na zwiększenie limitów w budżecie na wydatki związane z budową mieszkań społecznych. - Proponujemy podniesienie tego limitu do pięciu miliardów złotych. To spowoduje, że jeszcze w tym roku będziemy w stanie podpisać umowę o dofinansowanie 20 tysięcy budów w całej Polsce. A samorządy naprawdę chcą budować mieszkania społeczne - zapewnił Kukucki. Jak dodał, w ciągu ostatnich czterech lat 10-krotnie wzrosło zainteresowanie pozyskaniem funduszy na budowę lub przywrócenie użytkowania mieszkań społecznych na wynajem.

Autorka/Autor:katke/PKoz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP