W ramach europejskiej akcji Joint Action Days (JAD) funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Warszawie razem z policjantami z komisariatu Warszawa Wawer zatrzymali siedmiu mężczyzn.
Zatrzymania cudzoziemców przeprowadzono pod czterema adresami na terenie Warszawy. - Warszawscy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali siedmiu cudzoziemców: czterech Gruzinów, Kirgiza, Uzbeka i Ukraińca. Mężczyźni przebywali w Polsce wbrew obowiązującym przepisom. Nie posiadali wiz ani innych ważnych czasowo dokumentów pobytowych, a niektórzy z nich dostali się do Polski nielegalnie, podróżując samochodem z Węgier - przekazuje w komunikacie kpt. Dagmara Bielec, oficer prasowy komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Obywatele Gruzji nie opuścili terytorium naszego kraju, mimo że ich status pobytowy przestał być legalny. Dodatkowo dane jednego z mężczyzn figurowały w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, gdyż został skazany prawomocnym wyrokiem. Widniał też w systemie SIS II jako osoba, której należy odmówić wjazdu lub pobytu w strefie Schengen. Po otrzymaniu decyzji do opuszczenia Polski, powrócił bowiem do Gruzji, gdzie zmienił swoje dane, przyjmując nazwisko żony, po czym z powrotem przekroczył granicę RP podstępem na podstawie nowego paszportu – dodaje.
Z kolei obywatel Ukrainy podczas kontroli przedstawił sfałszowane ukraińskie prawo jazdy. Wszczęto wobec niego postępowanie przygotowawcze, przedstawiając zarzut z art. 270 § 1 kk, do którego się przyznał, odmawiając złożenia wyjaśnień.
Art. 270 § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Decyzje o powrocie i zakazie wjazdu
Wobec Gruzinów, Ukraińca oraz Kirgiza i Uzbeka rozpoczęto postępowania administracyjne, w pięciu przypadkach zakończone wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu oraz zakazem ponownego wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen przez okres od sześciu miesięcy do roku. Czynności w stosunku do jednego z Gruzinów trwają, zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie go w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.
Joint Action Days to cykliczna wspólna operacja służb na terenie całej Polski i Europy koordynowana przez Europol, a ukierunkowana na zwalczanie zorganizowanej i poważnej przestępczości, m.in. handlu ludźmi w zakresie seksualnego wykorzystania, zmuszania do popełniania przestępstw oraz żebractwa.
Poszukiwani czerwonymi notami wpadli na lotniskach
Dwoje cudzoziemców poszukiwanych czerwoną notą Interpolu zatrzymali z kolei funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej Warszawa-Modlin oraz Warszawa-Okęcie podczas minionego weekendu. To 40-letni obywatel Turcji oraz 52-letnia Serbka.
40-latek wpadł w ręce funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin przed odlotem samolotu do Zadaru. W trakcie legitymowania okazało się, że mężczyzna poszukiwany jest czerwoną notą Interpolu przez turecki wymiar sprawiedliwości za rozbój z użyciem broni palnej, chuligaństwo i wandalizm. Po zatrzymaniu cudzoziemiec został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w celu przeprowadzenia czynności w sprawie.
Z kolei kobietę zatrzymano na Lotnisku Chopina, podczas kontroli paszportowej, po przylocie z Belgradu. Za Serbką podejrzaną o kradzieże - czerwoną notę Interpolu wystawiły władze Szwajcarii.
Zarówno ona, jak i obywatel Turcji, postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie, zostali umieszczeni w aresztach śledczych na okres siedmiu dni.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej